Číňané se učí vlastenectví už od školky: Vytahují rudou vlajku a čtou si o straně

Jana Václavíková Jana Václavíková
2. 8. 2021 17:59
Čínské děti jsou odmala vystaveny vlasteneckému vzdělávání. Každé pondělí sledují na školních dvorech vytahování státní vlajky. Od učitelů pak poslouchají, že šátky, jež musí do školy nosit, jsou zbarveny do ruda krví mučedníků, kteří jejich zemi navzdory útrapám vybudovali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Dnešní život je bohatý, požehnaný, šťastný a radostný. Odkud náš šťastný život pochází? Kdo nám ho dal?" ptá se učitelka žáků čtvrté třídy. "Pochází z krve mučedníků revoluce! Od Rudé armády (předchůdkyně Čínské osvobozenecké armády z první poloviny 20. století - pozn. red.)!" odpovídá devítiletý chlapec, který si za svou odpověď vyslouží od spolužáků potlesk, popisuje americký deník New York Times

Podobné vlastenecké znalosti získávají malí Číňané v rámci různých předmětů. Začínají už ve školce, kde se učí o státní vlajce, zpívají budovatelské písničky a v knížkách čtou, že jim vládne strana. Později se učí o dějinách Číny a na vysokých školách musí absolvovat předmět o ideologii strany a politice.

Co se naopak vytrácí, jsou diskuse o spisovatelích kritizujících společnost nebo učebnice popisující výhody západních hodnot, píše list.

"Děti se učí, že čínský politický systém je ten jediný správný pro Čínu," říká pro Aktuálně.cz odbornice a analytička Katja Drinhausenová z německého think-tanku Merics. "Že jen díky straně a Mao Ce-tungovi došlo ke sjednocení země a založení Čínské lidové republiky a díky tomu se Čína stala silnou zemí," dodává. 

Jen silná a bohatá Čína

Čínské děti získávají takové znalosti teprve od roku 1994. V té době si pekingská vláda uvědomila, že s reformami a uvolněním, které přišly na konci 70. let, se lidé začali zajímat i o demokratizaci, vysvětluje odbornice. Pak v roce 1989 proběhla demonstrace na náměstí Nebeského klidu, kde právě to požadovali. Armáda ji krvavě potlačila.

Aby k něčemu podobnému nedošlo znovu, přistoupila vláda k větší kontrole obyvatelstva. Začít chtěla už u těch nejmenších. Podle Drinhausenové bylo cílem strany děti "ochránit, aby byly imunní proti špatným nápadům, jako je občanská demokracie nebo vláda více stran. Aby vnímaly komunistickou stranu jako jedinou, která je schopna vést Čínu".

Proto osnovy ve školách obsahují příběhy o úspěších Číny pod vládou jedné strany. O tom, jak je země silná a bohatá a rychle se rozvíjí nebo jak prožívala na přelomu 19. a 20. století kvůli západním mocnostem takzvané století ponížení. A že jen díky vůdci Mao Ce-tungovi a straně došlo ke sjednocení a založení Čínské lidové republiky. 

S tím podle Drinhausenové souvisí také vynechávání určitých historických událostí, například z let 1959 až 1961, kdy Čína čelila velkému hladomoru. Jiné momenty zase dostávají nové "rámování". Studenti se tak například dozvědí o demonstraci na náměstí Nebeského klidu, ale učí se o ní jako o nepokojích, které vláda musela potlačit, protože jinak by vyhrály zahraniční síly a Čína by se rozpadla, dodává expertka. 

Cizinci nesmí Čínu urážet

"Celý život poslouchají, že Čína mohla být vedoucí zemí, kdyby nebylo Západu. Že čínský politický systém je nadřazený, Západ je proti nim a používá ke kritice země lidská práva," vysvětluje Drinhausenová. "Když jsou pak někteří z nich poprvé v zahraničí a lidé se jich ptají, co si myslí o událostech roku 1989 nebo o lidských právech a Ujgurech, jednoduše se reflexivně vracejí k tomu, co slýchali už od dětství," líčí.

Potvrzuje to i jednadvacetiletý Číňan Arthur Wang, který posledních šest let žije v australském Melbourne. "Když zažiju diskriminaci nebo na mě někdo kouká svrchu jenom proto, že jsem Číňan, postavím se tomu a bojuju," vysvětluje australské stanici ABC. "Neučili jsme se doslova, že nemáme mluvit špatně o Číně, ale jinými způsoby jsme si zapamatovali, že lidé z jiných zemí nesmějí tu naši urážet," dodává. 

Profesor čínské politiky William Callahan z Londýnské školy ekonomie a politických věd (LSE) se domnívá, že tuto výchovu musí vzít cizinci v potaz, když s mladými Číňany přijdou do styku. "Měli bychom k nim být zdvořilí a milí," myslí si. "A nepodezírat je." 

Video: Čína to s propagandou přehnala, i český vděk za roušky se obrací proti ní, říká Hála

Podle zprávy uniklé z vládních kruhů se prestiž Číny propadla nejníž od roku 1989, říká sinolog Martin Hála. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy