Asadovo letiště v Homsu bylo pod palbou. Syřané a Rusové obviňují z náletů Izrael

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2018 12:02
Útok následuje poté, co se syrské město Dúmá stalo v sobotu údajně terčem chemického útoku vládních sil.
Útok na syrské město Dúma ze 7. dubna 2018.
Útok na syrské město Dúma ze 7. dubna 2018. | Foto: ČTK

Damašek - Při nočním raketovém útoku na vojenskou leteckou základnu v syrské provincii Homs zemřelo údajně 14 lidí. Podle agentury AP to uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Syrská státní televize nejprve z útoku obvinila Spojené státy, Pentagon to ale odmítl. Vzápětí Syřané spolu s Rusy ukázali na Izrael. Mluvčí izraelské armády podle agentury AP to ale nechtěl zatím komentovat.

Syrská televize uvedla, že brzy po půlnoci místního času byly v blízkosti letiště slyšet silné výbuchy. Podle ruského ministerstva obrany letiště aktivovalo systém protivzdušné obrany a sestřelilo pět z celkem osmi raket. Dva izraelské letouny údajně přiletěly z Libanonu a nenarušily syrský vzdušný prostor.

Ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými jsou převážně Íránci či členové skupin podporovaných Teheránem.

Základna T-4 je důležitý opěrný bod syrské armády a jejích spojenců, kteří mají úzké vazby na Írán.

Izrael v minulosti opakovaně prohlašoval, že nehodlá akceptovat vojenskou přítomnost Íránu v Sýrii. Letos v únoru obvinil íránské jednotky z toho, že vyslaly na izraelské území dron. Izraelský vojenský vrtulník ho sestřelil, při syrské protiletecké palbě ale Izrael přišel o stíhací stroj F-16.

Země pak odpověděla nálety, během nichž padlo nejméně šest syrských vojáků a jejich spojenců.

Zvíře Asad a další chemický útok

K nynějšímu náletu v provincii Homs došlo dva dny po údajném chemickém útoku na syrské město Dúmá. "Podporujeme probíhající diplomatické úsilí pohnat k odpovědnosti ty osoby, které mají na svědomí použití chemických zbraní v Sýrii," uvedlo americké ministerstvo obrany.

Prezident Donald Trump v neděli v souvislosti s chemickým útokem označil syrského prezidenta Bašára Asada za "Zvíře Asada" a řekl, že za útok musí zaplatit.

"Prezident Putin, Rusko a Írán jsou zodpovědní za podporu Zvířete Asada," řekl šéf Bílého domu.

Loni v dubnu po chemickém útoku na vesnici Chán Šajchún Američané bombardovali syrskou základnu Šajrát. Jejich odveta mířila proti místu, odkud byl podle informací Washingtonu veden právě nálet na Chán Šajchún.

Při tomto chemickém útoku na vesnici v syrské provincii Idlíb zemřelo nejméně 87 lidí včetně 28 dětí. Podle exilové organizace ochránců lidských práv i řady západních zemí šlo o syrské vládní letouny, které použily toxický plyn. Oběti byly zasaženy sarinem, což potvrdila loni v červnu OSN. Damašek ale popřel, že by útok spáchala jeho armáda.

Je za útokem syrská armáda?

Exilová SOHR uvedla, že sobotní chemické útoky na Dúmu si vyžádaly životy osmi desítek lidí, polovina z nich se udusila po zasažení chemikálií. Organizace ale není schopna "potvrdit, či vyloučit" obvinění, že chemické zbraně použila syrská armáda.

Syrská státní média v neděli nicméně popřela, že by vládní vojska použila chemické zbraně, a podobně vinu syrské armády popřelo spojenecké Rusko. Podle Íránu jde o další komplot proti režimu prezidenta Bašára Asada. Papež František útok označil za neospravedlnitelné použití vyhlazovacích prostředků.

Video z města Dúmá: Následky údajného chemického útoku vládních sil 

Sýrie, Dúmá: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy