Volby se blíží. Kličkova a Porošenkova strana se sloučily

ČTK ČTK
28. 8. 2015 18:15
Porošenkův blok a Kličkova strana UDAR šly společně už do loňských parlamentních voleb. Ve sněmovně mají největší poslanecký klub.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko na snímku z loňského roku. Ilustrační foto.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko na snímku z loňského roku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Politické strany ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a kyjevského starosty a boxerského šampióna Vitalije Klička se sloučily. Vůdcem společného uskupení, které prý definitivní název dostane až po říjnových volbách, byl zvolen Kličko.

"Zvolit Klička navrhl dosavadní předseda Bloku Petra Porošenka Jurij Lucenko. Kličko se tvářil, jako by ho Lucenkův návrh překvapil, a sjezd návrh podpořil," ironicky popsal situaci zpravodaj listu Ukrajinska pravda.

Porošenkův blok a Kličkova strana UDAR šly společně už do loňských parlamentních voleb. Ve sněmovně mají největší poslanecký klub.

Čtyři pětiny ve vedení drží Porošenkova strana

V důsledku slučovacího sjezdu Kličko a ještě dalších 18 představitelů strany UDAR přešlo do uskupení nazvaného Blok Petra Porošenka Solidarita.

V čele strany sice stojí Kličko, nicméně čtyři pětiny křesel ve vedení obsadili lidé z Porošenkovy strany. Místa na kandidátce pro říjnové komunální volby si mají rozdělit v poměru tři ku sedmi, v pěti regionech včetně Kyjeva půl na půl.

Spekuluje se, že k uskupení se ještě přidá Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka.

Podle politologů je cílem tohoto politického sjednocování zajistit Kličkovo znovuzvolení a kontrolu nad hlavním městem. Problémem je však propad popularity starosty a jeho strany, který Klička přiměl k hledání spojence: podle průzkumů UDAR podporují dvě procenta Ukrajinců, zatímco Blok Petra Porošenka skoro čtvrtina.

Místní volby se uskuteční 25. října. Hlasovat se však nebude na územích, která ovládají proruští separatisté.

 

Právě se děje

před 2 minutami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy