Tento kráter dělí od Země miliony kilometrů. Vozítko poslalo první fotky z Marsu

Tento kráter dělí od Země miliony kilometrů. Vozítko poslalo první fotky z Marsu
Snímek zavěšeného vozítka při přistání je výjimečný svou ostrostí. Je to první fotografie, která zblízka zachycuje přistání na Marsu nebo na jakékoliv jiné planetě kromě Země. Fotka byla pořízena u kráteru Jezero.
Panoramatický snímek složený z celkem šesti fotek ukazuje povrch rudé planety.
Část panoramatického snímku, který pořídily navigační kamery.
S vozítkem přiletěl na Mars také speciální vrtulník (The Mars Helicopter), který si zkouší vůbec první let na cizí planetě.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 27. 2. 2021 18:33
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil tento týden záběry z přistání vozítka Perseverance na Marsu. Zatím nejkvalitnější snímky z dosednutí na rudou planetu obstaralo celkem sedm kamer. Perseverance už krátce po přistání začalo fotit svoje okolí a poskládalo i panoramatický pohled.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy