Vraždila Bílá vdova, tvrdí svědci. Čeká se na tělo

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 26. 9. 2013 18:00
Britka údajně dávala střelcům pokyny. Jde o vdovu po sebevražedném útočníkovi.
Foto: Aktuálně.cz

Nairobi - Keňští vyšetřovatelé stále nejsou schopni odpovědět na otázku, zda se na masakru nejméně sedmašedesáti lidí v nákupním centru Westgate podílela Britka Samantha Lewthwaiteová.

Známá je pod přezdívkou Bílá vdova kvůli tomu, že její manžel Germaine Lindsay zemřel jako sebevražedný atentátník pří útocích v londýnském metru 7. července 2005.

Devětadvacetiletá žena, která konvertovala k islámu před jedenácti lety, žila v Africe několik let a keňské úřady na ni vydaly zatykač kvůli předchozím teroristickým útokům.

Ve čtvrtek odpoledne vydal na Britku mezinárodní zatykač i Interpol. Označil ho přitom jako "červené varování", jež značí nejvyšší prioritu.

Zda vraždila nebo dávala příkazy ke střelbě v nákupním centru, zatím není jasné. Dokonce ani ze záběrů průmyslových kamer.Vyšetřovatelé uvedli, že na záznamu je mezi teroristy postava, která "vypadá jako bílá žena," ale nemohou to říci s úplnou jistotou.

K dřívějším svědectvím se přidala i dvanáctiletá Poorvi Jainová, jejíhož bratra teroristé zastřelili. Školačka ve výpovědi uvedla, že jednoznačně viděla bělošku, která hovořila se dvěma střelci pálícími po lidech.

Jeden z nich měl zbraň ukrytou v pouzdře na kytaru.

Pokud se tato informace ukáže jako pravdivá, půjde o velmi netypický jev mezi radikálními islamisty. Většinou se totiž zapojení žen do akcí neslučuje s jejich misogynstvím. A s přesvědčením, že kontakt mezi muži a ženami, kteří nejsou v příbuzenském svazku, je zavrženíhodný.

Výjimku tvořily dosud jen čečenské černé vdovy. Je ale pravděpodobné, že vzhledem ke své minulosti a schopnostem  měla Lewthwaiteová výsadní postavení i přes to, že je či byla ženou.

S novými informacemi mezitím přišla jihoafrická média. Podle Keňanů totiž cestovala Bílá vdova s falešným jihoafrickým pasem na jméno Natalie Faye Webová.

Jihoafrická televizní stanice eNews Channel Africa zjistila, že na toto jméno si žena vzala půjčku v bance a pronajala si také dva byty v Johannesburgu. Lidé bydlící na uvedených adresách ale tvrdí, že nikoho takového tam nikdy neviděli. Banka později ženu začala shánět kvůli nesplácenému úvěru.

Jihoafrická policie nyní prověřuje, zda zmíněný pas je skutečně falešný, či zda byl někomu vydán.

Lewthwaiteová se narodila v Severním Irsku. Její otec tam byl vyslán jako voják při sektářských nepokojích mezi katolíky a protestanty. Pak žila v Anglii, kde se seznámila s Lindsayem a pod jeho vlivem konvertovala k islámu.

Když její manžel provedl spolu se třemi mladíky pákistánského původu atentáty v Londýně v roce 2005, řekla novinářům, že o ničem nevěděla a útoky neschvaluje.

Později zmizela. Na východě Afriky se přidala k somálským islamistickým milicím Al-Šabáb a v Mombase na keňském pobřeží plánovala se svým přítelem atentáty. V jejím bytě policie našla chemikálie a zařízení potřebné k sestavení výbušnin. Zatímco přítele policisté zatkli a nyní ho čeká soud, Lewthwaiteová unikla.

Za několik dní by mělo být známo, jestli zemřela v nákupním centru Westgate, nebo zda se znovu někde skrývá.

Nejasné je zatím i to, jak teroristé pronesli do centra tolik zbraní. Policie údajně pracuje s verzí, že měli uvnitř komplice. Respektive že měli k dispozici obchod či sklad některého z obchodů, kam si zbraně postupně nosili po částech, aby to nebylo nápadné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy