Vlivný předseda strany Právo a Spravedlnost Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2020 17:24
Jedenasedmdesátiletý předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński je označován za jednoho z nejmocnějších mužů dnešního Polska, přestože byl v posledních letech "jen" řadovým poslancem. Svou stranu loni dovedl k drtivému vítězství ve volbách, premiérem se ale stal dosavadní předseda vlády Mateusz Morawiecki. Ten ve středu oznámil, že Kaczyński bude vicepremiérem.
Jaroslaw Kaczyński
Jaroslaw Kaczyński | Foto: Reuters

Vládní koalice byla v posledních týdnech v krizi, hovořilo se o menšinové vládě i o předčasných volbách. V sobotu ale zástupci PiS a menších stran Solidární Polsko a Dohoda podepsali novou koaliční smlouvu, která má zaručit fungování vlády do příštích řádných voleb v roce 2023.

Kaczyński byl dosud řadovým poslancem. Podle polských médií má ale značný vliv na politiku Morawieckého vlády a někdy bývá označován za klíčového polského politika současnosti. Morawiecki ve středu řekl, že Kaczyńského účast ve vládě kabinet "jistě výrazně posílí".

Na základě dohody se Kaczyński stane vicepremiérem bez portfeje a předsedat bude i bezpečnostnímu výboru, který bude dohlížet na činnost ministerstev spravedlnosti, obrany a vnitra. V čele ministerstev obrany a vnitra stojí politici strany PiS, rezort spravedlnosti ale řídí předseda koaličního Solidárního Polska Zbigniew Ziobro.

Podle polských médií přitom mezi Kaczyńským a Ziobrem panuje značná rivalita. Solidární Polsko před časem odmítlo podpořit některé návrhy zákonů z dílny PiS, což prohloubilo koaliční krizi.

Novým ministrem školství a vědy, v němž se sloučí dvě dosavadní ministerstva, bude Przemyslaw Czarnek z PiS. Agentura AP připomněla, že je Czarnek známý kontroverzní výroky na adresu sexuálních menšin.

Letos v létě například řekl, že příslušníci sexuálních menšin označovaní termínem LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby) "nejsou rovni normálním lidem". Loni Czarnek ještě ve funkci lublinského vojvody ocenil starosty obcí, které odmítají hnutí za práva sexuálních menšin, za to, že "nepodpořili ideologii, která je v rozporu s ústavou Polské republiky".

Středeční změny ve vládě se dotkly také ministerstva zemědělství a lesnictví, v jehož vedení Jana Krzyszofa Ardanowského vystřídá Grzegorz Puda, a ministerstva rozvoje, do jehož čela se místo Jadwigy Emilewiczové postaví předseda koaliční strany Dohoda Jaroslaw Gowin. Zároveň Gowin zůstane vicepremiérem.

 

Právě se děje

Další zprávy