Trump škodí sám sobě. Útoky na migranty žene k volbám rekordní počet Hispánců

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 10. 2016 7:42
Počet Latinoameričanů, kteří se chystají k listopadovým prezidentským volbám, rekordně roste. Občanské sdružení Voto Latino v posledních týdnech vyřídí zhruba 5000 registrací denně. Hispánce k volbám žene především otázka imigrační politiky, tedy jedno z ústředních témat kampaně republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Naprostá většina nových hispánských voličů má v úmyslu dát hlas jeho rivalce Hillary Clintonové.
Foto: Reuters

Washington – "Letos je v sázce hodně. Nyní je to o tom, definovat, kdo je Američan."

Tak vysvětluje ředitelka občanského sdružení Voto Latino fakt, že se ve Spojených státech od loňského listopadu zaregistrovalo přes 100 000 nových hispánských voličů.

Maria Teresa Kumarová nepochybuje, že příčinou je republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump, který na tuto menšinu ve své kampani soustředí nevídanou pozornost.

Hispánce označuje za sexuální násilníky a zloděje a na hranici s Mexikem chce postavit zeď. "Musíme se postarat o to, že budeme dostatečně zastoupeni, abychom mohli ovlivnit debatu a zaměřit ji na to, co je důležité," řekla zpravodajskému serveru Vice.

Mobilní aplikace

Za pravdu jí dává i americký list The Washington Post, podle něhož budou listopadové volby pro Hispánce historicky nejvýznamnější.

Trumpovy poznámky na účet mexických přistěhovalců vyvolávají rozruch a obavy. Větší voličská účast z řad této skupiny obyvatel může dokázat, že proti jeho názorům stojí tvrdá opozice.

Datum, dokdy je možné se před listopadovými volbami registrovat, se v jednotlivých státech liší. V mnohých už se nezadržitelně blíží, a počet registrací se proto v posledních dnech výrazně zvýšil.

Poslední týdny Voto Latino pomáhá registrovat až 5000 nových voličů denně. Tyto údaje však nelze ještě před volbami nezávisle ověřit. Aby organizace přivedla k registraci co nejvíce lidí, vyvinula speciální mobilní aplikaci VoterPal, která uživatelům umožňuje zaregistrovat i své přátele.

Tento tah se zdá být účinný hlavně proto, že internet využívá stále více Hispánců. Podle průzkumu společnosti Pew Research Center k němu má v současnosti přístup 84 procent z nich, což je o 20 procent více než před sedmi lety. Celých 94 procent mladých Hispánců navíc používá chytré telefony.

Aplikaci pomáhají propagovat na sociálních sítích známé osobnosti, hispánské hudební kapely a je možné ji získat na iTunes nebo Spotify.

Nejdůležitější je migrační politika

Blížící se volby letos navíc přiměly mnoho Mexičanů žijících v USA zažádat o občanství. Podle informací amerického listu The New York Times federální úřady uvádějí, že v roce 2015 stoupl počet žádostí o občanství o 11 procent. Od loňského srpna do letošního ledna pak o 14 procent. A tempo se neustále zrychluje. Odhaduje se, že letos by mohl být podán až milion žádostí, tedy o zhruba 200 000 víc, než je dosavadní každoroční průměr.

Že jde o reakci na kampaň realitního magnáta Donalda Trumpa, dokazuje také průzkum vzdělávacího fondu NALEO (National Association of Latino Elected and Appointed Officials Education Fund). Ten ukázal, že pro 28 procent těch, kteří se k volbám chystají, je nejdůležitějším tématem právě imigrační politika.

Pro volbu Hillary Clintonové se v průzkumu vyslovilo 73 procent.

Donald Trump hlasitě upozorňuje na to, že USA stále více vypadají jako rozvojová země, bohatí lidé jako on přitom neplatí žádné daně, říká Lukeš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy