Vlastním originál impresionisty Renoira, prohlašoval Trump. Obraz přitom visí v galerii v Chicagu

ČTK ČTK
20. 10. 2017 11:30
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že vlastní originální obraz Dvě sestry francouzského impresionisty Pierra-Augusta Renoira. Po jeho výroku se ozval Institut umění v Chicagu, který tvrdí, že dílo visí v tamní galerii už od 30. let. Instituce ho podle mluvčí dostala darem od ženy, která jej koupila na začátku 20. století od obchodníka s uměním. Ten ho přitom získal přímo od Renoira. Trump je o pravosti svého obrazu i tak přesvědčen.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Prezident Spojených států Donald Trump vlastní obraz Dvě sestry (na terase) francouzského impresionisty Pierra-Augusta Renoira, o kterém v minulosti podle novináře Tima O'Briena tvrdil, že je to originál. Chicagský institut umění ale prohlašuje, že pravé dílo visí v tamní galerii již 80 let, uvedla BBC. Bílý dům se ke kauze nevyjádřil.

Mluvčí chicagské galerie Amanda Hicksová uvedla, že není pochyb o pravosti jejich obrazu. Dodala, že ho instituce získala darem v roce 1933 od Annie Coburnové, která ho zakoupila od obchodníka s uměním Paula Duranda-Rueala. Ten ho přitom koupil přímo od Renoira.

O'Brien o pravosti obrazu diskutoval s Trumpem v roce 2005, když s ním cestoval jeho soukromým letounem. Na obraz, který tehdy visel v letadle, se realitního magnáta zeptal. "To je pravý Renoir," řekl mu prý Trump. Novinář mu na to odvětil, že to není pravda, neboť vyrůstal v Chicagu, takže ví, že ten obraz visí v tamní galerii. Podle O'Briena ale Trump trval na tom, že on má originál a že v Chicagu je kopie, druhý den pak toto tvrzení zopakoval.

"Jsem si jistý, že lidem, kteří přijdou do jeho bytu, stále tvrdí, že to je originál," řekl O'Brien. Ten si totiž obrazu všiml znovu loni, když Trump ve svém sídle v newyorském mrakodrapu Trump Tower krátce po zvolení prezidentem poskytl rozhovor televizi CBS.

O'Brien je autorem Trumpovy biografie TrumpNation: The Art of Being The Donald (Trumpův národ: Umění být Donaldem) z roku 2005. Dílo magnáta rozhněvalo, neboť O'Brien ho v něm označoval za milionáře, a ne miliardáře. Za to ho Trump zažaloval za pomluvu a dožadoval se celkového odškodnění ve výši pěti milionů dolarů, soudy ale případ zastavily.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy