Třicet vlád manipulovalo s informacemi na sociálních sítích, tvrdí studie Freedom House

ČTK ČTK
14. 11. 2017 18:02
Minimálně 30 vlád se v minulém roce zapojilo do utváření veřejného mínění ve snaze posílit oficiální stanoviska nebo bojovat s kritiky. V osmnácti případech prý dezinformace promluvily do voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Washington - Vlády napříč světem v uplynulém roce dramaticky zintenzivnily snahy o manipulaci informací na sociálních sítích. Alespoň 30 vlád se v tomto období zapojilo do utváření veřejného mínění ve snaze posílit oficiální stanoviska, protlačit do diskurzu určitá témata nebo bojovat s kritiky. Uvádí to americká nevládní organizace Freedom House, která v rámci studie Freedom on the Net 2017 zkoumala klima na internetu v 65 zemích. V 18 případech prý dezinformace promluvily do voleb.

Mezi tři desítky manipulátorských vlád řadí Freedom House ruskou, čínskou, tureckou a venezuelskou, ale i mexickou, filipínskou či súdánskou. Počet zemí, které se snaží na internetu formovat veřejné mínění, se za poslední rok zvedl o sedm. Čína vyšla z hodnocení třetí rok po sobě jako země s nejnižší svobodou internetu, následovaná Sýrií a Etiopií.

Freedom House dále uvádí, že dezinformační a manipulační kampaně hrály během zkoumaného období významnou roli ve volbách v alespoň 18 zemích. Jsou mezi nimi Spojené státy, v západní Evropě jde o Francii, Německo, Británii a Itálii. Česká republika ani Slovensko součástí výzkumu nebyly. Na rozdíl od medializovaných údajných snah Moskvy ovlivňovat volby v zahraničí ale podle Freedom House většina dezinformačních operací dotčených zemí cílí na domácí publikum.

Rozkvět dezinformačních strategií, jako je použití zaplacených či automatizovaných účtů na sociálních sítích, šíření falešných zpráv a dalších nástrojů propagandy, vedl ke globálnímu zhoršení svobody na internetu už sedmý rok v řadě, uvádí zpráva Freedom on the Net 2017. Rekordní počet vlád podle ní v uplynulém roce z politických a bezpečnostních důvodů omezoval přístup k internetu, často v oblastech obydlených etnickými nebo náboženskými menšinami.

"Na rozdíl od přímých metod cenzury, jakými jsou blokování webových stránek nebo zatýkání za on-line aktivity, je manipulaci obsahu na internetu těžké odhalit. Také se s ní obtížněji bojuje, vlivem její roztroušenosti a počtu zapojených osob. Dopady těchto rychle se šířících technik na demokracii a občanské aktivity jsou potenciálně zničující," napsal washingtonský Freedom House.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy