Volby v Bangladéši vyhrála strana dosavadní premiérky, při protestech zemřelo 17 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2018 23:51
Nedělní parlamentní volby v Bangladéši podle volební komise vyhrála Lidová liga šajch Hasíny Vadžídové, která je premiérkou od ledna 2009. Informovala o tom agentura Reuters. Při nepokojích zemřelo nejméně 17 lidí a dvě desítky dalších byly zraněny, informovala policie. Bangladéšská volební komise vyšetřuje zprávy o volebních podvodech hlášené z různých míst země. Opozice výsledky odmítá uznat a přeje si nové volby.
Volby v Bangladéši.
Volby v Bangladéši. | Foto: Reuters

Agentura AP hlasování interpretuje jako referendum o premiérce Vadžídové, jíž kritici vyčítají narůstající autoritářské sklony. AP též informovala o více než pěti desítkách telefonátů od lidí z celé země, kteří se označili za příslušníky opozice a tvrdili, že jejich úpravě hlasovacího lístku za zástěnou přihlíželi muži z vládní strany, kteří jim vyhrožovali.

Z ohlášených 17 mrtvých sedm pocházelo z řad vládnoucí strany a pět z opozice, uvedla policie. Na tři desítky opozičních kandidátů na protest proti údajným podvodům z voleb odstoupilo, napsala agentura Reuters.

"Obvinění (z volebních podvodů) nám hlásí z různých končin země," řekl mluvčí volební komise agentuře Reuters. Dodal, že pokud se obvinění potvrdí, komise zakročí.

Násilnosti provázely i tentokrát, stejně jako před čtyřmi lety, také předvolební kampaň. Letos přitom zemřelo nejméně deset lidí. Policie v několika týdnech před volbami pozatýkala více než 10 000 členů a přívrženců opozičních stran.

Lidová liga, která podle sdělení volební komise zvítězila, byla považována za favorita. Vítězství pro Vadžídovou znamená třetí premiérský mandát. Jejím hlavním protivníkem byla opoziční aliance kolem Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) expremiérky Bégam Chálidy Zijáové. Ta ve volbách kandidovat nemohla, protože si odpykává trest za korupci. V posledních 20 letech se Zijáová a Vadžídová střídaly v premiérském křesle a střídavě také čelily obvinění z korupce.

Dosavadní ministerská předsedkyně podle některých analytiků využila státního aparátu k potlačení opozice, čímž si zajistila vítězství.

Právo hlasovat měly 104 miliony ze 160 milionů obyvatel Bangladéše. Reportéři agentury Reuters informovali o nízké účasti ve volebních místnostech. O celkem 300 křesel v zákonodárném sboru se ucházelo 1860 kandidátů.

Během hlasování bylo k udržení pořádku po celé zemi nasazeno 600.000 členů bezpečnostních složek. Bangladéšské úřady před volbami nařídily zablokovat vysokorychlostní mobilní internet, aby předešly organizaci protestů.

 

Právě se děje

Další zprávy