Volby v Istanbulu jsou neplatné, prohlásila komise. Nové hlasování proběhne v červnu

ČTK ČTK
6. 5. 2019 21:04
Turecká volební komise v pondělí rozhodla, že se v Istanbulu uskuteční nové místní volby. S odvoláním na sdělení úřadu o tom informovala turecká agentura Anadolu. Opozice mezitím podle agentury AP rozhodnutí o vyhlášení nových voleb v Istanbulu označila za prostou diktaturu. Nábožensky konzervativní vládní Strana spravedlnosti a rozvoje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která volby v Istanbulu těsně prohrála, se proti výsledku hlasování již dříve odvolala.
Tayyip Erdogan, turecký prezident
Tayyip Erdogan, turecký prezident | Foto: Reuters

Vyšetřování více než 30 případů údajných pochybení při místních volbách v Istanbulu, v nichž koncem března zvítězila opozice, zahájila turecká prokuratura minulý čtvrtek.

V pondělí volební komise rozhodla vyhlásit nové volby v Istanbulu, uvedla Anadolu. Rozhodnutí komise podle zástupce Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Recepa Özela zdůvodnila tím, že někteří lidé pracující ve volebních místnostech nebyli zaměstnanci státní správy.

Podle sdělení volební komise na Twitteru se nové hlasování uskuteční 23. června. Turecká lira v reakci na oznámení vůči dolaru oslabila.

Původně vyhrála volby opozice

Volební klání v největším tureckém městě s více než 15 miliony obyvatel vyhrála poslední březnovou neděli rozdílem 13 tisíc hlasů opoziční Lidová republikánská strana (CHP).

AKP výsledek napadla a žádala opakování hlasování. Na popud vládní strany se již dříve přepočítávaly hlasovací lístky odevzdané v některých okrscích a v dalších se bezprecedentně znovu kontrolovaly hlasy, které byly prohlášeny za neplatné.

Opoziční CHP dnes uvedla, že diktatura rozhodla o vyhlášení nových voleb v Istanbulu. "Je nelegální porazit AKP… Tento systém, který ovládá vůli lidu a nerespektuje zákony, není demokratický ani legitimní. Je to prostá diktatura, " uvedl místopředseda CHP Onursal Adigüzel.

Turecká ústřední volební komise před několika týdny rozhodla, že starostou Istanbulu se stal kandidát CHP Ekrem Imamoglu, který se poté oficiálně ujal úřadu. Pondělním rozhodnutím byl ale zřejmě jeho mandát zneplatněn.

Imamoglu na sociálních sítích prohlásil, že si počká na oficiální vyjádření volební komise. "Jsem si vědom, že jsou všichni zvědaví na rozhodnutí týkající se mé osoby. Něco jsem slyšel, ale počkám si na rozhodnutí, na oficiální rozhodnutí od nejvyšší volební rady, " řekl. Zástupce AKP podle agentury Reuters oznámil, že mandát opozičního starosty byl zrušen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy