Soud k vraždě německého politika Lübckeho: Pravicový radikál dostal doživotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2021 11:02
Doživotním vězením potrestal soud v Německu Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Případ v zemi vyvolal velké pobouření, neboť vražda měla krajně pravicový podtext.
Dům zavražděného politika Waltera Lübckeho.
Dům zavražděného politika Waltera Lübckeho. | Foto: Reuters

Doživotí v Německu znamená, že odsouzený se může z věznice dostat na svobodu nejdříve po 15 letech. To ale v tomto případě možné nebude, neboť soud označil Ernstovu vinu za mimořádně závažnou a vyhradil si právo následné ochranné vazby. To je preventivní opatření, které není považováno za trest, protože slouží k ochraně veřejnosti před mimořádně nebezpečnými zločinci.

Spolu s Ernstem byl jako jeho komplic při vraždě souzen i Markus H., kterého ale soud v tomto bodě obžaloby osvobodil. Uložil mu ovšem podmíněný trest v délce půldruhého roku za nedovolené ozbrojování.

Ernst, který se k činu přiznal a který je známý krajně pravicovými postoji, v noci na 2. června 2019 zastřelil přednostu okresního úřadu Lübckeho na terase jeho domu v hesenském městě Kasselu. Lübcke, který byl členem německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU), veřejně podporoval kancléřku Angelu Merkelovou v jejím rozhodnutí z roku 2015 přijmout statisíce běženců. Kvůli tomu se stal v krajně pravicovém prostředí nenáviděnou osobou.

 

Právě se děje

Další zprávy