Vraždil, aby "oživoval". Německý zdravotní bratr u soudu přiznal, že zabil 100 lidí

Patrik Salát
Aktualizováno 30. 10. 2018 12:26
Pokud mu soud prokáže vinu, stane se Niels Högel nejhorším sériovým vrahem v poválečných dějinách Německa.
Niels Högel, který podle obžaloby zabil v Německu 100 lidí.
Niels Högel, který podle obžaloby zabil v Německu 100 lidí. | Foto: Reuters

Berlín - Když v roce 2003 na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Delmenhorstu zemřela Brigitte Arndtová, její dcera měla podezření, že její smrt nebyla přirozená.

Pochybnosti Kathrin Lohmannové nedovolovaly, aby se se smrtí matky smířila. Prošla si depresemi, nedokázala pracovat. Nakonec po dlouhých šesti letech začala tlačit na policii, aby případ znovu prošetřila. Vyšetřovatelé zjistili, že v těle její matky se nacházejí stopy po gilurytmalu.

Lék používal zdravotní bratr Niels Högel, který byl již odsouzen za dvě vraždy. Díky odhodlání Lohmannové policie prošetřila i další případy. Později vyšlo najevo, že "šílený zdravotní bratr" může mít na svědomí až 100 obětí.

Niels Högel pracoval jako zdravotní bratr na klinice v Oldenburku blízko nizozemských hranic. Tady v únoru 2000 provedl svou první vraždu. V nemocnici zůstal ještě dva roky a stačil podle prokuratury zabít dalších 37 pacientů. Nikdo si ničeho podezřelého nevšiml.

Podle vyšetřovatelů Högel své oběti usmrtil tak, že jim podával lék na srdeční arytmii gilurytmal nebo betablokátor sotalex. Dělal to prý kvůli tomu, aby mohl ukázat své "resuscitační dovednosti".

V roce 2002 se pak přesunul do nemocnice v Delmenhorstu nedaleko Brém. Už během prvního týdne v šílenství pokračoval. Do roku 2005 měl Högel na svědomí 73 procent úmrtí v nemocnici.

Právě obrovská pochybení dvojice zdravotnických zařízení umožnila Högelovi tak dlouho vraždit. Už v Oldenburgu přitom měli jeho kolegové k dispozici statistiku, z níž vyplývalo, že při jeho službách umírá nezvykle vysoký počet pacientů. Přes vážné podezření ale nemocnice neinformovala policii, a naopak ošetřovatele doporučila dalšímu zaměstnavateli.

Možná dvakrát víc vražd

Zdravotní bratr v úterý stanul před soudem, kde přiznal, že zavraždil 100 pacientů. Pokud mu soud prokáže vinu, stane se Niels Högel nejhorším sériovým vrahem v poválečných dějinách Německa.

Högela u první vraždy přistihla jeho kolegyně. Zdravotní sestra viděla, jak podává pacientovi nepředepsaný lék. Ten samý člověk o den později zemřel. Přesto Högelovi nadřízení nechtěli hned volat policii a umožnili mu tak znovu zabíjet.

Zdravotní bratr byl za první vraždy odsouzen v roce 2008 k sedmi a půl letům vězení. A tehdy se policii ozvala právě Kathrin Lohmannová, která měla podezření, že také její matka mohla být obětí vraha.

"Všechno proběhlo dobře. Matka měla být převezena na normální oddělení. Pak najednou v noci někdo zavolal. Slyšela jsem mužský hlas, který říkal, že oběh matky je nestabilní. Když jsem dorazila do nemocnice, matka byla již mrtvá," vyprávěla Lohmannová v rozhovoru pro německé rádio NDR.

Velký zájem veřejnosti

Lohmannová ten samý hlas, který jí volal z jednotky intenzivní péče, slyšela až v roce 2014 v soudní síni. O rok později byl Niels Högel odsouzen na doživotí za dvě další vraždy.

Zdravotní bratr ale svému psychologovi přiznal, že léky neoprávněně podal dalším 90 pacientům, z nichž 30 už nedokázal zachránit. Rozběhlo se tak další kolo vyšetřování, které vedla zvláštní komise "Kardio". Ta měla za cíl prošetřit všechny pochybné případy úmrtí. Podle NDR nakonec vyšetřovatelé exhumovali 137 těl v 67 hřbitovech. Léky, které k vraždění Högel používal, se objevily u 99 případů.

V úterý soud otevřel všech 99 případů. Další vražda, kterou Högel přiznal psychologovi, bude také součástí procesu. Bývalý zdravotní bratr se tak zodpovídá ze zabití 100 osob. V procesu bude rovněž zastoupeno 126 příbuzných Högelových obětí.

Kvůli velkému zájmu médií, veřejnosti i pozůstalých se neuskuteční v běžné soudní budově, ale ve veletržním komplexu Weser-Ems-Hallen.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Babiš letí na dvoudenní návštěvu Izraele

Premiér Andrej Babiš ve středu odletí na dvoudenní návštěvu Izraele, kde se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu.

Už ve středu Babiše čeká jednání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem či s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Během dvou dnů se předseda české vlády, který se kvůli návštěvě Izraele tentokrát nezúčastní současně probíhajícího Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, setká také s českými přeživšími holokaustu, předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem, odborníkem na Blízký východ Amosem Giladem nebo s vedoucím styčného úřadu ČR v Ramalláhu Petrem Starým.

Další zprávy