reklama
 
 

Vlastním originál impresionisty Renoira, prohlašoval Trump. Obraz přitom visí v galerii v Chicagu

20. 10. 2017 11:30
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že vlastní originální obraz Dvě sestry francouzského impresionisty Pierra-Augusta Renoira. Po jeho výroku se ozval Institut umění v Chicagu, který tvrdí, že dílo visí v tamní galerii už od 30. let. Instituce ho podle mluvčí dostala darem od ženy, která jej koupila na začátku 20. století od obchodníka s uměním. Ten ho přitom získal přímo od Renoira. Trump je o pravosti svého obrazu i tak přesvědčen.

Washington - Prezident Spojených států Donald Trump vlastní obraz Dvě sestry (na terase) francouzského impresionisty Pierra-Augusta Renoira, o kterém v minulosti podle novináře Tima O'Briena tvrdil, že je to originál. Chicagský institut umění ale prohlašuje, že pravé dílo visí v tamní galerii již 80 let, uvedla BBC. Bílý dům se ke kauze nevyjádřil.

Mluvčí chicagské galerie Amanda Hicksová uvedla, že není pochyb o pravosti jejich obrazu. Dodala, že ho instituce získala darem v roce 1933 od Annie Coburnové, která ho zakoupila od obchodníka s uměním Paula Duranda-Rueala. Ten ho přitom koupil přímo od Renoira.

O'Brien o pravosti obrazu diskutoval s Trumpem v roce 2005, když s ním cestoval jeho soukromým letounem. Na obraz, který tehdy visel v letadle, se realitního magnáta zeptal. "To je pravý Renoir," řekl mu prý Trump. Novinář mu na to odvětil, že to není pravda, neboť vyrůstal v Chicagu, takže ví, že ten obraz visí v tamní galerii. Podle O'Briena ale Trump trval na tom, že on má originál a že v Chicagu je kopie, druhý den pak toto tvrzení zopakoval.

"Jsem si jistý, že lidem, kteří přijdou do jeho bytu, stále tvrdí, že to je originál," řekl O'Brien. Ten si totiž obrazu všiml znovu loni, když Trump ve svém sídle v newyorském mrakodrapu Trump Tower krátce po zvolení prezidentem poskytl rozhovor televizi CBS.

O'Brien je autorem Trumpovy biografie TrumpNation: The Art of Being The Donald (Trumpův národ: Umění být Donaldem) z roku 2005. Dílo magnáta rozhněvalo, neboť O'Brien ho v něm označoval za milionáře, a ne miliardáře. Za to ho Trump zažaloval za pomluvu a dožadoval se celkového odškodnění ve výši pěti milionů dolarů, soudy ale případ zastavily.

autor: ČTK | 20. 10. 2017 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama