Vraždili nevinné,viní Američany Afghánec

lem
8. 8. 2006 11:10
Kábul - Problémy americké armády s chováním vojáků v zahraničí rostou. Po masakrech v irácké Hadíse a násilnostech v Mahmúdíji přichází na řadu Afghánistán.
29.května během incidentu na severu Kábulu zastřelili američtí vojáci šest civilistů.
29.května během incidentu na severu Kábulu zastřelili američtí vojáci šest civilistů. | Foto: Reuters

Tamní vojáci čelí obvinění z toho, že 29. května během incidentu na severu Kábulu zastřelili bezdůvodně šest civilistů.

Fotograf přinesl důkaz

Nejdříve se na veřejnost dostaly zprávy o týrání vězňů v Abú Ghrajbu. S odstupem následoval masakr 24 civilistů v Hadíse a obvinění tři vojáků podezřelých ze znásilnění a vraždy mladé Iráčanky, ke kterému mělo dojít 12. března ve městě Mahmúdíja jižně od Bagdádu.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Jeden z nich, jedenadvacetiletý Steven Green, již stanul před soudem ve městě Charlotte a hrozí mu trest smrti. Dnes by se měl případu ujmout federální soudce.

Nyní přichází na řadu nedaleký Afghánistán. Před dvěma měsíci zde američtí vojáci měli zastřelit šest neozbrojených civilistů. K nelibosti americké armády zachytil jejich počínání fotograf Atif Ahmadzai.

Hned den po incidentu se vypravil na velvyslanectví Spojených států v Kábulu. "Jen jsem jim řekl, koukejte, ti civilisté jsou neozbrojeni."

Stříleli do civilistů. Bez důvodu

"Nejdřív jsem si myslel, že střílí pouze do vzduchu. Stál jsem na nedalekém kopci a fotil. Začali však střílet i po mně, dva lidé za mnou zemřeli. Celkem jsem viděl šest těl," prohlásil Ahmadzai.

V prohlášení velvyslanectví však stojí pouze to, že "američtí vojáci ztratili kontrolu nad vozem v důsledku poškození brzd" a při nárazu do třinácti civilních automobilů usmrtili jednu osobu. "Nedošli jsme k žádným důkazům, že by vojáci z armádního vozidla vypálili do davu."

Foto: Reuters

Armáda již zahájila vyšetřování, jehož výsledek by měl být znám příští týden. Podle celé řady svědků však američtí vojáci za smrt šestice osob mohou.

"Viděl jsem na vlastní oči, jak vojáci vypálili do davu," tvrdí Nazir, vlastnící čerpací stanici nedaleko místa incidentu. "Její zbraň byla namířená do vzduchu, ale když začala střílet, sklonila ji a zabila malého chlapce."

"Nemohu komentovat výsledky vyšetřování, ale není pochyb o tom, že naši vojáci slyšeli střelbu z davu," okomentoval celý případ mluvčí armády Tom Collins.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy