reklama
 
 

Pokud je za zmizením novináře Saúdská Arábie, přijde tvrdý trest, hrozí Trump

Aktualizováno 13. 10. 2018 15:18
Trump slibuje pro vrahy opozičního novináře Džamála Chášukdžího trest. Saúdskoarabský ministr vnitra obvinění popírá.

Rijád - Americký prezident Donald Trump slíbil tvrdý trest pro Saúdskou Arábii, pokud se ukáže, že stojí za vraždou opozičního novináře Džamála Chášukdžího. Trump to prohlásil v rozhovoru s televizí CBS News.

"Byli bychom velmi znepokojení a rozzlobení, pokud by se to potvrdilo," řekl Trump na dotaz, zda Saúdská Arábie nechala na svém konzulátu v Istanbulu Chášukdžího zabít. Dodal, že zatím není jasné, jaký byl novinářův osud, ale že pravděpodobně vyjde pravda na světlo.

Řekl, že v Chášukdžího případě je v sázce velmi mnoho, obzvláště kvůli tomu, že to byl novinář. Rijád obvinění z únosu nebo dokonce vraždy popírá. Pokud však vyšetřování ukáže opak, bude Saúdská Arábie potrestána, dodal Trump.

Saúdskoarabský ministr vnitra Abdal Azíz bin Saúd bin Najíf nicméně řekl oficiální saúdskoarabské tiskové kanceláři SPA, že obvinění z objednání vraždy jsou lži zaměřené proti vládě.

Chášukdží vstoupil do budovy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Podle představitelů Saúdské Arábie z konzulátu krátce poté odešel. Podle tureckých činitelů a jeho snoubenky, která čekala venku, ale z konzulátu již nevyšel, napsala agentura Reuters.

Podle amerického listu The Washington Post, pro nějž Chášukdží psal, má Turecko k dispozici audiozáznam, který dokazuje, že novinář byl na konzulátu v Istanbulu zavražděn.

Turecko od začátku vznáší podezření o vraždě, Rijád to ale popírá a dosud trval na tom, že novinář z budovy odešel. Saúdská Arábie podle mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požádala, aby se mohla podílet na vyšetřování, na což prý Turecko přistoupilo. V Turecku je tak nyní saúdskoarabská delegace, která jedná s tureckou prokuraturou.

Provládní turecký list Daily Sabah v sobotu napsal, že nahrávka z Chášukdžího chytrých hodinek Apple Watch naznačuje, že byl mučen a zabit. "Momenty, kdy byl Chášukdží vyslýchán, mučen a zavražděn, byly nahrány do paměti Apple Watch," uvedl deník s odkazem na důvěryhodné zdroje z tajných služeb.

Hodinky, které měl novinář při vstupu na úřad na ruce, byly propojeny s jeho telefonem iPhone, který nechal u své přítelkyně. Saúdskoarabští agenti, kteří Chášukdžího zabili, si spuštěného nahrávání na hodinkách všimli až po vraždě, napsal Daily Sabah s tím, že pak použili jeho prst k odemčení zařízení a k vymazání části dat. Nevymazali ale podle deníku vše a záznamy nakonec turecké úřady v telefonu našly.

Video: Turci zveřejnili videozáznam, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde

Turci zveřejnili video, jak novinář Džamál Chášukdží vchází do konzulátu v Istanbulu, ale už nevyjde | Video: Reuters |  00:25

autor: ČTK | 13. 10. 2018 6:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama