Dej do pořádku ten svůj průšvih! Muž slovně napadl Johnsona, vyvlekla ho ochranka

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2019 0:47
Britský premiér Boris Johnson po nařízení parlamentní přestávky nemusí čelit slovním výpadům opozičních poslanců, kritice se ale nevyhnul ani při své páteční návštěvě severu Anglie.
Muže, jenž slovně napadl Johnsona, vleče ochranka ze sálu.
Muže, jenž slovně napadl Johnsona, vleče ochranka ze sálu. | Foto: Reuters

Nejdříve mu místní obyvatelka při setkání v Doncasteru řekla, že jeho sliby nejsou nic než "pohádka". Premiérův odpolední projev v Rotherhamu zase narušil muž, který Johnsonovi vzkázal, aby se vrátil do parlamentu a dal do pořádku "průšvih, který vytvořil". Předseda vlády před přerušením mluvil o významu "zodpovědných místních lídrů", kteří mohou "řešit to, na čem místním lidem nejvíce záleží".

Ochranka vleče muže ze sálu.
Ochranka vleče muže ze sálu. | Foto: Reuters

"Jako naši poslanci, Borisi?" zaznělo po jeho slovech z publika. "Ano, vskutku," reagoval Johnson. Neznámý muž ale pokračoval. "Proč bychom tě měli naslouchat? Proč nejsi s nimi (s poslanci) v parlamentu a neřešíš ten průšvih, který si vytvořil? Vrať se do parlamentu a vyřeš to," křičel. Premiér reagoval slovy o tom, že se těší na to, jak se do parlamentu "velmi brzy" vrátí a neukázněného diváka ze sálu vyvedla ochranka.

Britští zákonodárci od úterka nezasedají, protože královna Alžběta II. na konci srpna na doporučení vlády nařídila ukončit rekordně dlouhou parlamentní schůzi.

Nová začne až 14. října, tedy necelé tři týdny před zatím platným termínem britského odchodu z Evropské unie ke konci října. Přerušení práce parlamentu v době mimořádné politické krize bylo velmi kontroverzní a postupem vlády se bude příští týden zabývat britský nejvyšší soud.

Protesty proti Johnsonovi  v Rotherhamu. "Zamkněte ho!" žádá žlutý nápis.
Protesty proti Johnsonovi v Rotherhamu. "Zamkněte ho!" žádá žlutý nápis. | Foto: Reuters

Předtím, než dnes Johnson v Rotherhamu promluvil k místním politikům a podnikatelům, vydal se na procházku centrem sousedního města Doncaster. Podobně jako minulý týden v nedalekém Morley ani zde nebylo přijetí zcela pozitivní. Nepříjemné chvíle připravila premiérovi žena, která si stěžovala na politiku úsporných opatření z posledních let.

"Lidé kvůli úsporným opatřením přišli o život a vy teď máte tu drzost sem přijít a říkat nám, že s úspornými opatřeními je konec a teď už je všechno dobré. Odejdeme z EU a všechno bude skvělé. Je to jenom pohádka," prohlásila. Také vyjádřila podporu opoziční Labouristické straně, protože ta nyní navrhuje jakoukoli dohodu o brexitu předložit voličům v referendu.

Ministerský předseda ženu ujišťoval, že vláda se chystá poskytnout regionům miliardy liber, a že peníze poputují i do Doncasteru. "No, doufám, že říkáte pravdu," odvětila místní obyvatelka.

Video: Raději mrtvý v příkopu než žádat o další odklad brexitu

Johnson: Raději mrtvý v příkopu, než žádat o další odklad Brexitu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy