Vlak jel 200 km/hod. V tu chvíli vybuchla bomba

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2009 18:10
Svědci popisují, co se stalo v Něvském expresu na trati Petrohrad - Moskva
Foto: Reuters

* Svědci události popisují záchrannou operaci * Nález bomby v místě nehody potvrzuje verzi o teroristickém útoku, druhý výbuch se ozval při záchranné operaci * Mrtvých budou nakonec víc než čtyři desítky

Moskva - Dosud neznámí teroristé zaútočili na ruský express jedoucí na trati Moskva - Petrohrad. V jeho troskách zahynulo nejméně 26 lidí, další desítky jsou pohřešovány nebo zraněny. Některé zdroje stále uvádějí 39 mrtvých a 61 lidí zraněných vážně.

V místě nehody, kudy Něvský expres projížděl rychlostí necelých 200 kilometrů za hodinu, byly nalezeny zbytky nálože. Navíc v době, kdy se dnes odpoledne troskami vlaku prodírali ruští záchranáři, se ozval druhý výbuch. Šéf železnic Jakunin oznámil, že to byla také nálož, která už nikoho nezranila.

Podle některých svědků z místa nehody bude možná počet obětí stoupat. Záchranáři nečekají, že někdo z nezvěstných mohl přežít. V expresu jelo celkem 661 cestujících. Mezi zraněnými je Belgičan, Ital a Ázerbajdžánec, ostatní jsou Rusové.

Zatím není jasné, zda bomba, silou odpovídající sedmi kilogramům TNT, byla položená na koleje, nebo zda s ní někdo nastoupil do vlaku.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Mezi obětmi jsou i dva vysocí státní úředníci: šéf Rosrezervu Boris Jevstratikov a bývalý vicegubernátor Petrohradu a také šéf státní společnosti spravující silnice a dálnice Avtodor Sergej Tarasov.

Roztroušeni jako sirky 

V okolí neštěstí se po celou sobotu ozývalo houkání sanitek, přistávaly a vzlétaly vrtulníky, pracovaly velkokapacitní jeřáby. Podle výpovědi jednoho z pasažérů se po nárazu stala z nejhůře zdemolovaného vagonu "změť sedadel a lidí", kteří byli po vagonu "roztroušeni jako sirky".

Výbuch nastal pod devátým vlakem soupravy, uvádí agentura RIA Novosti. Čtyři vagóny poté úplně opustily svah, po kterém je tažena trať.

Náraz a pak rychle ven

"Bylo slyšet náraz. Poslední dva vozy se skoro rozpadly. Takové věci jsem vídal ve filmech," uvedl pasažér jménem Alexandr. "Byli jsme tak bezmocní! Snažili jsme se dostat lidi ven z vagonů (...) V posledním vagonu bylo všechno zdemolované. Lidé a sedadla se ocitli v jedné změti. Lidé utrpěli strašná traumata," dodal další cestující, citovaný serverem Russia Today.

Zraněné sanitky rozvezly do okolních měst, převezly je i do Petrohradu.

Něvský expres zvládne asi 650 kilometrů mezi Moskvou a Petrohradem za čtyři hodiny. V Rusku je obvyklé, že se jídenky prodávají po předložení průkazů či cestovních pasů, mezi cestujícími podle všeho nebyl žádný Čech.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 38 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 43 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy