Volby v Belgii: Vlámové chtějí mít svůj vlastní stát

Radim Klekner Radim Klekner
14. 6. 2010 13:59
Strany požadující nezávislost Vlámska získaly na severu země 45 procent hlasů

Brusel - Ještě nikdy nezískala v belgických parlamentních volbách tolik hlasů strana, která se otevřeně vyslovuje pro rozdělení země. A také ještě nikdy tyto volby nevyhrála.

V neděli se tak stalo. Nejvíce poslanců - sedmadvacet - bude mít ve federálním parlamentu Nová vlámská aliance (N-VA), jež se před volbami nijak netajila svými separatistickými ambicemi.

Slušný výsledek zaznamenal s dvanácti mandáty také Vlámský zájem (VB), který o nezbytnosti rozdělit zemi hovoří již léta. Když k zisku těchto dvou formací připočteme jednoho poslance kandidátky vedené senátorem Jeanem-Marie Dedeckerem (LDD), pak pro strany usilující o samostatnost hlasovalo ve Vlámsku 45 procent těch, kdo se dostavili k urnám.

Povolební jednání o koaliční vládě (žádná jiná v zemi nikdy nebyla možná) budou o to složitější, že na jihu, ve Valonsku, vyhráli socialisté, trvající naopak na pokračování federálního uspořádání Belgie.

"Nemějte strach," snažil se uklidnit obavy frankofonních obyvatel krátce po oznámení výsledků hlasování vůdce N-VA Bart de Wever. "Nezměnit nic znamená krok zpět. Najít k tomu odvahu znamená postupovat k cíli společně."

Ačkoliv ale podle něj nezávislost Vlámska není bezprostředním cílem N-VA, může jednoho dne Belgie jako federální stát zmizet z mapy Evropy.

Separatistické strany teď budou v každém případě požadovat ještě vyšší míru autonomie, než jim v současnosti nabízí federální vláda v Bruselu.

Král zve ke koaličním jednáním

Smířlivý tón nasadil po volbách šéf valonských socialistů Elio di Rupo, který by se mohl stát novým belgickým premiérem.

"Vlámští voliči nám dali jasný signál a jejich poselství by mělo být vyslyšeno," citoval jeho slova deník La libre Belgique.

Valonská Socialistická strana (PS) posílila a bude mít v parlamentu 26 poslanců. Vlámští socialisté (sp.a) zato o jedno křeslo přišli a musí se spokojit se 13 mandáty.

Muž, který může Vlámy vést k nezávislosti - šéf N-VA de Wever
Muž, který může Vlámy vést k nezávislosti - šéf N-VA de Wever | Foto: Reuters

Valonští zelení (Ecolo) zopakovali svůj předchozí výsledek a obsadí osm míst, jejich vlámští souputníci (Groen!) budou mít pět poslanců.

Mohutné ztráty zaznamenal vítěz voleb z roku 2007, Křesťanští demokraté a Vlámové (CD&V), kteří mají jen 17 mandátů a tedy o šest méně než dosud. Totéž platí pro liberály. Tedy pro Valonské Reformní hnutí (MR) a Vlámské liberály a demokraty (VLD).

Shodně přišly obě formace o pět mandátů. První obsadí 18, druhá 13 křesel.

Nově je v parlamentu Lidová strana(PP), Národní fronta (FN) požadující připojení Valonska k Francii zcela propadla. 

Král Albert II. již pozval zástupce parlamentních stran ke koaličním jednáním, ustavení vlády bude ale podle politologů trvat měsíce.

"Skutečnost, že vyhrála separatistická strana, znamená velkou nejistotu, jež může přetrvávat roky," tvrdí Peter Chatwelll, analytik bankovního domu Crédit Agricole. "Není totiž jasné, kdo bude platit státní dluh."

A ten činí již dlouhou řadu let sto procent hrubého domácího produktu země.

Hlavním tématem koaličních jednání nebudou ale paradoxně ekonomické otázky, nýbrž to, co přivedlo k pádu již několik vládních kabinetů. Spor okolo jazykových a sociálních práv menšín obývajících širší předměstí Bruselu, ve kterém žádná ze stran nehodlá ustoupit ani o píď.

 

Právě se děje

Další zprávy