Vrah západních rukojmích Islámského státu byl prý zraněn

ČTK ČTK
16. 11. 2014 7:39
Terorista měl utrpět zranění při stejném leteckém útoku, při němž byl zraněn také vůdce IS abú Bakr Bagdádí.
Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho.
Záběr z videonahrávky, na níž džihádisté z Islámského státu popravili amerického novináře Jamese Foleyho. | Foto: Reuters

Londýn - Jeden z nejhledanějších teroristů světa, obviňovaný z chladnokrevného zavraždění dvou britských a dvou amerických rukojmích zadržovaných Islámským státem, byl pravděpodobně zraněn při americkém leteckém útoku v Iráku. Informoval o tom dnes deník The Daily Telegraph s odvoláním na britské ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo prý obdrželo zprávy o zranění teroristy, který je zřejmě britského původu a bývá označován jako John, nemůže je ale potvrdit. Nálet se uskutečnil před týdnem a mířil na západoirácké město Kajm, které leží na hranici se Sýrií.

Podle listu Mail On Sunday byl terorista zraněn, když se účastnil schůzky velitelů Islámského státu, a byl rychle převezen do nemocnice. Nálet na bunkr v Kajmu zabil asi deset velitelů IS a dalších 40 zranil.

List Mail On Sunday napsal, že terorista John, který na videozáznamech zachycujících podříznutí rukojmích mluví s britským přízvukem, utrpěl zranění při stejném leteckém útoku, při němž byl zraněn také vůdce IS abú Bakr Bagdádí. O něm se původně spekulovalo, že při náletu zahynul.

Brit, který na videonahrávkách vystupuje s obličejem zakrytým maskou, je podle předpokladů odpovědný za vraždu britských humanitárních pracovníků Davida Hainese a Alana Henninga a amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa.

List Mail On Sunday se ve svém článku odvolává na zdravotní sestru, která ošetřovala některé osoby zraněné při americkém náletu. Na jednoho z nich přitom poukazovala jako na "toho, kdo zavraždil novináře". Zranění byli údajně později převezeni do syrské bašty Islámského státu, města Rakka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy