Vnuk Stalina prohrál soud. Jeho dědu časopis neočernil

Martin Novák Martin Novák
14. 10. 2009 9:23
Po časopinu Novaja Gazeta požadoval Jevgenij Džugašvili 10 milionů rublů
Josif Vissarionovič Stalin v rakvi. Zemřel 5. března 1953 v Moskvě.
Josif Vissarionovič Stalin v rakvi. Zemřel 5. března 1953 v Moskvě. | Foto: Wikipedia Commons

Moskva - Moskevský soud zamítl žalobu Jevgenije Džugašviliho na ruský časopis Novaja Gazeta.

Džugašvili si u soudu stěžoval na to, že časopis očernil jeho dědečka Josefa Vissarionoviče Stalina, když o něm napsal, že se dopustil zločinů a má krví pošpiněné ruce. Po časopisu, který jako jeden z mála ruských médií ostře kritizuje tamní vládu, požadoval deset milionů rublů (přes 5,5 milionu korun).

Sám Džugašvili u soud nebyl. Nyní má pět dní na to, aby se proti rozsudku odvolal.

Výnos soudu někteří přítomní přivítali potleskem, jiní podle ruské pobočky BBC křičeli "Hanba".

Stalin stále rozděluje

Názory na Stalina Rusy dodnes rozdělují, především co se týká míry jeho zločinů nebo způsobu, jakým SSSR pod jeho vedením reagoval na vpád nacistického Německa v roce 1941.

Novaja Gazeta ve speciální příloze nazvané Pravda Gulagu otiskla článek autora Anatolije Jablokova, ve kterém se píše o tom, že Stalin a jeho spolupracovníci mají ruce pošpiněné krví a dopustili se zločinů především na lidu vlastní země.

Foto: Aktuálně.cz

Třiasedmdesátiletý Džugašvili v žalobě uvedl, že informace v článku jsou vymyšlené a urážejí důstojnost a čest Josefa Vissarionoviče Stalina. Jevgenij Džugašvili už několikrát veřejně hájil svého děda. Zastává například názor, že studenou válku zahájil Západ a Stalin pouze reagoval v zájmu Sovětského svazu.

Kříž vztyčený na místě masových stalinských poprav na moskevském předměstí Butovo.
Kříž vztyčený na místě masových stalinských poprav na moskevském předměstí Butovo. | Foto: Reuters

V Moskvě žila dlouho i Stalinova vnučka Galina, překladatelka z francouzštiny. Před dvěma lety zemřela ve věku sedmdesáti let. Byla stejně jako Jevgenij dcerou Stalinova staršího syna Jakova a i ona svého děda před kritiky bránila.

Ruský premiér a bývalý prezident Vladimir Putin v nedávném rozhovoru prohlásil, že Stalin byl tyran, ale odmítá jej přirovnávat k Adolfu Hitlerovi.

Rozhodný odpor ke glorifikaci či omlouvání Stalina reprezentuje v současném Rusku hlavně pravoslavná církev, v dobách komunismu tvrdě pronásledovaná.

 

Právě se děje

Další zprávy