Vraždili nevinné,viní Američany Afghánec

lem
8. 8. 2006 11:10
Kábul - Problémy americké armády s chováním vojáků v zahraničí rostou. Po masakrech v irácké Hadíse a násilnostech v Mahmúdíji přichází na řadu Afghánistán.
29.května během incidentu na severu Kábulu zastřelili američtí vojáci šest civilistů.
29.května během incidentu na severu Kábulu zastřelili američtí vojáci šest civilistů. | Foto: Reuters

Tamní vojáci čelí obvinění z toho, že 29. května během incidentu na severu Kábulu zastřelili bezdůvodně šest civilistů.

Fotograf přinesl důkaz

Nejdříve se na veřejnost dostaly zprávy o týrání vězňů v Abú Ghrajbu. S odstupem následoval masakr 24 civilistů v Hadíse a obvinění tři vojáků podezřelých ze znásilnění a vraždy mladé Iráčanky, ke kterému mělo dojít 12. března ve městě Mahmúdíja jižně od Bagdádu.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Jeden z nich, jedenadvacetiletý Steven Green, již stanul před soudem ve městě Charlotte a hrozí mu trest smrti. Dnes by se měl případu ujmout federální soudce.

Nyní přichází na řadu nedaleký Afghánistán. Před dvěma měsíci zde američtí vojáci měli zastřelit šest neozbrojených civilistů. K nelibosti americké armády zachytil jejich počínání fotograf Atif Ahmadzai.

Hned den po incidentu se vypravil na velvyslanectví Spojených států v Kábulu. "Jen jsem jim řekl, koukejte, ti civilisté jsou neozbrojeni."

Stříleli do civilistů. Bez důvodu

"Nejdřív jsem si myslel, že střílí pouze do vzduchu. Stál jsem na nedalekém kopci a fotil. Začali však střílet i po mně, dva lidé za mnou zemřeli. Celkem jsem viděl šest těl," prohlásil Ahmadzai.

V prohlášení velvyslanectví však stojí pouze to, že "američtí vojáci ztratili kontrolu nad vozem v důsledku poškození brzd" a při nárazu do třinácti civilních automobilů usmrtili jednu osobu. "Nedošli jsme k žádným důkazům, že by vojáci z armádního vozidla vypálili do davu."

Foto: Reuters

Armáda již zahájila vyšetřování, jehož výsledek by měl být znám příští týden. Podle celé řady svědků však američtí vojáci za smrt šestice osob mohou.

"Viděl jsem na vlastní oči, jak vojáci vypálili do davu," tvrdí Nazir, vlastnící čerpací stanici nedaleko místa incidentu. "Její zbraň byla namířená do vzduchu, ale když začala střílet, sklonila ji a zabila malého chlapce."

"Nemohu komentovat výsledky vyšetřování, ale není pochyb o tom, že naši vojáci slyšeli střelbu z davu," okomentoval celý případ mluvčí armády Tom Collins.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy