Předběžné výsledky: Bulharské volby těsně vyhrála protestní strana baviče Trifonova

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2021 15:45
V předčasných parlamentních volbách v Bulharsku těsně vede protestní strana Je takový národ (ITN) baviče Slaviho Trifonova před středopravicovým hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova, kterému se dříve přisuzovalo vítězství.
Lídr hnutí GERB Bojko Borisov.
Lídr hnutí GERB Bojko Borisov. | Foto: Reuters

Vyplývá to z předběžných výsledků, které centrální volební komise zveřejnila po sečtení 98,92 procenta hlasů. Pro ITN hlasovalo 23,91 procenta voličů, pro GERB 23,69 procenta. Trifonov se již dříve vyjádřil, že si nepřeje žádnou koalici a že chce, aby zemi řídila menšinová vláda ITN. Do parlamentu se dostalo šest stran, včetně dalších dvou protestních formací. Oficiální konečné výsledky mají být podle agentury DPA zveřejněny 18. července, podle agentury TASS se očekávají již ve čtvrtek.

Lidé v Bulharsku se k volebním urnám vydali podruhé za tři měsíce. Po dubnovém hlasování ani jedna ze tří hlavních politických stran neuspěla při sestavování vlády. Zemi nyní vede přechodný kabinet.

Podle údajů zveřejněných ráno ústřední volební komisí po sečtení hlasovacích lístků z 95 procent volebních středisek GERB podpořilo 23,91 procenta hlasujících voličů. ITN na druhém místě dostala 23,66 procenta hlasů. Třetí skončila s větším odstupem socialistická strana, která si připsala 13,63 procenta hlasů.

Rozdíl mezi GERB a ITN je velmi malý. Zbývá dopočítat hlasy ze zahraničí, kde údajně ITN podpořilo více než 80 procent hlasujících Bulharů. Odhady tří společností, které se věnují průzkumu veřejného mínění, v noci přisuzovaly vítězství ITN se ziskem 22,8 až 24 procent hlasů. GERB podle nich získal 22,5 až 23,5 procenta hlasů.

"Podpora, kterou získala ITN, je úžasná, " uvedl Trifonov na Facebooku v reakci na odhady výsledku voleb.

Dopoledne pak podle bulharských médií řekl, že ITN nebude vstupovat do žádné koalice a je připravena sama vytvořit novou vládu. Hned také sdělil jména 18 členů takového kabinetu. Resorty, včetně ministerstva obrany, by v něm mělo vést osm žen. Jako premiéra Trifonov navrhuje Nikolaje Vasileva.

K prioritám vlády ITN by kromě realizace řady projektů v oblasti vzdělávání a zdravotnictví měly podle Trifonova patřit digitalizace služeb, zavedení většinových voleb a elektronického hlasování a účinné kroky v boji s kriminalitou, zejména korupcí. Populistická ITN si podle DPA také klade za cíl zavést většinové hlasování, aby se změnil systém ovládaný starými stranickými elitami.

Podle předpovědí by ITN spolu s protikorupční formací Demokratické Bulharsko a menším hnutím "Povstaňte! Mafiáni ven!" mohly získat 112 z 240 parlamentních křesel. Ani to by však v případě podpory od obou těchto politických uskupení menšinovému kabinetu ITN nestačilo. Potřeboval by i podporu jiných stran, například opozičních socialistů či strany bulharských Turků DPS. Ty však ITN v minulosti označila za strany starých elit, s nimiž nechce mít nic společného. Právě z těchto důvodů přitom Trifonov v dubnu nesestavil menšinovou vládu.

Pokud by ITN v nedělních volbách zvítězila, šlo by o první prohru GERB od roku 2009 a znamenalo by to konec "Borisovovy éry". GERB vyhrál volby před třemi měsíci s 26 procenty hlasů, ale hnutí se nepodařilo získat koaliční partnery, což se mu nepochybně nepodaří ani nyní.

Volební účast byla velmi nízká. Podle prognóz odevzdalo své hlasy pouze 38 procent oprávněných voličů. Analytici nízkou účast přičítají mimo jiné tomu, že se volby konaly o prázdninách a že se policie zaměřila na starou praxi kupování hlasů politickými stranami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy