Změna klimatu je existenční otázka, řekla von der Leyenová. V projevu citovala Havla

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2019 11:23
Připomínkou dvouhodinové generální stávky v někdejším Československu v roce 1989, od které ve středu uplynula přesně tři desetiletí, začala nastupující šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová svůj projev na plénu europarlamentu ve Štrasburku.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | Foto: Reuters

Zdůraznila, že v nadcházejících letech projde EU změnami, které bude nutné prosazovat, protože jsou správné, nikoli snadné. Německá šéfka budoucí komise, jejíž tým by měl europarlament jako celek potvrdit, přitom citovala prvního československého porevolučního prezidenta a někdejšího disidenta Václava Havla a jeho slova o tom, že o věci je třeba usilovat, protože jsou dobré, nikoliv jen proto, že mají šanci na úspěch.

EP bude ve středu v poledne hlasovat o důvěře nové EK. Parlament navržený sbor komisařů, v němž je jednou z místopředsedkyň také Věra Jourová, musí schválit jako celek ve jmenovitém hlasování většinou odevzdaných hlasů. Pokud poslanci komisi podpoří, začne nový sedmadvacetičlenný tým pracovat od 1. prosince, kdy nahradí komisi vedenou Jeanem-Claudem Junckerem. Londýn s ohledem na odchod Británie z unie nenavrhl britského komisaře.

Připomínce československé stávky z roku 1989 von der Leyenová věnovala začátek svého vystoupení. "Přesně před 30 lety, 27. listopadu, udeřila dvanáctá hodina. Rozezněly se zvony a sirény, dělníci odložili nástroje. Továrny, doly a obchody se vyprázdnily, ulice zaplnily tanec a naděje. Při historické dvouhodinové generální stávce uprostřed sametové revoluce se lidé od Prahy po Bratislavu zapojili do krásné mírové vlny svobody, odvahy a jednoty," řekla.

"Pro mne tyto dvě hodiny znázorňují, co EU vždy znamenala. Není jen o politice, o partajích, pravidlech a nařízeních, trzích a měnách. Je především o lidech a jejich cílech, o lidech, kteří spolu hájí svobodu, své hodnoty či prostě lepší budoucnost," zdůraznila. Někdy se podle ní zapomíná na to, že největší úspěchy v Evropě přichází, když mají lidé odvahu.

Od Havla, kterého označila z jednoho z hrdinů sametové revoluce, si von der Leyenová vypůjčila slova o tom, že o věci je třeba usilovat, protože jsou dobré, nikoliv jen proto, že mají šanci na úspěch. "EU čeká transformace, která se dotkne každé části naší společnosti a ekonomiky, děláme to ale proto, že je to správné, nikoli snadné," řekla.

Von der Leyenová také zdůraznila, že jako nová šéfka EK bude svým kolegům a parlamentu naslouchat a uplatňovat demokratické principy. Uvedla, že mezi členy nové EK budou představitelé různých profesí od učitelů a lékařů po diplomaty a techniky, a dodala, že k plné genderové vyváženosti komise jí chybí jedna žena. Dodala, že zajistí, aby každý člen jejího kolegia měl genderově vyvážený kabinet. "Společně budeme fungovat jako tým, který pracuje pro společný evropský zájem. Jsme připraveni, Evropa je připravena, chci říct jednoduše: Dejme se do práce!" řekla.

Zároveň von der Leyenová v projevu za existenční otázku, kterou je potřeba řešit okamžitě, označila boj s klimatickými změnami. 

"Už nemůžeme propást ani chvíli," řekla von der Leyenová, která hodlá unijní země přesvědčit, aby se zavázaly k dosažení takzvané uhlíkové neutrality do poloviny století.

Zdůraznila, že pro regiony nyní závislé na těžbě uhlí vytvoří komise nový fond, který jim bude pomáhat s přechodem k ekologicky odpovědnému hospodářství. Vedle samotných unijních financí by měl podle ní fond počítat se zárukami na soukromé investice, které chce komise do této oblasti přilákat.

Další z priorit, které dnes von der Leyenová zdůraznila, je digitalizace evropské ekonomiky. V souvislosti s ní rovněž hodlá modernizovat víceletý rozpočet EU pro roky 2021 až 2027, o němž budou v příštích měsících vyjednávat lídři unijních zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy