Živě: Nizozemský premiér Rutte porazil radikála Wilderse. Dnešek je svátkem demokracie, prohlásil

Živě
V nizozemských parlamentních volbách podle prvních předběžných odhadů zvítězila Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho se ziskem 21 procent hlasů. Díky tomu obsadí 31 křesel v parlamentu. Nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse získala 13 procent a obsadí tedy 19 křesel. Celkovou volební účast odhadla agentura Ipsos na rekordních 82 procent oprávněných voličů.
Mark Rutte porazil Geerta Wilderse.
Mark Rutte porazil Geerta Wilderse. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
23:44

Nizozemsko v parlamentních volbách odmítlo populismus, řekl v krátkém večerním projevu premiér Mark Rutte. "Dnešek byl svátkem demokracie. Nejkrásnější na tom je, že jsme nejsilnější," dodal s tím, že Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) slaví úspěch již potřetí v řadě.

Podle premiéra je nyní nutné sestavit silnou vládu. "Musíme vytvořit stabilní vládu a vést zemi," řekl Rutte.

23:24

Na závěr nabízíme souhrn toho nejdůležitějšího z dnešních parlamentních voleb v Nizozemsku:

Podle exit pollu agentury Ipsos zvítězila vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho se ziskem 21 procent hlasů, tedy 31 křesel v parlamentu.

Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse získala navzdory očekávání vyplývajících z předvolebních průzkumů pouze 13 procent a spolu s dalšími dvěma stranami obdrží 19 křesel v parlamentu.

Exit polly v Nizozemsku bývají poměrně přesné a nepředpokládá se, že by se oficiální výsledky po sečtení hlasů příliš lišily. Nizozemská volební komise je podle agentury Bloomberg potvrdí až 21. března.

Kvůli nebezpečí hackerských útoků čeká nizozemské volební komise dlouhá noc. Hlasy budou sčítat ručně až do rána.

Foto: Reuters
23:09

Podle agentury DPA míří současný nizozemský lidovecký premiér Mark Rutte po dnešních parlamentních volbách k dalšímu mandátu ministerského předsedy.

Rutte by do koalice se svou Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) mohl pozvat Křesťanskodemokratickou výzvu (CDA), levicově liberální Demokraty 66 (D66) a také Zelenou levici, která z voleb vyšla posílená.

Foto: Reuters
23:00

Kurz eura reagoval na odhad výsledků nizozemských voleb dalším posílením. Vůči dolaru stoupl o 1,25 procenta na 1,0735 USD, nejvyšší úroveň od 2. února.

22:53

Podle nizozemského listu NRC budou poprvé od roku 1963 potřeba k sestavení vlády čtyři strany

22:49

A takhle reagovali Zelení na Twitteru na první odhady výsledků voleb.

22:37

Vůdce nizozemských sociálních demokratů Lodewijk Asscher označil drtivou porážku své strany za "hořký večer".

Pogratuloval také Zelené levici Jesseho Klavera k rekordnímu zisku hlasů.

Dodal, že sociální demokraté vyvedli jako součást dosavadní vládní koalice Nizozemsko z ekonomické krize, ale nedokázali voliče přesvědčit, aby pro ně hlasovali znovu.

22:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do ostrého sporu s Tureckem se nizozemská vláda dostala těsně před středečním hlasováním. Vzduchem létala velice tvrdá slova.

22:32

Detailnější analýza předběžných odhadů výsledků parlamentních voleb v Nizozemsku ukazuje, že se do nich promítl i nedávný ostrý konflikt mezi Nizozemskem a Tureckem.

Ten pravděpodobně pomohl k vítězství dosavadnímu premiéru Ruttemu a jeho lidové strany VVD.

Podle agentury Ipsos prohlásilo 34 procent lidí oslovených v exit pollu, kteří volili Rutteho stranu, že "turecká kauza" ovlivnila jejich hlasování ve prospěch lidovců. 81 procent z nich se tak ale rozhodlo hlavně kvůli ekonomice.

22:25

Krajně pravicová strana Geerta Wilderse je v Nizozemsku jediná, která nemá po ohlášení předběžných odhadů otevřený volební štáb.

Podle novináře Roberta Chesala je "tichá jako myš".

22:23

Kromě Zelené levice se slaví také u levicových liberálů (D66). Ti získali 13 procent hlasů a oproti roku 2012 posílili o sedm křese v parlamentu.

22:19

Vtipná animace připomíná nebývale vysoký zájem zahraničních médií o nizozemské volby. Obrázek má znázorňovat přílet zahraničních novinářů na letiště Schiphol v Amsterdamu.

22:11

K volbám přišlo podle prvních odhadů 82 procent oprávněných voličů, což je nejvíce za posledních 31 let.

22:08

Oficiálně je zatím sečteno jen jedno procento všech odevzdaných hlasů.

22:07

Předběžné odhady nizozemských parlamentních voleb přivítalo oficiálně i německé ministerstvo zahraničí.

"Velká většina nizozemských voličů odmítla protievropské populisty. To je dobrá zpráva. Potřebujeme vás v silné Evropě."

22:03

Voliči Zelené levice slaví rekordní výsledky.

"Tohle je historický zisk a neuvěřitelný výsledek. Je mi líto, že další levicové strany přišly o poslanecká křesla, ale výsledky ukazují, že lidé pozřebují znovu pozitivní příběhy," nechala se slyšet členka zelených Marjolein Meijerová.

Foto: Reuters
21:57

Lídr krajně pravicové strany PVV Geert Wilders tweetuje po zveřejnění prvních exit pollů: "Získali jsme nová poslanecká křesla. Rutte se mě ještě nezbavil."

21:55

Server Politico shrnuje první reakce nizozemských politiků na zveřejněné exit polly.

Sharon Dijksma od doposud vládních socialistů (PdvA), kteří ve volbách utrpěli největší ztráty: "Je to pro nás obrovská porážka. Všichni sociální demokraté teď mají jizvu na svých duších. Potřebujeme čas, abychom se nad výsledkem voleb zamysleli."

Klaas Dijkhoff z doposud vládní strany VVD premiéra Rutteho, která ve volbách sice pravděpodobně obhájila vítězství, ale přišla o deset poslanců: "Všechny strany získaly mandáty navíc, my ne. I přesto jsme šťastní. Prošli jsme složitým obdobím a jsme rádi, že zůstáváme největší politickou stranou."

21:45

Podle prvních odhadů získali stejně jako Wildersova strana 19 křesel také křesťanští demokraté (CDA) a levicoví liberálové (D66).

21:42 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Rekordní nárůst popularity zaznamenali podle prvních exit pollů nizozemští zelení se ziskem 11 procent. Jejich mladého předsedu, třicetiletého Jesse Klavera přirovnávají média k "nizozemskému Trudeauovi", tedy obdobě charismatického kanadského premiéra. Je mu podobný i fyzicky.

Přečtěte si Klaverův portrét z pera Hany Vařákové.

21:38

Kvůli nebezpečí hackerských útoků sčítají nizozemské volební komise hlasy ručně. Bude to dlouhá noc.

21:33

Podle agentury AP řekl vedoucí kampaně premiéra Rutteho, že nizozemští voliči se rozhodli "svěřit důvěru znovu" jeho straně.

21:32

První exit polly naznačují první důležité informace pro politickou budoucnost Nizozemska.

Mark Rutte zůstane i přes oslabení své strany velmi pravděpodobně v křesle premiéra. Musí ale vytvořit minimálně čtyřčlennou koalici. Krajně pravicová strana VVD Geerta Wilderse se bude po výsledku za očekáváními pouze pokoušet vznikající koalici rozbít. Přirozené spojence v parlamentu nemá. 

21:30

Pokud se exit poll agentury Ipsos potvrdí, přijde nizozemská Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Rutteho i přes očekávané vítězství oproti volbám v roce 2012 o deset poslaneckých mandátů.

A k vytvoření nové vládní koalice bude potřebovat minimálně tři další politické strany.

21:24

První exit polly také věští nejlepší dosavadní výsledek pro nizozemské zelené. Ti by měli získat rekordních 11 procent, což jim umožní obsadit 16 křesel. V roce 2012 přitom získali jen čtyři křesla.

Foto: Reuters
21:20

Pokud se první odhady potvrdí, půjde pro Geerta Wilderse a jeho krajně pravicovou PVV o výsledek daleko za očekáváním.

Předvolební průzkumy je dlouho pasovaly na vítěze parlamentních voleb v Nizozemsku nebo na velmi silné hráče v povolebních vyjednáváních. Zisk 13 procent hlasů, který mu přisuzují první exit polly, mu ale šanci hrát silnější roli nedávají.

21:19

Pokud se jsou odhady tak přesné, jak se očekává, nebude výsledek voleb zklamání jen pro Wilderse. Rekordně nízkou podporu získali socialisté (PvdA).

21:12

Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho podle předběžných výsledků obsadí celkem 31 křesel v parlamentu.

Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse by pak měla získat 19 křesel.

21:01

Podle prvního exit pollu agentury Ipsos zvítězila v nizozemských parlamentních volbách vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho se ziskem 21 procent hlasů.

Nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse získala 13 procent a obsadila druhé místo.

Foto: Reuters
20:38

Volební místnosti v Haagu zůstanou kvůli dlouhým frontám otevřené i po deváté hodině, což se zatím při žádných parlamentních volbách ještě nestalo.

20:20

75 minut před uzavřením volebních místností už podle agentury Ispos překonala letošní volební účast (74 procent) tu celkovou z roku 2012 (74,6 procent). Zájem Nizozemců o hlasování je opravdu velký a atakuje dosavadní volební rekordy.

20:17

Volební místnosti se uzavřou za necelých 45 minut. Přesto jsou před některými - včetně té naproti parlamentní budově v Haagu - stále velké fronty.

Voliči si nejsou jistí, zda stihnou do 21 hod odhlasovat. Podle volební komise to bude umožněno pouze těm, kteří budou v inkriminovanou dobu uvnitř budovy nebo v jejích dveřích.

20:15

Takhle to v nizozemském parlamentu vypadá dnes během voleb. První odhady výsledků budou zveřejněny krátce po deváté hodině večer.

20:11 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Odpovědi na klíčové otázky ohledně dnešních voleb v Nizozemsku jsme pro vás připravili zde:

20:09

Kdo je kdo v nizozemských volbách? Přehlednou grafiku nabízí Reuters.

20:04

Podle místních médií se některé obce v Nizozemsku obávají, že nezvládnou sečíst všechny hlasy dříve než před třetí hodinou ráno.

Jako důvod uvádějí to, že se letos budou muset hlasy kvůli obavám z hackerských útoků sčítat ručně.

19:58

Krajně pravicovému politikovi Geertu Wildersovi se možná vítězství v parlamentních volbách v Nizozemsku trochu vzdaluje.

Jeho strana PVV ale tvrdí, že minimálně na sociálních sítích dnes celý den v podpoře jasně vedla. První exit polly, které se očekávají už v 21 hod, však napoví mnohem víc.

Foto: Reuters
19:53

Podle exit pollu respektované agentury Ipsos volební účast v Nizozemsku v 19,15 hod. (69 procent) téměř dotáhla dosavadní rekord z roku 2006 (70 procent). Celkovou účast nizozemských voličů předpovídá na 80 procent.

19:46

Někteří voliči dávají jasně najevo, čí vládu by si v zemi přáli. Takzvaný "nexit", vystoupení Nizozemska z EU, prosazuje kandidát krajní pravice Wilders.

19:41

Připomínáme: dnešních voleb do nizozemského parlamentu se účastní celkem 28 politických stran a uskupení. Podle týdeníku The Economist má reálné šance do něj se svými kandidáty proniknout až 14 z nich.

Foto: Reuters
19:35

Sociologická agentura Ipsos ve své konečném odhadu předpovídá volební účast v nizozemských parlamentních volbách na 80,2 procent voličů. To by bylo o necelých 6 procent víc než v roce 2012.

19:30

V minulých parlamentních volbách v Nizozemsku v roce 2012 zvítězili v drtivé většině velkých měst červeně označení socialisté. Ostatní regiony ovládli modří lidovci budoucího premiéra Rutteho. Jeho strana taky tehdy získala celkově nejvíc hlasů.

V letošním hlasování je ale pozice Rutteho strany daleko složitější. I případné vítězství bude velmi pravděpodobně stále provázet ztráta některých poslaneckých mandátů. 

19:24

I velký dav v německém Kolíně nad Rýnem vyzval ve středu Nizozemce, aby volili kandidáty, kteří podpoří setrvání jejich země v EU.

19:20

"Nenechte Wilderse, aby byl naším Trumpem," volají někteří obyvatelé Nizozemska, kteří se tak snaží zabránit vítězství extrémní pravice.

19:18

"V Nizozemsku si lidé mohou vybrat mezi strachem a nenávistí, nebo nadějí a optimismem," prohlásil předseda Zelené levice Jesse Klaver k dnešním volbám. I jeho straně se ve volbách předpovídá velký úspěch.

19:13

Příznivci nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse ho společně s francouzskou političkou Marine Le Penovou označují za "osvoboditele" skutečných vlastenců a patriotů.

19:07

Podle předpovědi respektovaného nizozemského analytika Pepijna Bergsena z Economic Intelligence Unit nakonec v letošních parlamentních volbách v Nizozemsku těsně zvítězí dosavadní premiér Rutte a jeho lidová strana.

Podle jeho podvečerní analýzy dosavadního vývoje hlasování v Nizozemcích nakonec převládne strach z příliš radikální a populistické změny, kterou nabízí Geert Wilders. Jeho PVV si ale pravděpodobně uchová pozici nejvlivnějšího uskupení v novém nizozemském parlamentu.

19:02 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pozornost v Nizozemsku opravdu nepřitahují jen Geert Wilders nebo dosavadní premiér Mark Rutte.

Velký nárůst popularity zaznamenali i tamní zelení. Jejich mladého předsedu, třicetiletého Jesse Klavera, přirovnávají média k "nizozemskému Trudeauovi", tedy obdobě charismatického kanadského premiéra. Je mu podobný i fyzicky.

Přečtěte si Klaverův portrét od Hany Vařákové.

18:55

Britská BBC věnuje pozornost taky jedné zajímavosti nizozemských voleb: transgender kandidátovi původem z afrického Burundi.

18:50

Ani takto dlouhá listina kandidátů neodradila Nizozemce od účasti v klíčových volbách.

18:46

Agentura Reuters nabízí sestřih nejzajímavějších předvolebních a volebních záběrů z Nizozemska.

18:33

V Amsterdamu museli kvůli vysoké účasti dokonce dotisknout 25 tisíc volebních lístků.

18:28

Kdo se ale může z vysoké volební účasti radovat?

Někteří politologové v Nizozemsku upozorňují, že vysoká volební účast nehraje do karet krajně pravicové straně PVV Geerta Wilderse. V parlamentních volbách v roce 2012, které provázel taky poměrně velký zájem voličů, nakonec PVV oproti předvolebním průzkumům propadla.

18:24

A další zpráva o volební účasti. Podle exit pollu agentury Ipsos útočí volební účast Nizozemců v 17,45 hod. na dosavadní rekord z roku 2006.

18:21

Novou nizozemskou vládu každopádně nečekejte po parlamentních volbách brzy. Jednání se velmi často táhnou i několik měsíců. Není pro ně navíc stanovené žádné časové omezení.

Pokud by výsledek středečního hlasování potvrdil dosavadní předvolební průzkumy, ve kterých mělo zhruba 5 politických stran velmi podobné preference, budou povolební jednání dlouhá. Nově zvolený parlament se poprvé sejde ve čtvrtek 23. března.

V minulosti trvala povolební jednání o vytvoření vlád v Nizozemsku v průměru zhruba tři měsíce.

Rekordem je rok 1977, kdy to bylo dokonce 208 dní. Současná vláda premiéra Rutteho vznikla v roce 2012 po 54 dnech vyjednávání.

Foto: Reuters
18:17

Většina politiků plánuje po zveřejnění prvních přesnějších exit pollů svá večerní vystoupení, ve kterých naznačí preference pro případné vládní koalice.

Exit polly - v Nizozemsku poměrně přesné - by v tu dobu měly silně napovědět o rozdělení drtivé většiny ze 150 poslaneckých mandátů.

Oficiální výsledky voleb potvrdí nizozemská volební komise podle agentury Bloomberg až v úterý 21. března v 16 hod. Od volebních odhadů už by se ale neměly výrazněji lišit.

18:15

První oficiální výsledky nizozemských parlamentních voleb můžou podle odhadů začít přicházet už cca. 40 minut po uzavření volebních místností v 21 hodin večer.

Naopak velká města jako Amsterdam nebo Rotterdam sčítání pravděpodobně nedokončí před dnešní půlnocí.

18:13

Do šesti hodin večer přišla podle odhadů agentury Ipsos vhodit svůj hlas více než polovina voličů - 55 %. Volební místnosti se uzavřou v devět hodin.

18:11 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Nizozemská vláda se do ostrého sporu s Tureckem dostala těsně před středečním hlasováním. Vzduchem létala velice tvrdá slova, která mohla parlamentní volby taky ovlivnit.

Přečtete si o tomto tématu víc z pera Marka Hudemy.

18:08

Další důkaz vyostřených vztahů mezi Nizozemskem a Tureckem.

Z turecké mešity v Amsterdamu, kam dnes lidé také mohou přijít volit, zmizela vlajka tureckého úřadu pro náboženské otázky Diyanet. Úřady se ji rozhodly sundat poté, co si na vyvěšenou vlajku stěžovalo několik lidí na Twitteru.

17:59

"Vidíte, co se děje v mnoha evropských zemích. Vlastenecké strany jsou na vzestupu, někde více, někde méně. Ale jakýkoliv výsledek dnešních voleb nezažene džina do láhve a k vlastenecké revoluci stejně, dnes nebo zítra, dojde," okomentoval Geert Wilders dnešní volby.

Foto: Reuters
17:52

Hlasy budou volební komise sčítat ručně.

Návrat k tradičnímu a pomalému způsobu je podle nizozemského ministra vnitra Ronalda Plasterka snahou vyvrátit nejrůznější podezření z manipulací s výsledky v době množících se zpráv o hackerských útocích.

17:49

Podle agentury Bloomberg bude večer kolem 21 hodiny v Nizozemsku ihned možné očekávat poměrně přesný exit poll agentury Ipsos, který v mnohém napoví, kdo volby vyhrál.

V minulých parlamentních volbách se zmýlila jen zhruba v šesti z celkových 150 poslaneckých mandátů. Ipsos letos provádí exit poll pro televize NOS i RTL a zveřejní ho krátce po deváté večer.

První část odhadu se bude odvíjet od odpovědí voličů do 20.30 hod., krátce poté bude následovat zpřesněná verze, zahrnující i zbytek hlasujících. Nechybět bude ani odhad celkové účasti. Průzkum bude poměrně velký - má vycházet z odpovědí zhruba 38 000 nizozemských respondentů ze všech regionů země.

17:43

Twitter ale vedle toho zaplavila i řada obrázků a karikatur, reagujících na Wildersovy ostré protiislámské výpady.

17:37

Francouzská krajně pravicová prezidentská kandidátka Marine Le Penová v nizozemských volbách otevřeně podpořila Geerta Wilderse.

Na Twitteru reaguje na obálku časopistu Time, která se ptá, zda Evropa přežije vlnu nového populismu. "Přežije? Budeme prosperovat!" reaguje.

17:33

V Haagu už začalo sčítání hlasů odevzdaných Nizozemci, kteří žijí v zahraničí.

17:29 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Krajně pravicového nizozemského politika Geerta Wilderse nevolili ani jeho bratr a matka. Přesto řadu obyvatel země jeho ostrá protiimigrantská a protimuslimská rétorika oslovila.

Přečtěte si Wildersův portrét z pera Martina Nováka.

17:25

Podle jednoho posledních předvolebních průzkumů z 13. března z dílny agentury GfK by do 150členného nizozemského parlamentu mělo proniknout celkem 14 politických stran.

První sloupec ukazuje výsledek každé z nich z čerstvého březnového průzkumu, druhý z parlamentních voleb v roce 2012.

Preference hlavních favoritů voleb - lidové strany VVD premiéra Rutteho a krajně pravicové PVV Geerta Wilderse - byly v tomto průzkumu úplně vyrovnané (16 procent oprávněných voličů). Pro lidovou stranu by šlo ale o daleko větší volební ztrátu oproti roku 2012, Wildersovo uskupení by naopak posílilo.

17:19

Do volební místnosti dnes určitě nezavítá nizozemský král Willem-Alexander.

"Král svého práva volit nevyužije, protože je nestranný," uvedl královský dvůr. Totéž platí i pro panovníkovu manželku Máximu a matku a bývalou královnu Beatrix.

17:14

Jedna domácí zajímavost. Češi vyzývají na internetu Nizozemce, aby nepodpořili politiky, prosazující odchod země z EU.

17:07

Předpokládaná vysoká účast nizozemských voličů může zamíchat dosavadními předvolebními průzkumy.

Podle politického analytika Andrého Krouwela z amsterdamské univerzity bylo zhruba 20 procent nizozemských voličů do posledního dne nerozhodnutých, koho v hlasování podpoří. Tři procenta z nich se pak dokonce podle průzkumů rozhodovala až přímo ve volební místnosti. To by znamenalo, že zhruba 60 z celkových 150 míst v nizozemském parlamentu zůstávalo do poslední chvíle otevřených pro kteréhokoli z kandidátů na poslance.

17:03

Některé nizozemské volební místnosti, třeba v Maassluis, Appingedamu nebo Amsterdamu požádaly o doplnění volebních uren kvůli velkému zájmu voličů.

Starosta Maasluis Edo Haan chtěl zejména starším lidem zkrátit dobu čekání ve volebních místnostech. Podle jeho vyjádření dosáhne dnešní hlasování zcela jistě úrovně voleb z roku 2012 a pravděpodobně ho překoná.

16:58

Nizozemský deník De Volksrant zveřejnil k volbám některé zajímavé statistiky.

Hlasování se účastní celkem 77 500 Nizozemců, žijících v zahraničí. 850 000 mladých Nizozemců volí v těchto parlamentních volbách poprvé.

Během hlasování zůstane až do 21 hod. večer otevřených celkově 9900 volebních místností.

O přízeň nizozemských voličů se uchází celkem 1114 kandidátů.

V parlamentních volbách v Nizozemsku v roce 2012 stačilo kandidátovi na poslance získat ke zvolení minimálně 62 829 hlasů. V tom samém roce taky nehlasovalo celkem 17 004 Nizozemců pro žádného kandidáta, na hlasovacím lístku proškrtli kolonku "Žádný z výše zmíněných".

16:55

A takhle to ve volební místnosti vypadalo, když hlasoval Geert Wilders.

16:52

Nizozemský premiér Rutte hlasoval během dopoledne. Podobně jako jeho hlavní konkurent Geert Wilders.

16:50

Zájem o volby je větší než před pěti lety. Některé odhady hovoří až o 10% rozdílu.

Foto: Reuters
16:45

Nizozemci mohou hlasovat na nejrůznějších místech. Volební místnosti jsou utvořeny v městských knihovnách, v barech nebo třeba i na zastávkách MHD. Organizátoři se dokonce připravili i na cyklisty, kteří mohou přijet na kole až k hlasovacím urnám.

Lidé volí v baru v Kinderdijku.
Lidé volí v baru v Kinderdijku. | Foto: Reuters
16:35

Takhle vypadá hlasovací lístek pro Nizozemce, kteří volí ze zahraničí. O vstup do parlamentu se dnes uchází celkem 28 politických stran a díky velmi proporčnímu volebnímu systému se to může podařit až 15 z nich. 

16:32

Souboj o první místo podle průzkumů svádí nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse s vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho.

Výsledky anket zveřejněných před volbami signalizovaly, že dosavadní vládní VVD má mírně navrch. Menší koaliční partner Rutteho strany - sociálnědemokratická Strana práce - ale podle průzkumů utrpí výrazné ztráty. Vytváření nové vlády bude tak podle řady odborníků velmi složité.

16:27 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Zajímá vás, kolik stran chce do 150členného nizozemského parlamentu proniknout? A jaké šance má krajně pravicový politik Geert Wilders na to, aby se stal premiérem?

Na všechny důležité otázky ke středečním parlamentním volbám připravila odpovědi Hana Vařáková. Přečíst si je můžete zde.

16:22

Nizozemci od rána hlasují v parlamentních volbách, které jsou vnímány jako barometr nálad proti imigrantům a establishmentu.

Volební místnosti se uzavřou ve 21:00 SEČ. Poté nizozemské televize zveřejní odhady výsledků. Oficiální výsledky budou k dispozici průběžně během noci.

16:20 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vítejte při online přenosu z parlamentních voleb v Nizozemsku.

Simona Fendrychová Josef Pazderka Adéla Očenášková Simona Fendrychová, Josef Pazderka, Adéla Očenášková
Aktualizováno 15. 3. 2017 23:46
 

Právě se děje

Další zprávy