Tragédie pro krajinu. Voda vyplavila hnojiva i hřbitovy, říkají ženy z jihu Ukrajiny

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2023 17:48
Statisíce lidí zůstaly po výbuchu hráze Kachovské přehrady bez pitné vody, zatopeno je úplně nebo částečně osmdesát měst a vesnic. Pod vodou jsou ale také statisíce hektarů kvalitní zemědělské půdy. Ukrajinci se nyní obávají, co bude s úrodou.

Ukrajinské úřady evakuují lidi z postižených oblastí na západním břehu Dněpru, který ovládá Kyjev. Horší je však situace na východním břehu, okupovaném Rusy. Kyjev nemá přesné zprávy o tom, zda a jak vůbec okupanti civilistům v zatopených oblastech pomáhají.

Jednu rodinu, která uvázla na střeše domu v městečku Olešky na východním břehu, se podařilo evakuovat ukrajinským záchranářům na člunu. Jde ale spíš o výjimku, o situaci na okupovaných územích nejsou ověřené informace. Každopádně východní břeh Chersonské oblasti byl zaplaven a zdevastován více než západní, ovládaný Ukrajinou.

"S vodou se vyvalil odpad z chemických továren, z rafinerií nebo podniků, které vyráběly ocel a barevné kovy. Voda s sebou vzala i hřbitovy nebo sklady hnojiv a chemikálií, protože v Chersonské oblasti je mnoho farem a polí," řekla online deníku Aktuálně.cz chemička Anna Ambrosová, která ve městě Kryvyj Rih nedaleko Kachovské přehrady pracuje pro ekologickou organizaci s názvem Zastavte otravu Kryvého Rihu.

Problém ale budou mít i farmáři. "Je tam kvalitní černozemě, která teď bude zničená. Bude to další rána pro ukrajinský rozpočet, protože se opět sníží vývoz obilí, který už tak dost klesl kvůli válce," dodala.

Ukrajinské ministerstvo zemědělství oznámilo, že protržení přehrady zřejmě zničí miliony tun úrody. Až půl milionu hektaru půdy se může podle úřadu proměnit v poušť.

Cherson a okolí byly přitom pověstné pěstováním melounu, který je také symbolem města.

"Chersonská oblast je zemědělská. Pěstuje se tam ovoce, zelenina a pšenice, které se vyvážely. Voda vyplavila ze skladů mnoho hnojiv a chemikálií, které tady zemědělci používají. Zatopená je i kanalizace," uvedla pro Aktuálně.cz právnička z Kryvého Rihu Elena Šafranová, která se zabývá ekologickými kauzami.

"Uhynulo mnoho ryb a zvířat. A nikdo neví, kde se zastaví nebo zůstanou miny, která voda také vzala s sebou," upozornila.

Po opadnutí vody navíc zůstane na povrchu říční bahno. To časem vyschne, a tak bude hrozit další prašnost a zhoršení kvality ovzduší. "Čeká nás složitá rekultivace půdy a odminování," říká Anna Ambrosová.

Velký problém představuje také nedostatek pitné vody, úřady vyzývají lidi, aby s ní šetřili. Potíže se zásobováním očekávají tři oblasti: Chersonská, Dněpropetrovská a Záporožská. Nedostatek pitné vody se ale týká i lidí v místech, která nejsou přímo zaplavena.

Ruské dělostřelectvo ve čtvrtek pálilo na zatopený Cherson.
Ruské dělostřelectvo ve čtvrtek pálilo na zatopený Cherson. | Foto: Reuters

Obě strany se nyní vzájemně obviňují z výbuchu Nové Kachovky. Kyjev tvrdí, že ruští okupanti přehradu v úterý ráno vyhodili do povětří, aby omezili očekávanou ukrajinskou pozemní ofenzivu. Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) uvedli, že všechny indicie skutečně ukazují na Rusy, i když ti to odmítají.

Elenu Šafranovou popuzují úvahy o tom, že si Ukrajina zničila přehradu sama nebo že se protrhla po ukrajinském ostřelování.

"Ta přehrada byla postavena v padesátých letech a je odolná proti ostřelování, ani se nemohla sama protrhnout. Takto ji mohl zničit jedině výbuch zevnitř. Rusové se sami chlubili tím, že ji zaminovali. A jak si proboha někdo může myslet, že by toto nějací Ukrajinci udělali vlastní lidem?" ptá se právnička.

Ve čtvrtek ruské dělostřelectvo pálilo na Cherson do míst, kde vojáci a záchranáři evakuovali civilisty. Nejméně jeden člověk zahynul.

Video: Ukrajinci se evakuují ze zaplavených vesnic po protržení Kachovské přehrady (8. 6. 2023)

Ukrajinci se evakuují ze zaplavených vesnic po protržení Kachovské přehrady | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy