Voliči v Ázerbájdžánu hlasují o změnách ústavy. Posílí to diktaturu prezidenta, varují kritici

ČTK ČTK
26. 9. 2016 8:32
O změnách v ústavě v pondělí rozhodnou obyvatelé Ázerbájdžánu. V referendu budou voliči rozhodovat o 29 otázkách. Například o prodloužení prezidentského mandátu z pěti na sedm let, zrušení minimální věkové hranice na poslanecký i prezidentský mandát nebo větší pravomoci pro hlavu státu. Odborníci varují, že referendem může dojít k upevnění autoritářského režimu prezidenta Ilhama Alijeva.
Ilham Alijev.
Ilham Alijev. | Foto: Reuters

Baku - V Ázerbájdžánu se v pondělí otevřely volební místnosti, v nichž má pět milionů voličů v referendu rozhodnout o změnách ústavy. Podle úřední zprávy má referendum zdokonalit systém státní správy, kritici ale varují před dalším posílením autoritářského režimu prezidenta Ilhama Alijeva. Tisk v Baku očekává, že většina Ázerbájdžánců ústavní změny podpoří.

Alijev v referendu navrhuje prodloužit prezidentský mandát z nynějších pěti na sedm let. Hlava státu bude mít větší pravomoci, mimo jiné bude moci rozpustit parlament. Věkové omezení pro výkon prezidentské i poslanecké funkce, stanovené nyní na 35 let, by mělo být zrušeno.

Voliči se rovněž mají vyslovit k návrhu, aby byly zřízeny nové funkce několika viceprezidentů. Na prvního viceprezidenta, nikoli na předsedu vlády, jak je tomu dosud, by měly být v případě indispozice hlavy státu přeneseny prezidentské pravomoci.

Rada Evropy návrh ústavních změn kritizovala, protože podle ní porušuje rozložení sil mezi jednotlivými subjekty státní moci.

Referendum obsahuje celkem 29 otázek, voliči mají odpovědět na každou zvlášť. Schválen bude ten bod návrhu, který dostane nadpoloviční většinu hlasů zúčastněných voličů. První výsledky se očekávají v noci na úterý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy