Vojačka porodila v Afghánistánu. Nevěděla, že čeká dítě

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 9. 2012 16:47
Řady 17. mechanizované brigády královského dělostřelectva se nečekaně rozrostly
Afghánistán. Ilustrační foto
Afghánistán. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kábul/Londýn - Hned dvě skvělé zprávy si vyslechl partner jedné z britských vojaček nasazených z Afghánistánu.

Nejenže se družka co nevidět vrátí do vlasti, ona navíc nepřiletí sama. Přiveze potomka.

"Žaludeční potíže" nejmenované ženy ve zbrani totiž přerostly v kontrakce a zbraňová specialistka znenadání porodila.

Královské dělostřelectvo není na podobné situace vyškoleno, nečekané rozšíření svých řad však zvládlo s bravurou.

Ministerstvo obrany se ke kuriózní příhodě nechtělo obšírněji vyjadřovat, a tak BBC pouze potvrdilo, že jsou oba v pořádku a brzy odcestují domů.

"Armádní stanovy nepovolují ženám v jiném stavu zapojovat se do zahraničních misí. V tomto případě ministerstvo obrany o jejím těhotenství nevědělo," píše se ještě v oficiálním stanovisku.

U posádky z pochopitelných důvodů chybí pediatr, a tak se bude muset uniformovaná maminka spokojit s péčí civilisty. Směr Afghánistán už nabral letecký speciál s dětským lékařem z oxfordské nemocnice Johna Radcliffa. Ten pak ženu i s dítětem doprovodí zpět do Spojeného království.

Kolegové jsou z obliga

Kromě radostných mateřských povinností teď vojačku čeká i jedna nepříjemnost. Bude muset vysvětlit, jak je možné, že nezaznamenala, že je gravidní. Fakt, že porodila pět týdnů před termínem, to zřejmě nevysvětlí.

Kolegové ze 17. mechanizované brigády jsou z obliga. Vojačka otěhotněla ještě před tím, než v březnu do země odletěla.

Někoho možná překvapí, že se nejedná o první případ, kdy členka ozbrojených sil Jejího Veličenstva šla bojovat těhotná.

Podle korespondentky BBC Caroliny Wyattové radostnou novinu na snad nejnevhodnějším místě zjistily hned dvě stovky britských vojaček. Dosud žádná ale nerodila uprostřed bitevního pole.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy