Vlak jel 200 km/hod. V tu chvíli vybuchla bomba

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2009 18:10
Svědci popisují, co se stalo v Něvském expresu na trati Petrohrad - Moskva
Foto: Reuters

* Svědci události popisují záchrannou operaci * Nález bomby v místě nehody potvrzuje verzi o teroristickém útoku, druhý výbuch se ozval při záchranné operaci * Mrtvých budou nakonec víc než čtyři desítky

Moskva - Dosud neznámí teroristé zaútočili na ruský express jedoucí na trati Moskva - Petrohrad. V jeho troskách zahynulo nejméně 26 lidí, další desítky jsou pohřešovány nebo zraněny. Některé zdroje stále uvádějí 39 mrtvých a 61 lidí zraněných vážně.

V místě nehody, kudy Něvský expres projížděl rychlostí necelých 200 kilometrů za hodinu, byly nalezeny zbytky nálože. Navíc v době, kdy se dnes odpoledne troskami vlaku prodírali ruští záchranáři, se ozval druhý výbuch. Šéf železnic Jakunin oznámil, že to byla také nálož, která už nikoho nezranila.

Podle některých svědků z místa nehody bude možná počet obětí stoupat. Záchranáři nečekají, že někdo z nezvěstných mohl přežít. V expresu jelo celkem 661 cestujících. Mezi zraněnými je Belgičan, Ital a Ázerbajdžánec, ostatní jsou Rusové.

Zatím není jasné, zda bomba, silou odpovídající sedmi kilogramům TNT, byla položená na koleje, nebo zda s ní někdo nastoupil do vlaku.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Mezi obětmi jsou i dva vysocí státní úředníci: šéf Rosrezervu Boris Jevstratikov a bývalý vicegubernátor Petrohradu a také šéf státní společnosti spravující silnice a dálnice Avtodor Sergej Tarasov.

Roztroušeni jako sirky 

V okolí neštěstí se po celou sobotu ozývalo houkání sanitek, přistávaly a vzlétaly vrtulníky, pracovaly velkokapacitní jeřáby. Podle výpovědi jednoho z pasažérů se po nárazu stala z nejhůře zdemolovaného vagonu "změť sedadel a lidí", kteří byli po vagonu "roztroušeni jako sirky".

Výbuch nastal pod devátým vlakem soupravy, uvádí agentura RIA Novosti. Čtyři vagóny poté úplně opustily svah, po kterém je tažena trať.

Náraz a pak rychle ven

"Bylo slyšet náraz. Poslední dva vozy se skoro rozpadly. Takové věci jsem vídal ve filmech," uvedl pasažér jménem Alexandr. "Byli jsme tak bezmocní! Snažili jsme se dostat lidi ven z vagonů (...) V posledním vagonu bylo všechno zdemolované. Lidé a sedadla se ocitli v jedné změti. Lidé utrpěli strašná traumata," dodal další cestující, citovaný serverem Russia Today.

Zraněné sanitky rozvezly do okolních měst, převezly je i do Petrohradu.

Něvský expres zvládne asi 650 kilometrů mezi Moskvou a Petrohradem za čtyři hodiny. V Rusku je obvyklé, že se jídenky prodávají po předložení průkazů či cestovních pasů, mezi cestujícími podle všeho nebyl žádný Čech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy