Volby se blíží. Kličkova a Porošenkova strana se sloučily

ČTK ČTK
28. 8. 2015 18:15
Porošenkův blok a Kličkova strana UDAR šly společně už do loňských parlamentních voleb. Ve sněmovně mají největší poslanecký klub.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko na snímku z loňského roku. Ilustrační foto.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko na snímku z loňského roku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev - Politické strany ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a kyjevského starosty a boxerského šampióna Vitalije Klička se sloučily. Vůdcem společného uskupení, které prý definitivní název dostane až po říjnových volbách, byl zvolen Kličko.

"Zvolit Klička navrhl dosavadní předseda Bloku Petra Porošenka Jurij Lucenko. Kličko se tvářil, jako by ho Lucenkův návrh překvapil, a sjezd návrh podpořil," ironicky popsal situaci zpravodaj listu Ukrajinska pravda.

Porošenkův blok a Kličkova strana UDAR šly společně už do loňských parlamentních voleb. Ve sněmovně mají největší poslanecký klub.

Čtyři pětiny ve vedení drží Porošenkova strana

V důsledku slučovacího sjezdu Kličko a ještě dalších 18 představitelů strany UDAR přešlo do uskupení nazvaného Blok Petra Porošenka Solidarita.

V čele strany sice stojí Kličko, nicméně čtyři pětiny křesel ve vedení obsadili lidé z Porošenkovy strany. Místa na kandidátce pro říjnové komunální volby si mají rozdělit v poměru tři ku sedmi, v pěti regionech včetně Kyjeva půl na půl.

Spekuluje se, že k uskupení se ještě přidá Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka.

Podle politologů je cílem tohoto politického sjednocování zajistit Kličkovo znovuzvolení a kontrolu nad hlavním městem. Problémem je však propad popularity starosty a jeho strany, který Klička přiměl k hledání spojence: podle průzkumů UDAR podporují dvě procenta Ukrajinců, zatímco Blok Petra Porošenka skoro čtvrtina.

Místní volby se uskuteční 25. října. Hlasovat se však nebude na územích, která ovládají proruští separatisté.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy