Vraždou Chorvata mění Islámský stát Egypt. Je u bran Káhiry

Martin Novák Martin Novák
13. 8. 2015 14:26
Přestože armáda a policie měsíce bojují s radikály na Sinaji a jinde, byla skupina ozbrojenců schopná unést cizince i s autem u metropole.
Egyptský voják
Egyptský voják | Foto: Reuters

Záhřeb/Praha Islámský stát s vraždami rukojmích, zveřejněnými na internetu, postoupil z odlehlých pouštních oblastí v Sýrii či Libyi k okraji největšího arabského města.

Ozbrojenci, kteří se hlásí k Islámskému státu a vystupují s jeho vlajkou, sťali chorvatského geologa Tomislava Salopeka. Unesli ho s jeho automobilem 22. července ve chvíli, kdy se svým řidičem opustil Káhiru ve směru na západ.

Pro Egypt a cizince žijící v této zemi jde o velmi znepokojivý vzkaz. Ani tady, i přes rozsáhlá bezpečností opatření, tvrdý postup armády a existenci stabilní centrální vlády, není před krutostmi Islámského státu bezpečno.

Radikální islamisté zabíjeli policisty, vojáky a domnělé či skutečné sympatizanty vlády na Sinajském poloostrově, své akce teď ale stále častěji přesouvají do Káhiry.

V červenci umístili nálož před italské velvyslanectví, teď unesli a sťali cizince. Pro egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího je to velký problém. Legitimitu zakládá na tom, že zemi ochraňuje před řáděním islamistů a na rozdíl od Iráku, Sýrie či Libye je v Egyptě pořádek.

Vražda Chorvata potenciálně ohrožuje i cestovní ruch. Ačkoliv většina turistů míří hlavně do letovisek na pobřeží Rudého moře, dost jich stále navštěvuje i Káhiru.

Varováním v tomto směru byl i pokus o útok v Karnaku v Údolí králů, kde se v červnu trojice ozbrojených mužů s autem nedostala přes zátaras na parkovišti, ale i tak se jí podařilo proniknout blízko k davům turistů.

Na Sinaji se vytvořila ozbrojená skupina islamistů poté, co byl v červenci 2013 armádou pod taktovkou Sísího svržen a pak uvězněn demokraticky zvolený prezident Muhammad Mursí.

Skupina si původně říkala Ansar Bajt al-Makdis, letos se označila za součást Islámského státu ovládajícího velká území v Sýrii a Iráku.

Lidé se modlí za Tomislava Salopeka v kostele v chorvatské vesnici Vrpolje, kde žil.
Lidé se modlí za Tomislava Salopeka v kostele v chorvatské vesnici Vrpolje, kde žil. | Foto: Reuters

Armádě se i přes nasazení mnoha jednotek nedaří radikály zlikvidovat. Naopak, stovky vojáků a policistů na Sinajském poloostrově zemřely.

"Stětí chorvatského občana ukazuje, že bezpečnost začíná být v Egyptě vážným problémem. Islámský stát v posledních měsících zvyšuje aktivitu v Káhiře a dalších místech, zatímco pokračuje v útocích na armádu na Sinaji," řekl televizi Al-Arabíja Muhammad Abú Roman, expert na islamistické bojůvky.

Od prosince jde už o druhou vraždu cizince v Egyptě. V prosinci teroristé připravili o život Američana na Sinaji.

Jedenatřicetiletý otec dvou dětí Salopek pracoval v Egyptě pro francouzskou firmu CGG, která se zabývá průzkumem ložisek ropy a zemního plynu.

Islámský stát zveřejnil video s jeho vraždou jen pět dní poté, co kvůli únosu jednala v Káhiře chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pušičová. Egyptské ministerstvo zahraničí zatím smrt Chorvata odmítá potvrdit s tím, že o ní nemá důkazy.

Dům Tomislava Salopeka ve vesnici Vrpolje.
Dům Tomislava Salopeka ve vesnici Vrpolje. | Foto: Reuters

Únosci Salopeka žádali propuštění muslimských žen z vězení v Egyptě. Měli tím pravděpodobně na mysli ženy odsouzené v procesech za údajný terorismus či napomáhání terorismu.

Káhira poslala po svržení Mursího do vězení stovky stoupenců Muslimského bratrstva. Vedení hnutí ale odmítá spojování s terorismem a násilím.

Ve zdůvodnění vraždy pak radikálové na Twitteru uvedli, že "Chorvatsko je součástí války proti Islámskému státu".

Záhřeb dodává zbraně a střelivo iráckým Kurdům i irácké armádě ze zásob, které mu zbyly z dob války na území bývalé Jugoslávie v devadesátých letech.

V reakci na zprávy o smrti Salopeka premiér Zoran Milanovič v projevu řekl, že Chorvatsko se neúčastní bojových operací proti Islámskému státu a to se nezmění ani v budoucnosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy