Ve stínu Boko Haram: Nigérie volí prezidenta, bojí se násilí

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2015 22:03
Za favorita je považován nynější prezident Goodluck Jonathan. Jeho vyzyvatelem je opoziční kandidát a někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari.
Nigérii sužuje islamistická skupina Boko Haram.
Nigérii sužuje islamistická skupina Boko Haram. | Foto: Reuters

Abuja - Miliony voličů se zatím dostavily k parlamentním a prezidentským volbám v Nigérii, která je nejlidnatějším a nejbohatším státem Afriky. Za favorita je považován nynější prezident Goodluck Jonathan, opoziční kandidát a někdejší vůdce vojenské junty Muhammadu Buhari jej ale může porazit. Volby provázejí násilnosti, které si od pátečního večera vyžádaly na čtyři desítky obětí. Hlasování poznamenaly rovněž technické obtíže, za kterými stojí i nové doklady s biometrickými údaji. Na některých místech bylo hlasování přerušeno a pokračovat bude v neděli, oznámila volební komise.

Odevzdat hlas může takřka 60 milionů oprávněných voličů. Vlastní hlasování začalo ve 13:30 po dopolední registraci voličů. Provází je přísná bezpečnostní opatření. Důvodem jsou obavy z násilností mezi tábory příznivců Jonathana a Buhariho, a také obavy z útoků radikálních islámských milic Boko Haram. Radikálové považují demokracii za zkaženou západní ideu a jejich vůdce Abubakar Shekau vyhrožoval smrtí těm, kdo se voleb zúčastní.

Agentura DPA s odvoláním na místní činitele uvedla, že na severovýchodě nigerijského státu Borno při útoku radikálů z Boko Haram v noci na sobotu zahynulo nejméně 23 lidí. Některé z obětí byly sťaty, jiné uhořely v domech. Podle místního guvernéra se útok na odlehlou vesnici odehrál v pátek večer. V sobotu ozbrojenci na různých místech v zemi zabili nejméně 15 lidí, uvedla podle agentury Reuters policie a mluvčí Buhariho strany.

Násilnosti provázely i předvolební kampaň. Zahynuly při nich desítky lidí. Zhruba tisíc mrtvých si vyžádaly nepokoje, které propukly po Buhariově prohře s Jonathanem ve volbách v roce 2011. Oba kandidáti nyní vyzvali k pokojnému hlasování.

To by dnes mělo trvat do pozdního večera - podle agentury AP až do chvíle, dokud neodvolí poslední zájemce. V místnostech, kde bylo hlasování přerušeno kvůli technickým problémům, bude hlasovací proces pokračovat v neděli, oznámila odpoledne volební komise.

S problémy technického rázu se potýkal i prezident Jonathan, jehož identitu se opakovaně nepodařilo ověřit pomocí dokladů s biometrickými údaji. Po více než půlhodině neúspěšných pokusů volební místnost opustil. Když se později vrátil, tak jeho voličskou kartu čtečka již správně identifikovala. Podle reportéra BBC však musel být registrován ručně.

S podobnými problémy se setkala řada lidí, výjimkou tak není ani několikahodinové čekání ve frontách. V největším městě severu Nigérie Kano čekaly na příjezd volebních komisařů a volebního materiálu tisíce lidí. Jonathan vyzval voliče k trpělivosti.

O prezidentský úřad se v nábožensky smíšené zemi se 170 miliony obyvatel uchází 14 kandidátů. Šanci podle průzkumů mají ale jen Jonathan a Buhari. Jonathan kandiduje za Lidovou demokratickou stranu, která dosud vyhrála všechny volby od přechodu země k demokracii v roce 1999. Buhari stojí v čele opoziční koalice Všepokrokový kongres. V Nigérii je to vůbec poprvé, kdy má opoziční kandidát vážnou šanci sesadit stávajícího prezidenta.

Pro zvolení prezidenta v prvním kole je nutné získat více než 50 procent všech hlasů a zároveň nejméně 25 procent hlasů ve dvou třetinách z 36 nigerijských států. Vedle hlavy země vybírají Nigerijci také 109 členů Senátu a 360 poslanců Národního shromáždění.

 

Právě se děje

Další zprávy