Volby ve Španělsku vyhráli vládní socialisté, výrazně posílila pravice

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2019 22:39
Předběžné výsledky parlamentních voleb ve Španělsku potvrzují odhady u volebních místností a ukazují na nárůst pravice. Volby ale vyhráli vládní socialisté Pedra Sáncheze, který se stal premiérem loni v červnu po vyslovení nedůvěry vládě lidovců.
Volby ve Španělsku
Volby ve Španělsku | Foto: Reuters

Druzí skončili v nedělních volbách lidovci a třetí krajně pravicová strana Vox, která oproti dubnovým volbám získá zřejmě zhruba dvojnásobek křesel v dolní komoře parlamentu.

Po sečtení 91 procent hlasů mají zatím socialisté 121 mandátů, dosud jich měli 123. Lidovci by měli podle těchto předběžných výsledků obsadit 86 křesel, zatímco dosud jich měli 66. Krajně pravicová strana Vox bude mít podle dosavadních výsledků 53 poslanců, od dubna jich měla 24. Druhá největší levicová aliance Unidas Podemos má zatím 35 křesel a středopravá Ciudadanos se propadla z 57 mandátů na 10.

Vox se v dubnu stala první krajně pravicovou stranou v dolní komoře parlamentu od pádu frankistické diktatury v zemi v roce 1975, senátora získala po loňských prosincových regionálních volbách v Andalusii.

K výsledku v dnešních volbách už straně Vox gratulovala mimo jiné šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová. "Gratulace lídrovi Voxu Santiagu Abascalovi za jeho působivou práci v opozici, která mu přinesla tak rychle plody," napsala Le Penová na twiteru.

Blahopřání "přátelům z Voxu" zaslal i šéf italské krajní pravice Matteo Salvini. "Vsadím se, že (média) už mají připravené ´titulky´ vítězství krajní pravice, rasistů, nacionalistů, fašistů… žádný rasismus ani fašismus v Itálii ani ve Španělsku není, chceme jen žít v míru v našem vlastním domě," napsal italský exministr vnitra Salvini na Twitteru.

Nynějšímu nárůstu pravicových stran ve Španělsku podle expertů přispěly mimo jiné protesty separatistů v Katalánsku, které zintenzivnily minulý měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy