Volby v Černé Hoře vyhráli prozápadní socialisté. Vyjednáme vstup do EU, oznámil předseda strany

ČTK ČTK
17. 10. 2016 6:20
Parlamentní volby v Černé hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů. Nezíská ovšem absolutní většinu a čekají ji složitá vyjednávání o koalici. Podle předběžných výsledků citovaných agenturou APA získala vládní strana v neděli 41,1 procenta hlasů, druhá skončila s 20,6 procenta hlasů opoziční koalice Demokratická fronta, která sdružuje proruské a prosrbské strany. Premiér Milo Djukanović slíbil, že vláda ratifikuje členství v NATO a dokončí vstupní jednání s EU.
Premiér Milo Djukanovič.
Premiér Milo Djukanovič. | Foto: Reuters

Podgorica - Parlamentní volby v Černé hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Mila Djukanoviče, která ale zřejmě nezíská absolutní většinu v parlamentu a čekají ji tak těžká koaliční jednání. Podle předběžných výsledků citovaných agenturou APA získala vládní strana v neděli 41,1 procenta hlasů, druhá skončila s 20,6 procenta hlasů opoziční koalice Demokratická fronta, která sdružuje proruské a prosrbské strany. Volební účast činila podle státní volební komise 72 procent.

"Černá Hora pokračuje ve směřování k evropské budoucnosti, ratifikujeme členství v NATO a dokončíme vstupní jednání s EU do konce tohoto (nového) mandátu," řekl pozdě v noci svým příznivcům Djukanović, který stojí v čele této balkánské země již čtvrtstoletí. Připomněl tak skutečnost, že volby v Černé Hoře byly považovány za hlasování o dalším směřování země.

Výsledky nedělních voleb však ukázaly, že voliči jsou stále rozděleni zejména v názoru na bližší vztahy se Severoatlantickou aliancí. Potokol o přistoupení Černé Hory k alianci podepsali premiér Djukanović a ministři zahraničí NATO letos v květnu. S EU jedná Černá Hora o vstupu již od roku 2012, zatím ale uzavřela jen dvě ze 33 kapitol, do nichž jsou jednání rozdělena.

Vládní DPS by podle předběžných výsledků měla získat 36 křesel v 81 členném parlamentu, tedy pět mandátů jí bude chybět k absolutní většině. Djukanović již v noci oznámil, že chce vyjednat koaliční vládu s menšinovými stranami Bosňáků, Chorvatů a Albánců a se sociálními demokraty.

Třetí skončila v nedělních parlamentních volbách opoziční strana Klíč, která dostala podle předběžných výsledků 10,7 procenta, zhruba stejně asi 10,5 procent dostala nová strana Demokraté (Demokratická Černá Hora, DCG). Někdejší dlouholetý partner DPS Sociální demokraté (SDP) získali asi 5,4 procenta hlasů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy