Vojačka porodila v Afghánistánu. Nevěděla, že čeká dítě

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 9. 2012 16:47
Řady 17. mechanizované brigády královského dělostřelectva se nečekaně rozrostly
Afghánistán. Ilustrační foto
Afghánistán. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kábul/Londýn - Hned dvě skvělé zprávy si vyslechl partner jedné z britských vojaček nasazených z Afghánistánu.

Nejenže se družka co nevidět vrátí do vlasti, ona navíc nepřiletí sama. Přiveze potomka.

"Žaludeční potíže" nejmenované ženy ve zbrani totiž přerostly v kontrakce a zbraňová specialistka znenadání porodila.

Královské dělostřelectvo není na podobné situace vyškoleno, nečekané rozšíření svých řad však zvládlo s bravurou.

Ministerstvo obrany se ke kuriózní příhodě nechtělo obšírněji vyjadřovat, a tak BBC pouze potvrdilo, že jsou oba v pořádku a brzy odcestují domů.

"Armádní stanovy nepovolují ženám v jiném stavu zapojovat se do zahraničních misí. V tomto případě ministerstvo obrany o jejím těhotenství nevědělo," píše se ještě v oficiálním stanovisku.

U posádky z pochopitelných důvodů chybí pediatr, a tak se bude muset uniformovaná maminka spokojit s péčí civilisty. Směr Afghánistán už nabral letecký speciál s dětským lékařem z oxfordské nemocnice Johna Radcliffa. Ten pak ženu i s dítětem doprovodí zpět do Spojeného království.

Kolegové jsou z obliga

Kromě radostných mateřských povinností teď vojačku čeká i jedna nepříjemnost. Bude muset vysvětlit, jak je možné, že nezaznamenala, že je gravidní. Fakt, že porodila pět týdnů před termínem, to zřejmě nevysvětlí.

Kolegové ze 17. mechanizované brigády jsou z obliga. Vojačka otěhotněla ještě před tím, než v březnu do země odletěla.

Někoho možná překvapí, že se nejedná o první případ, kdy členka ozbrojených sil Jejího Veličenstva šla bojovat těhotná.

Podle korespondentky BBC Caroliny Wyattové radostnou novinu na snad nejnevhodnějším místě zjistily hned dvě stovky britských vojaček. Dosud žádná ale nerodila uprostřed bitevního pole.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy