Volby v Rumunsku vyhráli sociální demokraté, podle průzkumů získali 45 procent

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2016 21:42
V nedělních parlamentních volbách v Rumunsku zvítězila dle předpokladů Sociálnědemokratická strana (PSD), která podle dvou průzkumů získala více než 45 procent voličských hlasů. Na druhém místě by pak měla skončit středopravá Národní liberální strana se ziskem kolem 21 procent. První oficiální dílčí výsledky by měly být známy v pondělí. Rumunsko nyní vede úřednická vláda Daciana Ciolose, která loni v listopadu vystřídala kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty.
Muž opouští volební místnost v Bukurešti během parlamentních voleb.
Muž opouští volební místnost v Bukurešti během parlamentních voleb. | Foto: Reuters

Bukurešť - Nedělní parlamentní volby v Rumunsku vyhrála podle očekávání s velkým náskokem Sociálnědemokratická strana (PSD), jejíž vláda padla před rokem v důsledku tragického požáru v bukurešťském nočním klubu, plyne z povolebních průzkumů. Vítěz voleb již dal najevo, že začne jednat o vytvoření vlády se svým dlouhodobým spojencem, Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).

Podle dvou průzkumů uskutečněných mezi voliči odcházejícími z volebních místností získala PSD 45,5 procenta až 45,8 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters. Socialisté v kampani mimo jiné slibovali zvýšit mzdy a důchody. Rumunsko zůstává jednou z nejchudších zemí Evropské unie.

"V následujících dnech zahájí PSD a ALDE jednání s cílem vytvořit v parlamentu novou většinu," řekl šéf PSD Liviu Dragnea. "Dnešní výsledek jasně naznačuje, jakou budoucí vládu si Rumuni přejí," dodal.

Středopravá Národní liberální strana by podle průzkumů agentur CURS-Avangarde a IRES měla získat 20,7 procenta, respektive 21,0 procenta. Novému seskupení Svaz záchrany Rumunska průzkumy přičítají 8,0 procenta a 9,2 procenta hlasů. ALDE je čtvrtá se zhruba šesti procenty.

Voliči měli v neděli příležitost zvolit 466 poslanců a senátorů obou komor parlamentu. První dílčí výsledky voleb by měly být známy v pondělí.

Podle pozorovatelů by PSD mohla vytvořit vládu s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Rumunsko nyní vede úřednická vláda Daciana Ciolose, která loni v listopadu vystřídala kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty. Ten odstoupil po masových protestech vyvolaných požárem bukurešťského nočního klubu.

Incident v nočním klubu si vyžádal 64 lidských životů a mnozí v něm viděli výsledek neúnosné korupce v zemi. Korupce také byla hlavní příčinou toho, že z nynějšího parlamentu zvoleného v roce 2012 přišlo předčasně o mandát 15 procent zákonodárců.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy