reklama
 
 

Dohoda Řecka a Turecka o vracení migrantů vázne, za dva roky odplulo jen 1746 lidí

Aktualizováno 18. 10. 2018 23:12
Dohoda s Tureckem před dvěma lety výrazně omezila počet migrantů, kteří tehdy po desítkách tisíc připlouvali z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři.

Atény - Dva roky starou dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení migrantů, kteří po překročení řeckých hranic nezískají azyl, se zatím daří naplňovat jen velmi pomalu. Od března 2016, kdy dohoda vstoupila v platnost, řecké úřady vrátily do Turecka jen 1746 lidí. Uvedla to ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na informace řecké policie.

Dohoda s Tureckem před dvěma lety výrazně omezila počet migrantů, kteří tehdy po desítkách tisíc připlouvali z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. Přišla totiž s novými pravidly, podle nichž lidé, kteří se neregulérně dostanou z Turecka do Řecka a nezískají v Řecku azyl, mohou být zasláni zpět. Na základě ustanovení, že Turecko je "bezpečná třetí země", je Ankara povinna je přijmout.

Naplňování dohody ale od té doby vázne zejména proto, že řecké úřady musejí zpracovávat obrovské množství žádostí o azyl od nově příchozích. "Chybí nám zaměstnanci," vysvětlil DPA šéf řeckého azylového úřadu Markos Karavias.

Jen na ostrově Lesbos nyní úředníci zpracovávají 13 000 žádostí o azyl, na řeckých ostrovech přitom v současnosti dočasně pobývá nejméně 19 000 migrantů, o jejichž osudu azyloví úředníci rozhodují nebo budou rozhodovat. V přeplněném táboře Moria na ostrově Lesbos, kde podle mnoha neziskových organizací panují nedůstojné podmínky, ve čtvrtek protestovali jeho obyvatelé, kteří musejí na místě nuceně pobývat dlouhé měsíce nebo dokonce roky. Asi 200 lidí se vydalo z tábora do hlavního města Mytilény, aby upozornili na to, že v Morii žije přes 6000 lidí, ačkoli kapacita zařízení je sotva poloviční. Podobný protest se ve čtvrtek konal i na ostrově Chios, uvedl zpravodajský server Ekathimerini.

Z ostrova Lesbos se ve čtvrtek do tureckého přístavu Dikili vrátila skupinka pěti migrantů z Iráku, Pákistánu, Alžírska a Afghánistánu, kteří v Řecku azyl nezískali. Naposledy v úterý však na Lesbos dorazila mnohem větší skupina 57 migrantů, kteří připluli z Turecka.

autor: ČTK | 18. 10. 2018 19:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama