Vraždil policista? Smrt neozbrojeného muže řeší velká porota

ČTK ČTK
6. 12. 2014 11:54
Velká porota v New Yorku bude řešit další případ usmrcení černocha. Jde o případ osmadvacetiletého Akaie Gurleyho, kterého zastřelil v Brooklinu policista Peter Liang.
Dcera Akaie Gurleyho Akaila a její matka Kimberly.
Dcera Akaie Gurleyho Akaila a její matka Kimberly. | Foto: Reuters

New York - Velká porota v New Yorku se bude zabývat dalším případem usmrcení neozbrojeného černocha policistou. Oznámil to brooklynský prokurátor Kenneth P. Thompson. Tentokrát jde o případ osmadvacetiletého Akaie Gurleyho, kterého letos v listopadu v Brooklynu zastřelil policista asijského původu Peter Liang.

Jak brooklynský prokurátor dodal, vyšetřování celého případu zatím ještě probíhá, a proto není možné stanovit, kdy přesně by velká porota měla zasednout. Thompson nijak neupřesnil, z čeho by mohl být policista Liang obviněn.

Akai Gurley byl zastřelen 20. listopadu v noci, když scházel se svou přítelkyni po schodišti jednoho z domů ve čtvrti East New York. V budově prý často nefungovaly výtahy, a proto místní obyvatelé využívali právě schody, i když na nich zase nesvítilo světlo. Policista tehdy zrovna prováděl obhlídku budovy, když jeho zbraň náhle vystřelila. Podle policie šlo o "nešťastnou nehodu".

Americkou veřejnost pobouřilo v poslední době hned několik případů usmrcení neozbrojených černochů bělošskými policisty. Do ulic mnoha amerických měst kvůli tomu vyšly tisíce lidí. Protesty se týkaly hlavně dvou sporných případů - zastřelení černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu a usmrcení černocha Erika Garnera v New Yorku. Velká porota se u obou rozhodla policisty neobvinit.

Nejnovější případ se stal v úterý ve Phoenixu ve státě Arizona. Policista tam pronásledoval muže, který údajně prodával drogy, a když se střetli, domníval se, že černoch vytahuje zbraň, a proto ho střelil.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy