Klimatická změna zvyšuje ničivost vln tsunami. Brzy jedna zasáhne i Středozemní moře

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 6. 7. 2022 11:59
Většina vln tsunami se vyskytuje v Tichém a Indickém oceánu. Ve Středozemním moři by se ničivá vlna měla s téměř 100% pravděpodobností objevit do třiceti let. Více v měsíčním přehledu o klimatické změně, který pravidelně přináší Aktuálně.cz.
Tsunami v Japonsku v roce 2011.
Tsunami v Japonsku v roce 2011. | Foto: Mainichi Shimbun/via REUTERS/File Photo

V červnu padla důležitá politická rozhodnutí týkající se klimatických změn. Taková, která ale nepřiblížila lidstvo k udržení nárůstu teploty pod 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriální dobou. Na setkání ekonomicky nejvyspělejších států G7 se totiž představitelé Kanady, USA, Německa, Francie, Itálie, Velké Británie a Japonska shodli na dalším financování hledání nových rezerv fosilních paliv, jejichž spalováním vznikají emise skleníkových plynů a které přímo přispívají ke změnám klimatu. 

Přitom už v loňském roce Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varovala, že pokud má lidstvo udržet oteplování pod zmíněným limitem, nemělo by od letoška dojít už k žádnému dalšímu hledání a využívání nových zdrojů fosilních paliv, píše britský list The Guardian. Představitelé G7 obhajují své rozhodnutí rostoucími cenami za ruský plyn. 

Summit velkých světových ekonomik G7
Summit velkých světových ekonomik G7 | Foto: Reuters

Nejen rozhodování o interrupci

Kromě zrušení práva všech žen na interrupci rozhodl americký Nejvyšší soud ještě o jedné věci: omezení pravomocí Agentury pro ochranu životního prostředí. Ta dosud mohla vydávat plošná regulační nařízení, například na omezení emisí z elektráren. Rozhodnutí se potenciálně dotkne i dalších regulačních úřadů. Spojené státy jsou přitom největším producentem emisí skleníkových plynů na světě. 

Americký list New York Times označuje krok za "jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v oblasti ochrany životního prostředí vůbec, které učiní boj proti globálnímu oteplování ještě složitější".

Tsunami ve Středomoří

Ohřívání planety způsobené emisemi je spojeno i se stoupající hladinou moří a oceánů. Zároveň s tím, jak hladina moří stoupá, zvyšuje se také pravděpodobný dopad vln tsunami. Ty tak mohou zasáhnout hlouběji do vnitrozemí. Jednou z oblastí, která se na ničivou vlnu tsunami musí připravit, je podle Organizace pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) Středomoří. Pravděpodobnost, že oblast zasáhne do třiceti let, je téměř 100procentní. 

Tsunami by tak mohlo ohrozit i velká města, která na ničivou vlnu nejsou připravena. Třeba francouzské Marseille, egyptská Alexandrie nebo turecký Istanbul. "Musíme dostat tu zprávu ven," říká pro list The Guardian expert na tsunami z UNESCO Bernardo Aliaga. "Neptáme se, jestli se to stane, ale kdy," dodává. 

Lachtan Meloun zemřel

Dalším problémem moří a oceánů je jejich znečištění, které ovlivňuje i život mimo ně. V červnu se o tom přesvědčila Zoo Praha, když její veterináři museli uspat oblíbeného lachtana Melouna, který nedávno oslavil dvacáté narozeniny.

"Melounově otci Gastonovi, který pocházel z přírody, se během povodní v létě 2002 stala osudnou krátce nabytá svoboda. Meloun, který nikdy neopustil zoo, naopak doplatil na znečištění moří a oceánů: je velmi pravděpodobné, že hlavní příčinou jeho rychle se zhoršujícího stavu byly všemožné škodliviny, které se mu během dvaceti let života ve tkáních nakumulovaly z mořských ryb," napsal na Facebook ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. 

Cizorodé látky, které se hromadí v tukových tkáních a orgánech, pravděpodobně vedly k selhání jater a ledvin ploutvonožce. "I u samic Julie a Báry jsme v tukové tkáni a dalších orgánech zjistili vysoké hodnoty cizorodých látek," doplňuje veterinář Zoo Praha Roman Vodička. Další detaily úmrtí Melouna přinese pitva. 

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s lachtanem.
Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s lachtanem. | Foto: Lukáš Bíba

Význam stromů ve městech

Vlny veder, které v červnu dorazily do Česka a které budou kvůli klimatickým změnám stále častější, obzvlášť silně zasahují obyvatele měst. Důvodem je nedostatek zeleně a množství zastavěných ploch, které ani přes noc nevychladnou. Jan Macháč z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, který se zabývá opatřeními měst proti klimatické změně, vysvětluje, co by mohlo ve městech pomoct snížit teploty - třeba zelené střechy nebo stromy v ulicích. Upozorňuje však na to, že vysázením milionu nových stromů, jak to má v plánu hlavní město Praha, se nic nevyřeší.  

"Nové stromy je potřeba sázet tak, aby se něčeho dožily. V současnosti je bohužel sázíme hodně na kvantitu, nepečujeme o ně a často je neumisťujeme do správného prostředí," líčí v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Ať to není tak, že se vysadí milion stromů, ale mezitím nám tady pomřou stovky stromů, které už jsou ve věku 40 a 50 let a poskytují nám všechno, co potřebujeme: stíní, zachytávají vodu a vypařují ji. To hodně měst zanedbává. Zaměřují se na nové stromy a nedochází jim, že se musí starat o ty stávající."

Soud o klimatických změnách

Skupiny a jednotlivci na celém světě podali už přes šest set žalob na vlády a soukromé firmy, které nepodnikají dostatečné kroky k zastavení klimatických změn. "Žaloby vycházejí z předpokladu, že stát je povinen hájit práva svých občanů a že klimaticky nezodpovědná politika znamená hazard s budoucností obyvatel," vysvětluje jejich smysl na svých stránkách spolek Klimatická žaloba ČR, který podobnou žalobu také podal.

A v červnu s ní u Městského soudu v Praze uspěl. Žalovanými byla česká ministerstva průmyslu a obchodu, zemědělství, dopravy a životního prostředí, která dosud nepřipravila plány vedoucí ke snížení emisí, k nimž se stát na evropské úrovni zavázal. 

"Žalovaným se zakazuje pokračovat v porušování práv žalobců nestanovením konkrétních mitigačních opatření vedoucích ke snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent do roku 2030 ve srovnání s úrovní v roce 1990," konstatovala podle týdeníku Respekt předsedkyně soudního senátu Karla Cháberová. Ministerstva se mohou odvolat u Nejvyššího správního soudu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy