Vlak jel 200 km/hod. V tu chvíli vybuchla bomba

Zahraničí Zahraničí
28. 11. 2009 18:10
Svědci popisují, co se stalo v Něvském expresu na trati Petrohrad - Moskva
Foto: Reuters

* Svědci události popisují záchrannou operaci * Nález bomby v místě nehody potvrzuje verzi o teroristickém útoku, druhý výbuch se ozval při záchranné operaci * Mrtvých budou nakonec víc než čtyři desítky

Moskva - Dosud neznámí teroristé zaútočili na ruský express jedoucí na trati Moskva - Petrohrad. V jeho troskách zahynulo nejméně 26 lidí, další desítky jsou pohřešovány nebo zraněny. Některé zdroje stále uvádějí 39 mrtvých a 61 lidí zraněných vážně.

V místě nehody, kudy Něvský expres projížděl rychlostí necelých 200 kilometrů za hodinu, byly nalezeny zbytky nálože. Navíc v době, kdy se dnes odpoledne troskami vlaku prodírali ruští záchranáři, se ozval druhý výbuch. Šéf železnic Jakunin oznámil, že to byla také nálož, která už nikoho nezranila.

Podle některých svědků z místa nehody bude možná počet obětí stoupat. Záchranáři nečekají, že někdo z nezvěstných mohl přežít. V expresu jelo celkem 661 cestujících. Mezi zraněnými je Belgičan, Ital a Ázerbajdžánec, ostatní jsou Rusové.

Zatím není jasné, zda bomba, silou odpovídající sedmi kilogramům TNT, byla položená na koleje, nebo zda s ní někdo nastoupil do vlaku.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Mezi obětmi jsou i dva vysocí státní úředníci: šéf Rosrezervu Boris Jevstratikov a bývalý vicegubernátor Petrohradu a také šéf státní společnosti spravující silnice a dálnice Avtodor Sergej Tarasov.

Roztroušeni jako sirky 

V okolí neštěstí se po celou sobotu ozývalo houkání sanitek, přistávaly a vzlétaly vrtulníky, pracovaly velkokapacitní jeřáby. Podle výpovědi jednoho z pasažérů se po nárazu stala z nejhůře zdemolovaného vagonu "změť sedadel a lidí", kteří byli po vagonu "roztroušeni jako sirky".

Výbuch nastal pod devátým vlakem soupravy, uvádí agentura RIA Novosti. Čtyři vagóny poté úplně opustily svah, po kterém je tažena trať.

Náraz a pak rychle ven

"Bylo slyšet náraz. Poslední dva vozy se skoro rozpadly. Takové věci jsem vídal ve filmech," uvedl pasažér jménem Alexandr. "Byli jsme tak bezmocní! Snažili jsme se dostat lidi ven z vagonů (...) V posledním vagonu bylo všechno zdemolované. Lidé a sedadla se ocitli v jedné změti. Lidé utrpěli strašná traumata," dodal další cestující, citovaný serverem Russia Today.

Zraněné sanitky rozvezly do okolních měst, převezly je i do Petrohradu.

Něvský expres zvládne asi 650 kilometrů mezi Moskvou a Petrohradem za čtyři hodiny. V Rusku je obvyklé, že se jídenky prodávají po předložení průkazů či cestovních pasů, mezi cestujícími podle všeho nebyl žádný Čech.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy