Vojáci OSN místo pomoci masově zneužívají děti

gaz
27. 5. 2008 10:05
Děje se tak v Haiti, Pobřeží slonoviny a Súdánu
Děti sexuální násilí nehlásí. Ilustrační foto
Děti sexuální násilí nehlásí. Ilustrační foto | Foto: Naďa Straková

Man (Pobřeží slonoviny) - Děti ze zemí, které se vzpamatovávají z válečných konfliktů, bývají i nadále zneužívány humanitárními pracovníky a mírovými jednotkami OSN. Tedy lidmi, kteří jim naopak mají pomáhat.

Vyplývá to ze zprávy britské organizace Save the Children, o které informují zahraniční média.

Zpráva vychází z rozhovorů s dětmi na Haiti, v Pobřeží slonoviny a v Súdánu. O případech sexuálního zneužívání slyšela více než polovina z 341 dětí, se kterými v průběhu dvanácti měsíců zástupci organizace mluvili.

Děti násilí nehlásí. Nevědí jak

Přestože se OSN roku 2006 zavázala, že bude tomuto problému věnovat mimořádnou pozornost, není to podle Save the Children dostatečné. Zejména nejsou vytvořeny mechanismy, které by nedospělým obětem umožnily zločiny ohlásit.

Většina z dětí, se kterými byly vedeny rozhovory, prohlásila, že by sexuální násilí samy nikdy neoznámily. A že neslyšely o tom, že by tak učinily ostatní.

"I jedno stíhání by ukázalo, že jsou místní autority připraveny jednat a to by bylo velkým krokem kupředu," tvrdí ředitelka pobočky Save the Children v Pobřeží slonoviny Heather Kerrová.

Sama organizace přitom také nemá úplně čisté svědomí. Roku 2007 bylo podle listu Daily Telegraph ze špatného chování vůči dětem obviněno 15 jejích pracovníků, tři případy byly prokázány a zaměstnanci pak propuštěni.

Už raději neopouští vesnici

Oběťmi sexuálního násilí a vydírání se podle zprávy stávají i šestileté děti. Jako odměna za sex bývá nabízeno jídlo nebo ochrana v nebezpečných situacích.

„Byli tam muži, kteří zavolali mého bratra a dali mu sušenky," prozradila deníku Daily Telegraph dvanáctiletá Elizabeth z vesnice poblíž města Man v Pobřeží slonoviny.

„Odmítla jsem jít, ale jeden muž ke mně přišel, chytil mě za šaty a vzal do lesa daleko od silnice. Jeho přátelé přišli, bylo jich deset. Sklonili mě a jeden po druhém znásilnili," vzpomíná dívka, která kvůli strachu přestala opouštět svou vesnici a i rok po incidentu se prý třese hrůzou, kdykoliv vidí auto OSN nebo nějaké humanitární organizace.

Spojené národy slíbily, že závěry zprávy pečlivě prošetří.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy