Vlna veder zabila v Indii 166 lidí. Nevycházejte ven, nabádají úřady a zavírají školy

ČTK ČTK
20. 4. 2016 14:52
Jižní a východní Indii sužují vedra, teploty v některých oblastech dosahují až 45 stupňů Celsia. Úřady doporučují nevycházet a zavírají školy. Tragédie si již vyžádala 166 obětí ve státech Telengana, Ándhrapradéš a Urísa. Situace se nemá v bližší době zlepšovat. Minulý rok na podobná sucha zemřelo 2000 lidí. Pomoc přichází v podobě zasílání pitné vody.
Vedra v Indii.
Vedra v Indii. | Foto: Reuters

Dillí - Přes 160 mrtvých si v posledních týdnech vyžádala vlna veder, která zasáhla jižní a východní Indii. Podle zpravodajského serveru BBC je vlnou sucha postiženo na 330 milionů obyvatel země.

Oběťmi horka jsou převážně dělníci a rolníci ve státech Telangana, Ándhrapradéš a Urísa, ačkoli i na jiných místech v Indii teploty dosahují 45 stupňů Celsia.

Zavřené školy

Ve státě Urísa úřady minulý týden kvůli horkému počasí uzavřely školy a plánují nechat je zavřené nejméně do 26. dubna.

Ve státě Ándhrapradéš úřady rozdávají lidem zdarma vodu a kysané mléko. Ve všech postižených oblastech také úřady vyzývají občany, aby během nejteplejších hodin dne nevycházeli ven.

Ve státě Urísa policie registruje 55 úmrtí v důsledku vedra, nejméně 45 jich je v Ándhrapradéši a dalších 66 v Telanganě. Loni si horka v jižní Indii vyžádaly přes 2000 mrtvých.

Vláda oznámila, že suchem je postiženo 256 okresů po celé Indii, které jsou domovem téměř čtvrtiny obyvatel země. Úřady se obávají, že tento počet nejspíš dále poroste, protože z některých států trpících nedostatkem vody ještě nedošly zprávy.

Indie je silně závislá na monzunových deštích, které byly dva po sobě následující roky slabé.

Do jedné z nejhůře postižených částí státu Maháráštra byl vypraven speciální vlak přepravující půl milionu litrů pitné vody a další, s 2,5 milionu litrů, má následovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy