reklama
 
 

Vlak jel 200 km/hod. V tu chvíli vybuchla bomba

28. 11. 2009 18:10
Svědci popisují, co se stalo v Něvském expresu na trati Petrohrad - Moskva

* Svědci události popisují záchrannou operaci * Nález bomby v místě nehody potvrzuje verzi o teroristickém útoku, druhý výbuch se ozval při záchranné operaci * Mrtvých budou nakonec víc než čtyři desítky

Moskva - Dosud neznámí teroristé zaútočili na ruský express jedoucí na trati Moskva - Petrohrad. V jeho troskách zahynulo nejméně 26 lidí, další desítky jsou pohřešovány nebo zraněny. Některé zdroje stále uvádějí 39 mrtvých a 61 lidí zraněných vážně.

V místě nehody, kudy Něvský expres projížděl rychlostí necelých 200 kilometrů za hodinu, byly nalezeny zbytky nálože. Navíc v době, kdy se dnes odpoledne troskami vlaku prodírali ruští záchranáři, se ozval druhý výbuch. Šéf železnic Jakunin oznámil, že to byla také nálož, která už nikoho nezranila.

Podle některých svědků z místa nehody bude možná počet obětí stoupat. Záchranáři nečekají, že někdo z nezvěstných mohl přežít. V expresu jelo celkem 661 cestujících. Mezi zraněnými je Belgičan, Ital a Ázerbajdžánec, ostatní jsou Rusové.

Zatím není jasné, zda bomba, silou odpovídající sedmi kilogramům TNT, byla položená na koleje, nebo zda s ní někdo nastoupil do vlaku.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Mezi obětmi jsou i dva vysocí státní úředníci: šéf Rosrezervu Boris Jevstratikov a bývalý vicegubernátor Petrohradu a také šéf státní společnosti spravující silnice a dálnice Avtodor Sergej Tarasov.

Roztroušeni jako sirky 

V okolí neštěstí se po celou sobotu ozývalo houkání sanitek, přistávaly a vzlétaly vrtulníky, pracovaly velkokapacitní jeřáby. Podle výpovědi jednoho z pasažérů se po nárazu stala z nejhůře zdemolovaného vagonu "změť sedadel a lidí", kteří byli po vagonu "roztroušeni jako sirky".

Výbuch nastal pod devátým vlakem soupravy, uvádí agentura RIA Novosti. Čtyři vagóny poté úplně opustily svah, po kterém je tažena trať.

Náraz a pak rychle ven

"Bylo slyšet náraz. Poslední dva vozy se skoro rozpadly. Takové věci jsem vídal ve filmech," uvedl pasažér jménem Alexandr. "Byli jsme tak bezmocní! Snažili jsme se dostat lidi ven z vagonů (...) V posledním vagonu bylo všechno zdemolované. Lidé a sedadla se ocitli v jedné změti. Lidé utrpěli strašná traumata," dodal další cestující, citovaný serverem Russia Today.

Zraněné sanitky rozvezly do okolních měst, převezly je i do Petrohradu.

Něvský expres zvládne asi 650 kilometrů mezi Moskvou a Petrohradem za čtyři hodiny. V Rusku je obvyklé, že se jídenky prodávají po předložení průkazů či cestovních pasů, mezi cestujícími podle všeho nebyl žádný Čech.

autor: Zahraničí | 28. 11. 2009 18:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama