Vrátil jsem se k mámě a byl to cizí člověk, vzpomíná muž deportovaný z Lidic

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
15. 6. 2019 16:01
"Já jsem se vrátil domů a nic mi to neříkalo," vzpomíná Václav Zelenka, který patřil za druhé světové války k hrstce dětí deportovaných nacisty z vypálených Lidic do Německa. Podobně jako ostatní ho to navždy poznamenalo. "Vrátil jsem se k mámě a měl jsem problémy se s ní domluvit. Nebylo to radostné setkání," vzpomíná Zelenka na své krátké dětství, které definitivně ukončila lidická tragédie z 10. června 1942.
Na fotografii z roku 1947 je zachyceno pět ze 17 nalezených lidických dětí. Úplně vlevo stojí Václav Zelenka, Marie Doležalová (dnes Šupíková) je uprostřed.
Na fotografii z roku 1947 je zachyceno pět ze 17 nalezených lidických dětí. Úplně vlevo stojí Václav Zelenka, Marie Doležalová (dnes Šupíková) je uprostřed. | Foto: Osobní archiv Eduarda Stehlíka

Lidice - Na místě jedné z největších českých tragédií druhé světové války dnes roste pečlivě udržovaný trávník.

Asfaltová cestička, po které se procházejí návštěvníci rozlehlého pomníku, se klikatí na základech nacisty vypálené a důsledně zlikvidované obce Lidice.

Na jednu z laviček stojících uprostřed zeleně každý rok 10. června sedí i Václav Zelenka.

Tahle lavička připomíná místo, kde dřív stál dům jeho rodiny. Nebyly mu ještě ani čtyři roky, když ho musel opustit.

Místo toho, aby se Václav Zelenka znovu účastnil vzpomínkových ceremonií a nechal se fotografovat, raději tu sám sedí.

Z paměti loví střípky vzpomínek na tatínka, svůj pokoj, sousedy i na všechny domy, dvorky, chlívky, stromy, zahrady a pole, které před 75 lety během pár dní náhle zmizely.

Video: Národní filmový archív

Nacisté tehdy Lidice vypálili, ženy poslali do koncentračního tábora, muže a chlapce nad 15 let do jednoho postříleli.

Tragédii přežilo 143 žen a 17 dětí, poslaných na německou převýchovu. Václav Zelenka a Marie Šupíková (dříve Doležalová) jsou jedni z nich.

Beru to jako poslání

Na všechny otázky za ta léta snad už stokrát odpověděli, přesto své příběhy vyprávějí dál. 

"Není to pro mě lehké, ale beru to spíš jako poslání," vysvětluje Mare Šupíková. "Je důležité říct mladší generaci, co já jsem v jejich letech prožila a o co všechno jsem přišla. Snažím se jim na svém osudu ukázat, že život není jednoduchý," dodává.

Tragédie obyvatel Lidic

V letech 1945 až 1947 se podařilo ze 105 lidických dětí najít jen 17. Přežily pouze ty, které nacisté uznali jako rasově vhodné k převýchově německými rodinami. Ostatní byly otráveny výfukovými zplodinami nákladních automobilů.

Ze 196 lidických žen odeslaných do koncentračního tábora jich bylo zavražděno či umučeno 53.

173 mužů starších patnácti let bylo na v Lidicích 10. června 1942 zastřeleno. Dalších 26 popraveno 16. června.

Se stejnou brutalitou byly 24. června vyhlazeny Ležáky kvůli podpoře československých parašutistů: 33 žen a mužů nacisté popravili, 11 dětí zplynovali.

O pozdním večeru 9. června 1942, kdy nacisté vpadli do vesnice, o tatínkovi a bratrovi, které už nikdy neviděla, o spolužácích a kamarádech, které udusily výfukové plyny, o štěnicích a hladu v táboře v polské Lodži, o adoptivní německé rodině a těžkém návratu do Lidic po válce, o tom všem paní Šupíková vypráví už od roku 1961.

"Když o tom povídáte, znovu se vám to odehrává před očima. To jsou momenty, které nikdy nevymažete z paměti," přiznává upřímně.

Hezké vzpomínky patří do soukromí

Od roku 1955 navíc v Lidicích zase žije.

Tedy v nové obci, která leží jen pár desítek metrů od původní obce pohřbené pod vrstvou zeminy a zeleným trávníkem.

"Vzpomínky, které mám a dávám dál, mě snad drží při životě. Když jdu na to pietní místo a připomínám si všechny ty domky a ty lidi, kteří v nich žili, začne mi to celé zase dávat smysl," vysvětluje.

Když dnes Marie Šupíková slyší otázku na její nejmilejší vzpomínku z dětství, bezelstně opáčí: "A myslíte z toho německého, nebo lidického dětství?"

"Já přišla do německé rodiny v 11 letech. Chodili jsme na výlety, bruslili jsme, chodila jsem do školy, měla jsem kamarádky," popisuje, jak vypadal život v adoptivní německé rodině, do které byla z vypálených Lidic nacisty předána.

Patnáctiletá Marie se s maminkou znovu setkala v srpnu 1946 v krčské nemocnici v Praze. Nerozuměly si. Vlivem přísné německé výchovy zapomněla mluvit česky.
Patnáctiletá Marie se s maminkou znovu setkala v srpnu 1946 v krčské nemocnici v Praze. Nerozuměly si. Vlivem přísné německé výchovy zapomněla mluvit česky. | Foto: Aktuálně.cz

Když se po válce vrátila domů ke své matce, která přežila koncentrační tábor, museli jí tlumočit. Česky už nerozuměla. Padly si do náruče, ale nejdojemnější vzpomínka to pro ni není.

Maminka Marie Šupíkové se domů vrátila s vážně nalomeným zdravím a po čtyřech měsících zemřela. Holčičku vychovávala její teta, sama lidická žena, která přišla o tři děti.

"Když jsem se vrátila, měla jsem s sebou fotografii, kterou mi dala německá rodina na památku. Teta, která mě po smrti maminky vychovávala, mi tu fotku vzala a roztrhala ji. To nejsou žádní tvoji rodiče, řekla. Oni mi to dali v dobré víře, aby moje máma viděla, u koho jsem bydlela," popisuje rozpory malého dítěte Šupíková. 

Václav Zelenka byl ještě mladší a ke svému adoptivnímu německému otci přirozeně přilnul.

"To byl milionovej člověk, tak hodnej. Já jsem ale kvůli tomu měl zle, protože jsem to říkal už tenkrát. ‘Jak to můžeš říct? Vzpomeň si, co nám udělali,’ slýchával jsem po návratu domů," vzpomíná Zelenka. 

"To jsme nemohli říct, že nás měli rádi," přitakává Marie. "My byli vděční za to, že jsme byli v teple a v suchu, někdo nám dal najíst, hezky s námi jednal, neřval na nás a zbytečně nás nefackoval. Ale když jsme se vrátili, takhle veřejně jsme to nemohli říkat. Oni nemohli pochopit, že v tom normálním Němci bylo alespoň kousek lidství," dodává Marie Šupíková.

Pravé dětství skončilo s Lidicemi

"Poznal jsem bestie i hodné Němce," připomíná Václav Zelenka.

Marie Šupíková (Doležalová) a Václav Zelenka se starostkou Lidic Veronikou Kellerovou, která je sama vnučkou lidické ženy.
Marie Šupíková (Doležalová) a Václav Zelenka se starostkou Lidic Veronikou Kellerovou, která je sama vnučkou lidické ženy. | Foto: Jan Gazdík

Po konci války jejich dětství ale jako by skončilo.

"Já jsem se vrátil domů a nic mi to neříkalo," vzpomíná Václav Zelenka. "Vrátil jsem se k mámě a měl jsem problémy se s ní domluvit. Nebylo to radostné setkání," připouští. "Nerozuměli jsme si. Byl to skoro cizí člověk."

Marie Šupíková přiznává, že vesele dokáže vzpomínat jen na dětství v Lidicích před heydrichiádou.

Na to, jak pásla husy na místním rybníčku, v zimě chodila bruslit, v létě plést věnce, trhat kytice, sklízet brambory a opékat je v ohništi, drát peří.

"Tohle je to moje pravé dětství. Tyhle vzpomínky jsou stále ve vás a provázejí vás snad do konce života," uzavírá.

Miloslava Kalibová prožila vyhlazení Lidic. | Video: Paměť národa
 

Právě se děje

před 6 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy