Dej do pořádku ten svůj průšvih! Muž slovně napadl Johnsona, vyvlekla ho ochranka

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 9. 2019 0:47
Britský premiér Boris Johnson po nařízení parlamentní přestávky nemusí čelit slovním výpadům opozičních poslanců, kritice se ale nevyhnul ani při své páteční návštěvě severu Anglie.
Muže, jenž slovně napadl Johnsona, vleče ochranka ze sálu.
Muže, jenž slovně napadl Johnsona, vleče ochranka ze sálu. | Foto: Reuters

Nejdříve mu místní obyvatelka při setkání v Doncasteru řekla, že jeho sliby nejsou nic než "pohádka". Premiérův odpolední projev v Rotherhamu zase narušil muž, který Johnsonovi vzkázal, aby se vrátil do parlamentu a dal do pořádku "průšvih, který vytvořil". Předseda vlády před přerušením mluvil o významu "zodpovědných místních lídrů", kteří mohou "řešit to, na čem místním lidem nejvíce záleží".

Ochranka vleče muže ze sálu.
Ochranka vleče muže ze sálu. | Foto: Reuters

"Jako naši poslanci, Borisi?" zaznělo po jeho slovech z publika. "Ano, vskutku," reagoval Johnson. Neznámý muž ale pokračoval. "Proč bychom tě měli naslouchat? Proč nejsi s nimi (s poslanci) v parlamentu a neřešíš ten průšvih, který si vytvořil? Vrať se do parlamentu a vyřeš to," křičel. Premiér reagoval slovy o tom, že se těší na to, jak se do parlamentu "velmi brzy" vrátí a neukázněného diváka ze sálu vyvedla ochranka.

Britští zákonodárci od úterka nezasedají, protože královna Alžběta II. na konci srpna na doporučení vlády nařídila ukončit rekordně dlouhou parlamentní schůzi.

Nová začne až 14. října, tedy necelé tři týdny před zatím platným termínem britského odchodu z Evropské unie ke konci října. Přerušení práce parlamentu v době mimořádné politické krize bylo velmi kontroverzní a postupem vlády se bude příští týden zabývat britský nejvyšší soud.

Protesty proti Johnsonovi  v Rotherhamu. "Zamkněte ho!" žádá žlutý nápis.
Protesty proti Johnsonovi v Rotherhamu. "Zamkněte ho!" žádá žlutý nápis. | Foto: Reuters

Předtím, než dnes Johnson v Rotherhamu promluvil k místním politikům a podnikatelům, vydal se na procházku centrem sousedního města Doncaster. Podobně jako minulý týden v nedalekém Morley ani zde nebylo přijetí zcela pozitivní. Nepříjemné chvíle připravila premiérovi žena, která si stěžovala na politiku úsporných opatření z posledních let.

"Lidé kvůli úsporným opatřením přišli o život a vy teď máte tu drzost sem přijít a říkat nám, že s úspornými opatřeními je konec a teď už je všechno dobré. Odejdeme z EU a všechno bude skvělé. Je to jenom pohádka," prohlásila. Také vyjádřila podporu opoziční Labouristické straně, protože ta nyní navrhuje jakoukoli dohodu o brexitu předložit voličům v referendu.

Ministerský předseda ženu ujišťoval, že vláda se chystá poskytnout regionům miliardy liber, a že peníze poputují i do Doncasteru. "No, doufám, že říkáte pravdu," odvětila místní obyvatelka.

Video: Raději mrtvý v příkopu než žádat o další odklad brexitu

Johnson: Raději mrtvý v příkopu, než žádat o další odklad Brexitu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy