Volby, které nikdo nebere. Vyhrál bývalý šéf KGB

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
9. 4. 2012 13:05
Jižní Osetie si po dlouhé předehře zvolila prezidenta
Volby v Jižní Osetii
Volby v Jižní Osetii | Foto: Reuters

Cchinvali - Neuznaná kavkazská republika Jižní Osetie se po pěti měsících dočkala nové hlavy státu. Podle předběžných informací Centrální volební komise Jižní Osetie nedělní hlasování vyhrál Leonid Tibilov s 54,12 procenty hlasů.

Bývalý šéf jihoosetinské tajné služby KGB byl favoritem voleb. V prvním kole, které se uskutečnilo před dvěma týdny, mu vítězství uniklo jen o sedm procent.

O bezmála dvanáct procent méně obdržel jeho konkurent ombudsman David Sanakojev. Sankojev uznal porážku a svému volebnímu rivalovi pogratuloval k vítězství. Druhého kola voleb se zúčastnilo přes 71 procent oprávněných voličů.

"Uznáváme platnost voleb a zároveň chci pogratulovat Leonidu Tibilovovi k vítězství," prohlásil jihoosetinský veřejný ochránce práv několik hodin po uzavření volebních místností.

Hledání nástupce Eduarda Kokojtyho, který vládl Jižní Osetii bezmála deset let, se zkomplikovalo loni v listopadu po nečekaném vítězství opoziční kandidátky Ally Džiojevové. Nejvyšší soud neuznané republiky tehdy výsledky voleb zrušil kvůli manipulacím, kterých se opozice jakoby měla dopustit.

Džiojevová se opakovaného hlasování zúčastnit odmítla. Kandidatury se také vzdal její tehdejší konkurent, Ruskem podporovaný ministr pro mimořádné situace Anatolij Bibilov.

Volby neuznává EU ani NATO

Kreml o svého kandidáta na prezidentských volbách nepřišel. S jeho požehnáním bojovali o post hlavy státu oba pretendenti. Podporou opozice se však mohl zaručit pouze Tibilov.

Přestože Džiojevová veřejně nepodpořila ani jednoho kandidáta, mnozí členové jejího štábu se podíleli na Tibilovově předvolební kampani.

Sám Tibilov se přitom nechal slyšet, by Džiojevová mohla získat post v nové vládě. Stejně jako jeho rival David Sanakojev.

Volby v Jižní Osetii, jejíž rozpočet tvoří z 97 procent ruské dotace, neuznává ani Evropská unie, Severoatlantická aliance, ani sousední Gruzie, která republiku považuje za součást svého státu. Během voleb byla dokonce jihoosetinská-gruzinská hranice uzavřena.

Inaugurace nového prezidenta se uskuteční za deset dní.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy