Před srážkou vlaků jeden projel na červenou a někdo vypnul zabezpečovací systém, spekulují média

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 2. 2016 15:58
Německá média spekulují, že výpravčí vypnul zabezpečovací systém, který automaticky zastaví vlak, pokud vyjíždí ze stanice na červenou, protože chtěl umožnit průjezd zpožděného vlaku. Při srážce souprav v rychlosti sto kilometrů za hodinu zemřelo deset lidí.
Vlaky, zaklíněné do sebe v Bad Aiblingu.
Vlaky, zaklíněné do sebe v Bad Aiblingu. | Foto: Reuters

MnichovNěmečtí záchranáři už vyprostili všechny cestující ze dvou vlaků, které se v úterý srazily na jednokolejné trati u bavorského Bad Aiblingu jižně od Mnichova.

Nehoda si vyžádala deset mrtvých a osmdesát zraněných. Lékaři dnes oznámili, že nikdo ze zraněných není v kritickém stavu.

Příčina neštěstí zatím není známa. Podle agentury DPA se ale na základě prvních výsledků vyšetřování zdá pravděpodobné, že šlo o lidské selhání.

Německá média spekulují, že výpravčí vypnul zabezpečovací systém, který automaticky zastaví vlak, pokud vyjíždí ze stanice na červenou, protože chtěl umožnit průjezd zpožděného vlaku.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung policie prohledala zázemí stanice v Bad Aiblingu, odkud zřejmě vyjel vlak na jednokolejnou trať na červenou.

Soupravy se srazily ve stokilometrové rychlosti v zatáčce, oba strojvůdci spatřili protijedoucí vlak až v poslední chvíli. Oba zemřeli.

Bavorský premiér Horst Seehofer vyzval novináře, aby si nehráli na vyšetřovatele a nespekulovali veřejně o příčině neštěstí.

 "Tragédie musí být vyšetřena a vyšetřena také bude, jsme to dlužni všem postiženým. Nemá ale smysl vyjadřovat se ke spekulacím, dokud neskončilo policejní vyšetřování. Až budou závěry vyšetřování známy, musíme přijmout taková opatření, aby se pravděpodobnost podobných tragédií do budoucna snížila," uvedl premiér.

 

Právě se děje

Další zprávy