Vlivného čínského miliardáře otrávili kočičím masem

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2012 20:30
Policie úmrtí devětačtyřicetiletého Lung Li-jüana vyšetřuje jako vraždu
Čínští policisté (ilustrační foto).
Čínští policisté (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Peking - Čínská policie vyšetřuje jako vraždu náhlé úmrtí jednoho z nejbohatších Číňanů a nejúspěšnějších podnikatelů v zemi Lung Li-jüana.

Devětačtyřicetiletý byznysmen z jihočínské provincie Kuang-tung zemřel nečekaně 23. prosince poté, co pracovně obědval v restauraci vyhlášené pochoutkami z kočičího masa ve městě Jang-čchun.

S prudkými bolestmi jej ve stejný den večer přijali na kliniku, už ho ale nedokázali zachránit.

Po pitvě a několikadenním pátrání policisté nejprve zadrželi majitele restaurace a obvinili jej, že servíruje hostům zdravotně závadné maso.

Další vyšetřování ale ukázalo, že Lung Li-jüan byl zavražděn. Jednoho ze dvou mužů, který s ním obědval - pracovník místního úřadu -, policie podezřívá z toho, že přidal do jídla jedovatou bylinu Gelsemium elegans, která roste v některých částech Číny.

Špatně se udělalo po obědě všem třem mužům, ale zemřel jen Lung Li-jüan, protože jedl nejvíce. Třetí stolovník - Kungův přítel Chuang Wen - vypověděl, že pozřel jen několik málo soust, protože se mu kočka zdála neobvykle hořká.

Místní Deník Nanfang napsal, že důvodem otravy mohl být obchodní spor mezi Lungem a místním úředníkem. Podnikatel obchodoval také se dřevem a údajně si chtěl pronajmout další část lesa v provincii.

Rodina Lung Li-jüana nabídla 100 tisíc juanů (přes 300 tisíc korun) každému, kdo sdělí informaci, která by vedla k usvědčení pachatele.

Případy záměrné otravy lidí přimícháním jedu do jídla se vyskytují hlavně v Evropě. Zatímco pozdějšího ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka v roce 2004 lékaři ve Vídni zachránili, bývalý agent ruské Federální bezpečnostní služby Alexandr Litviněnko v roce 2006 otravě poloniem v londýnské nemocnici podlehl.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy