Volby v Černé Hoře vyhráli prozápadní socialisté. Vyjednáme vstup do EU, oznámil předseda strany

ČTK ČTK
17. 10. 2016 6:20
Parlamentní volby v Černé hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů. Nezíská ovšem absolutní většinu a čekají ji složitá vyjednávání o koalici. Podle předběžných výsledků citovaných agenturou APA získala vládní strana v neděli 41,1 procenta hlasů, druhá skončila s 20,6 procenta hlasů opoziční koalice Demokratická fronta, která sdružuje proruské a prosrbské strany. Premiér Milo Djukanović slíbil, že vláda ratifikuje členství v NATO a dokončí vstupní jednání s EU.
Premiér Milo Djukanovič.
Premiér Milo Djukanovič. | Foto: Reuters

Podgorica - Parlamentní volby v Černé hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Mila Djukanoviče, která ale zřejmě nezíská absolutní většinu v parlamentu a čekají ji tak těžká koaliční jednání. Podle předběžných výsledků citovaných agenturou APA získala vládní strana v neděli 41,1 procenta hlasů, druhá skončila s 20,6 procenta hlasů opoziční koalice Demokratická fronta, která sdružuje proruské a prosrbské strany. Volební účast činila podle státní volební komise 72 procent.

"Černá Hora pokračuje ve směřování k evropské budoucnosti, ratifikujeme členství v NATO a dokončíme vstupní jednání s EU do konce tohoto (nového) mandátu," řekl pozdě v noci svým příznivcům Djukanović, který stojí v čele této balkánské země již čtvrtstoletí. Připomněl tak skutečnost, že volby v Černé Hoře byly považovány za hlasování o dalším směřování země.

Výsledky nedělních voleb však ukázaly, že voliči jsou stále rozděleni zejména v názoru na bližší vztahy se Severoatlantickou aliancí. Potokol o přistoupení Černé Hory k alianci podepsali premiér Djukanović a ministři zahraničí NATO letos v květnu. S EU jedná Černá Hora o vstupu již od roku 2012, zatím ale uzavřela jen dvě ze 33 kapitol, do nichž jsou jednání rozdělena.

Vládní DPS by podle předběžných výsledků měla získat 36 křesel v 81 členném parlamentu, tedy pět mandátů jí bude chybět k absolutní většině. Djukanović již v noci oznámil, že chce vyjednat koaliční vládu s menšinovými stranami Bosňáků, Chorvatů a Albánců a se sociálními demokraty.

Třetí skončila v nedělních parlamentních volbách opoziční strana Klíč, která dostala podle předběžných výsledků 10,7 procenta, zhruba stejně asi 10,5 procent dostala nová strana Demokraté (Demokratická Černá Hora, DCG). Někdejší dlouholetý partner DPS Sociální demokraté (SDP) získali asi 5,4 procenta hlasů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy