Voda ustupuje, ale lidem stále hrozí smrtelná onemocnění. Srí Lanku čekají měsíce práce na obnově

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 6. 2017 17:43
Silné deště, následné záplavy a sesuvy půdy si od konce minulého týdne na Srí Lance vyžádaly přes 200 mrtvých, okolo stovky lidí se stále pohřešuje. Přes 600 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Oblastní manažer české neziskové organizace Člověk v Tísni na Srí Lance Tuan Arifeen v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že práce na obnově bude trvat ještě zhruba tři měsíce. Lidem teď hrozí smrtelná onemocnění způsobená špatnou hygienou v provizorních podmínkách a všudypřítomnými komáry, kteří se líhnou ve stojatých vodách.
Foto: Reuters

Aktuálně.cz: Jak to na Srí Lance vypadá teď, týden po záplavách?

Tuan Arifeen: Voda začala ve čtvrtek konečně opadat a déšť zeslábl. Armáda a bezpečnostní síly už udělaly velký pokrok v odklízení cest a ulehčily distribuci pomoci do odlehlých oblastí.

Dostat pomoc do některých z nich bylo zpočátku velmi komplikované.

Nyní se musí zajistit hygiena, odklidit bahno, postavit záchody, přívody pitné vody a podobně.

Kolik lidí bylo povodněmi zasaženo?

Podle posledních údajů bylo postiženo 630 000 lidí v 15 správních oblastech. Všichni tito lidé museli opustit své domovy. Povodně a následné sesuvy půdy zničily na 1500 domů a dalších 7000 jich poškodily.

Je tu více než 300 provizorních táborů, kde je umístěno přes 70 tisíc obyvatel.

Jak je to s mezinárodní pomocí na Srí Lance?

Povodně se hodně objevovaly v mezinárodních médiích. Několik zemí nabídlo okamžitou pomoc. To znamená potraviny, deky, oblečení, stany, léky, ale i lékařské týmy, různé odborníky a podobně.

Jsou mezi nimi například Indie, včetně soukromých společností, Japonsko, Čína. Některé země pomohly také finančně, například Jižní Korea, Austrálie a Evropská unie.

Jak dlouho s takovou mezinárodní pomocí může Srí Lanka počítat?

Stav nouze bude trvat asi ještě týden. Ale potom nastane práce na obnově, která může trvat zhruba tři měsíce.

Samotná vláda Srí Lanky se podle mě nedokáže postarat o 600 000 lidí postižených záplavami. Poskytne jim finanční kompenzaci, ale ještě není jasné, kolik to bude a jestli se dostane ke všem.

Člověk v tísni uvolnil na pomoc Srí Lance jeden milion korun. Na co přesně budou peníze použity?

Tyto peníze se využijí právě na následnou pomoc. Člověk v tísni sem také pošle koordinátora. Bude třeba obnovit domy, infrastrukturu, zdroje pitné vody a také zdroje obživy.

Jsou postižené části z nejhoršího venku, nebo hrozí nějaké další komplikace?

Hrozí šíření nemocí, jako je horečka dengue, kterou přenášejí komáři, nebo průjmová onemocnění. V provizorních podmínkách je těžké to kontrolovat. Komáři se líhnou ve stojaté vodě a špatná hygiena vede ke střevním potížím.

V několika provinciích také pořád hrozí sesuvy půdy. Vláda obyvatele varuje, ale někteří lidé jednoduše nemají kam jít.

Co bude s lidmi, kteří museli opustit své domovy?

Je těžké něco předpovídat. Setkal jsem s v některých oblastech s lidmi ve vysokém věku, kteří takové záplavy nepamatují. Voda pohltila i dvoupatrové domy. To se ještě nikdy za dobu jejich života nestalo.

Proto si myslím, že se většina z nich vrátí zpátky na své pozemky. Osobně si myslím, že to bude tak 90 procent z nich.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy