Vlna veder zabila v Indii 166 lidí. Nevycházejte ven, nabádají úřady a zavírají školy

ČTK ČTK
20. 4. 2016 14:52
Jižní a východní Indii sužují vedra, teploty v některých oblastech dosahují až 45 stupňů Celsia. Úřady doporučují nevycházet a zavírají školy. Tragédie si již vyžádala 166 obětí ve státech Telengana, Ándhrapradéš a Urísa. Situace se nemá v bližší době zlepšovat. Minulý rok na podobná sucha zemřelo 2000 lidí. Pomoc přichází v podobě zasílání pitné vody.
Vedra v Indii.
Vedra v Indii. | Foto: Reuters

Dillí - Přes 160 mrtvých si v posledních týdnech vyžádala vlna veder, která zasáhla jižní a východní Indii. Podle zpravodajského serveru BBC je vlnou sucha postiženo na 330 milionů obyvatel země.

Oběťmi horka jsou převážně dělníci a rolníci ve státech Telangana, Ándhrapradéš a Urísa, ačkoli i na jiných místech v Indii teploty dosahují 45 stupňů Celsia.

Zavřené školy

Ve státě Urísa úřady minulý týden kvůli horkému počasí uzavřely školy a plánují nechat je zavřené nejméně do 26. dubna.

Ve státě Ándhrapradéš úřady rozdávají lidem zdarma vodu a kysané mléko. Ve všech postižených oblastech také úřady vyzývají občany, aby během nejteplejších hodin dne nevycházeli ven.

Ve státě Urísa policie registruje 55 úmrtí v důsledku vedra, nejméně 45 jich je v Ándhrapradéši a dalších 66 v Telanganě. Loni si horka v jižní Indii vyžádaly přes 2000 mrtvých.

Vláda oznámila, že suchem je postiženo 256 okresů po celé Indii, které jsou domovem téměř čtvrtiny obyvatel země. Úřady se obávají, že tento počet nejspíš dále poroste, protože z některých států trpících nedostatkem vody ještě nedošly zprávy.

Indie je silně závislá na monzunových deštích, které byly dva po sobě následující roky slabé.

Do jedné z nejhůře postižených částí státu Maháráštra byl vypraven speciální vlak přepravující půl milionu litrů pitné vody a další, s 2,5 milionu litrů, má následovat.

 

Právě se děje

Další zprávy