Za vraždou kritika Kremlu Voroněnka stojí ruská tajná služba, je přesvědčený ukrajinský prokurátor

ČTK ČTK
9. 10. 2017 18:48
Z vraždy Denise Voroněnkova, kritika Kremlu a ruského poslance, obvinil ukrajinský státní zástupce Vladimira Tjurina. Ten byl bývalým manželem vdovy po Voroněnkovi a podle prokurátora také mafiánským kmotrem kontrolovaným ruskou tajnou službou FSB. Tjurin obvinění popírá. Voroněnkov byl zastřelen letos v březnu v Kajevě, jeho žena Marija unikla smrti jen náhodou.
Bývalý ruský poslanec a hlasitý kritik Kremlu Denis Voroněnkov.
Bývalý ruský poslanec a hlasitý kritik Kremlu Denis Voroněnkov. | Foto: ČTK

Kyjev/Moskva - Ze zosnování vraždy někdejšího ruského poslance a hlasitého kritika Kremlu Denise Voroněnkova v pondělí ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko obvinil bývalého manžela vdovy po Voroněnkovi, "mafiánského kmotra kontrolovaného ruskou tajnou službou FSB". Vladimir Tjurin obvinění popřel.

Voroněnkov byl letos v březnu zastřelen v Kyjevě. Ukrajinský prezident vraždu prominentního emigranta ihned označil za dílo ruského státního terorismu, proti čemuž se Moskva vzápětí ohradila.

Voroněnkov byl 23. března zastřelen, když mířil do hotelu na schůzku s bývalým ruským poslancem Iljou Ponomarjovem, který v roce 2014 jako jediný hlasoval proti ruské anexi Krymu. Podle prokurátorova dřívějšího prohlášení jen náhodou smrti unikla Voroněnkovova manželka Marija Maksakovová, někdejší sólistka moskevského Velkého divadla a poslankyně za vládní stranu Jednotné Rusko. Spolu s manželem rovněž zvolila ukrajinský exil.

"Vraždu si podle informací rozvědky ministerstva obrany, které potvrdilo vyšetřování kyjevské prokuratury, objednal zločinecký boss Vladimir Tjurin, bývalý manžel Marije Maksakovové," prohlásil Lucenko na pondělní tiskové konferenci. Na vraždu si podle prokurátora najal pět Ukrajinců. Zabijáka, který vraždu spáchal, smrtelně poranil Voroněnkovův tělesný strážce. Dva podezřelí jsou ve vazbě, po dvou se pátrá.

Motivem k odstranění nepohodlného politika byla podle prokurátora skutečnost, že Voroněnkov v Kyjevě svědčil o nasazení ruských vojáků na ukrajinském území, které Moskva stále popírá, a o vlastizradě svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Tjurin měl kvůli Maksakovové navíc osobní motiv.

Lucenko ohlásil, že požádá Rusko o Tjurinovo vydání. Ale ruské zákony zakazují vydávat do ciziny ruské občany, poznamenala stanici BBC.

Tjurinův advokát Sergej Beljak prohlásil, že jeho klient nemá s vraždou v Kyjevě nic společného. "Voroněnkovova vražda je dílo ukrajinských nacionalistů, kteří doufali, že ukrajinské úřady využijí zločin k novým obviněním proti Rusku," uvedl. Dodal, že Tjurin neměl žádné spory s Voroněnkovem ani nebránil jeho soužití se svou bývalou ženou. Za nesmysl označil advokát tvrzení, že jeho klienta kontroluje FSB.

"Je to pro ni šok a osobní tragédie," prohlásil exposlanec Ponomarjov o tom, jak Maksakovová reagovala na obvinění bývalého muže a otce jejích dvou dětí ze zosnování vraždy druhého manžela.

Tjurin podle médií patřil do okolí šéfa ruské mafie Aslana Usojana, zvaného Děd Chasan, který byl zavražděn v roce 2013 v Moskvě. Tjurin byl v listopadu 2010 zatčen a hrozilo mu vydání do Španělska, kde ho místní úřady obviňovaly z praní peněz. Spekulovalo se, že má kazašské občanství, ale advokátům se podařilo prokázat, že je ruským občanem, a proto ho ruské úřady odmítly vydat.

Bývalý komunistický poslanec Voroněnkov emigroval na Ukrajinu z obavy před pronásledováním ruskou tajnou policií a získal ukrajinské občanství. Kritizoval ruskou anexi Krymu a přirovnal poměry v Rusku k nacistickému Německu. Kyjev považoval Voroněnkova za důležitého svědka ruské intervence na Ukrajině v roce 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy