Volby, které nikdo nebere. Vyhrál bývalý šéf KGB

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
9. 4. 2012 13:05
Jižní Osetie si po dlouhé předehře zvolila prezidenta
Volby v Jižní Osetii
Volby v Jižní Osetii | Foto: Reuters

Cchinvali - Neuznaná kavkazská republika Jižní Osetie se po pěti měsících dočkala nové hlavy státu. Podle předběžných informací Centrální volební komise Jižní Osetie nedělní hlasování vyhrál Leonid Tibilov s 54,12 procenty hlasů.

Bývalý šéf jihoosetinské tajné služby KGB byl favoritem voleb. V prvním kole, které se uskutečnilo před dvěma týdny, mu vítězství uniklo jen o sedm procent.

O bezmála dvanáct procent méně obdržel jeho konkurent ombudsman David Sanakojev. Sankojev uznal porážku a svému volebnímu rivalovi pogratuloval k vítězství. Druhého kola voleb se zúčastnilo přes 71 procent oprávněných voličů.

"Uznáváme platnost voleb a zároveň chci pogratulovat Leonidu Tibilovovi k vítězství," prohlásil jihoosetinský veřejný ochránce práv několik hodin po uzavření volebních místností.

Hledání nástupce Eduarda Kokojtyho, který vládl Jižní Osetii bezmála deset let, se zkomplikovalo loni v listopadu po nečekaném vítězství opoziční kandidátky Ally Džiojevové. Nejvyšší soud neuznané republiky tehdy výsledky voleb zrušil kvůli manipulacím, kterých se opozice jakoby měla dopustit.

Džiojevová se opakovaného hlasování zúčastnit odmítla. Kandidatury se také vzdal její tehdejší konkurent, Ruskem podporovaný ministr pro mimořádné situace Anatolij Bibilov.

Volby neuznává EU ani NATO

Kreml o svého kandidáta na prezidentských volbách nepřišel. S jeho požehnáním bojovali o post hlavy státu oba pretendenti. Podporou opozice se však mohl zaručit pouze Tibilov.

Přestože Džiojevová veřejně nepodpořila ani jednoho kandidáta, mnozí členové jejího štábu se podíleli na Tibilovově předvolební kampani.

Sám Tibilov se přitom nechal slyšet, by Džiojevová mohla získat post v nové vládě. Stejně jako jeho rival David Sanakojev.

Volby v Jižní Osetii, jejíž rozpočet tvoří z 97 procent ruské dotace, neuznává ani Evropská unie, Severoatlantická aliance, ani sousední Gruzie, která republiku považuje za součást svého státu. Během voleb byla dokonce jihoosetinská-gruzinská hranice uzavřena.

Inaugurace nového prezidenta se uskuteční za deset dní.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy