Volby v Kongu vyhrál podle komise opoziční kandidát Tshisekedi, soupeř mluví o puči

ČTK ČTK
10. 1. 2019 6:14
Konžské prezidentské volby vyhrál podle volební komise opoziční kandidát Felix Tshisekedi, který by ve funkci měl nahradit dlouholetého vůdce země Josepha Kabilu. Pro mnohé překvapivý výsledek však vyvolal v Kongu napětí, neboť vlivná katolická církev podle diplomatů citovaných agenturou Reuters označila za vítěze jiného opozičního politika Martina Fayulua, který výhru konkurenta nazval "volebním pučem". Kolem sídla komise byly rozmístěny zásahové policejní síly s vodními děly.
Vítěz prezidentských voleb v Kongu Felix Tshisekedi
Vítěz prezidentských voleb v Kongu Felix Tshisekedi | Foto: Reuters

Podle komise získal Tshisekedi přes sedm milionů hlasů a Fayulu 6,4 milionu. S odstupem poražen skončil se 4,4 milionu hlasů někdejší ministr vnitra Emmanuel Ramazani Shadary, vybraný jako nástupce Kabilou.

"Budu prezidentem všech obyvatel Konga," pronesl podle agentury Reuters Tshisekedi k tisícovkám jásajících příznivců. Zároveň vzdal hold odcházející hlavě státu a označil Kabilu za "důležitého politického partnera".

Očekává se, že pochybnosti o výsledcích vyvolají hněv mezi Fayuluovými stoupenci. Jejich kandidát byl ještě v posledních průzkumech před Tshisekedim, jehož část lidí podezírá z uzavření mocenského paktu s odstupujícím prezidentem. Kabilův mandát vypršel už v roce 2016, avšak bez ohledu na to odmítal odstoupit. Jeho lidé podle některých Fayuluových příznivců dopomohli Tshisekedimu k vítězství manipulací s hlasy.

"Tyhle výsledky nemají nic společného s pravdou volebních uren," řekl Fayulu francouzské rozhlasové stanici RFI a vyzval pozorovatele, aby zveřejnili své výsledky.

Konžská národní biskupská konference, která do voleb nasadila na 40 tisíc pozorovatelů, oficiálně své závěry nesdělila. Podle diplomatických zdrojů Reuters však dospěla k závěru, že jednoznačným vítězem voleb se stal Fayulu. Teorii o možných manipulacích s hlasy podporuje podle některých zástupců opozice i fakt, že na výsledky se čekalo o několik dní déle, než bylo původně plánováno.

Prezidentské volby se konaly 30. prosince a měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

Více než 300 různých konžských aktivistických organizací ve středu podle agentury AP vyzvalo Konžany, aby "byli připraveni masově vyjít do ulic", pokud volební komise nezveřejní výsledky prezidentských voleb v souladu s "pravdou volebních uren". Organizace přitom tvrdí, že předseda komise Nangaa dostal od Kabilovy vlády instrukci zveřejnit výsledky elektronického hlasování, nikoli ručního sčítání hlasů.

 

Právě se děje

Další zprávy