Vojáci dostanou "svatý grál". Pizzu, která vydrží roky

Michal Žák Petr Jemelka Michal Žák, Petr Jemelka
16. 2. 2014 8:48
Oblíbené jídlo bude možné skladovat prakticky kdekoliv, bude pořád čerstvé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Natick - Ačkoliv jde o jen pizzu, vědci z výzkumného střediska americké armády ji označují za "svatý grál".

"Pizzu můžete jednoduše vzít a zabalenou ji tři roky nechat ležet na kuchyňské lince. Pořád bude poživatelná," vysvětluje vojenská výzkumnice Michelle Richardsonová.

Laboratoře v massachusettském Naticku jsou sice zodpovědné za výstroj, která zvyšuje výkonnost vojáků a pomáhá jim v přežití, vývoj super trvanlivé pizzy byl ovšem pro tamní vědce oříškem.

Vlhkost z rajčatové omáčky, sýru a zálivky se totiž časem dostávala do těsta, které se tím stávalo ideálním místem pro bujení plísní a nebezpečných bakterií.

Alchymie

Jde přitom o velmi žádané zboží.

Vojáci, jež jsou v bojových podmínkách často odkázáni na lehké polní balíčky, po oblíbeném jídle touží už od počátku 80. let minulého století. Tehdy konzervy nahradily ve výbavě takzvané MRE (meals ready to eat), tedy potraviny, které stačí rozbalit a sníst.

"Rok co rok je jednou z nejžádanějších položek právě pizza," upozornila Richardsonová, podle níž vývoj zabral už dva roky.

Aby pizza vydržela bez úhony i v teplotách nad 25 °C, museli vědci vylepšit nejen kyselost omáčky, sýru a těsta. Do obalu přidali více železa. Ten absorbuje všechen přebytečný vzduch, čímž se zabrání množení bakterií.

Chutná skvěle, jen je studená

Ačkoliv většina vojáků neměla šanci nový výdobytek otestovat, ti, kdo už ochutnali, si ho pochvalují.

Pochutnala si i šéfka laboratoře Jill Batesová, podle níž pizza chutná jako ta klasická, byť jsou okraje "o něco méně křupavější". "Chutná skoro jako běžná pizza, kterou byste si upekli v troubě. Jedinou nevýhodou je to, že není horká. Má pokojovou teplotu," řekla agentuře AP.

Na své si přijdou i vojáci, kteří nejedí vepřové maso; armádní odborníci vyvíjejí také verzi s krůtím salámem.

Ze současného polního jídelníčku americké armády jdou nejvíc na odbyt špagety. Pizza by je ale mohla vytlačit už za dva roky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy