Chladnokrevná vražda starosty na hřbitově otřásla Belgií. Mladičký syn se mstil za sebevraždu otce

Martin Novák Martin Novák
13. 9. 2017 13:14
Belgií otřásl tragický případ mladičkého vraha, který na hřbitově chladnokrevně zavraždil starostu šedesátitisícového města Mouscron. Osmnáctiletý mladík mstil roky starou sebevraždu svého otce, z níž vinil právě starostu. Útok si dlouho pečlivě připravoval, čekal na svoji plnoletost a nakonec na něj zaútočil nožem na krabice. K činu se okamžitě přiznal.
Kříž a belgická vlajka na hřbitově v Mouscronu.
Kříž a belgická vlajka na hřbitově v Mouscronu. | Foto: Reuters

Brusel - Starosta belgického města Mouscron Alfred Gadenne přijal vedle svého placeného zaměstnání dobrovolně ještě jednu povinnost.

Zavražděný starosta belgického města Mouscron Alfred Gadenne.
Zavražděný starosta belgického města Mouscron Alfred Gadenne. | Foto: Reuters

Jedenasedmdesátiletý muž bydlel nedaleko hřbitova. Každé ráno - před odjezdem na radnici - proto odemykal jeho bránu a každý večer ji po návratu z práce zase zamykal.

Ráno v pondělí 11. září odemkl hřbitovní bránu znovu. Když se ji večer chystal zavřít, nebyl u kovové brány sám.

Čekal na něj osmnáctiletý mladík. Belgická média ho označují jménem Nathan N. Po starostovi, který ve funkci úřadoval od roku 2006, se ohnal rukou.

V ní držel nůž na řezání krabic.

Takový, jaký použili třeba útočníci z teroristické sítě al-Káida, když si chtěli 11. září 2001 vynutit vstup do kokpitů čtyř letadel unesených nad Spojenými státy.

Zůstal na místě  

Útočník zasáhl Gadenneho nožem do krku. Nikam neuprchl, ani nezahodil nebo neschoval vražednou zbraň. Naopak.

Zůstal stát před hřbitovem a zavolal mobilem policisty.

Květiny před vraty, které starosta každý večer zamykal.
Květiny před vraty, které starosta každý večer zamykal. | Foto: Reuters

Čekal na ně i se zakrváceným nožem v ruce, nedaleko starostova těla.

K činu se okamžitě přiznal s tím, že chtěl pomstít sebevraždu svého otce, kterou podle něj starosta zavinil.

Dostal výpověď

Otec Nathana N. pracoval dlouho na radnici belgického města Mouscron, ale před dvěma lety dostal výpověď. V souvislosti s ní později spáchal sebevraždu.

Osmnáctiletý útočník řekl policii, že starostovi nikdy neodpustil, co jeho otci udělal.

S vražednou pomstou čekal dva roky, až mu bude osmnáct. To kvůli útočníkově matce, aby nebyla podle belgických zákonů trestně stíhána. 

Mladičký vrah si mezitím měsíce mapoval terén.

Pohled na mouscronský hřbitov.
Pohled na mouscronský hřbitov. | Foto: Reuters

O starostově povinnosti denně otevírat a zavírat hřbitov věděl. Tušil, že to je jedna z mála příležitostí, jak ho zastihnout samotného a zavraždit. 

Vrahova matka přitom taky pracuje na radnici belgického Mouscronu. S novináři nekomunikuje, jejího syna teď prohlédne psychiatr.

Případ mezitím otřásl celou Belgií. Starosta Gadenne byl totiž dříve poslancem ve valonském parlamentu - zákonodárném sboru frankofonní částí Belgie.

Starosty byli v minulosti taky jeho dědeček a otec.

"Přijal jsem s pohnutím zprávu o brutální smrti Alfreda Gadenneho. Moje myšlenky jsou s jeho rodinou a jeho blízkými," napsal na Twitteru sám belgický premiér Charles Michel.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy