Třicet vlád manipulovalo s informacemi na sociálních sítích, tvrdí studie Freedom House

ČTK ČTK
14. 11. 2017 18:02
Minimálně 30 vlád se v minulém roce zapojilo do utváření veřejného mínění ve snaze posílit oficiální stanoviska nebo bojovat s kritiky. V osmnácti případech prý dezinformace promluvily do voleb.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Washington - Vlády napříč světem v uplynulém roce dramaticky zintenzivnily snahy o manipulaci informací na sociálních sítích. Alespoň 30 vlád se v tomto období zapojilo do utváření veřejného mínění ve snaze posílit oficiální stanoviska, protlačit do diskurzu určitá témata nebo bojovat s kritiky. Uvádí to americká nevládní organizace Freedom House, která v rámci studie Freedom on the Net 2017 zkoumala klima na internetu v 65 zemích. V 18 případech prý dezinformace promluvily do voleb.

Mezi tři desítky manipulátorských vlád řadí Freedom House ruskou, čínskou, tureckou a venezuelskou, ale i mexickou, filipínskou či súdánskou. Počet zemí, které se snaží na internetu formovat veřejné mínění, se za poslední rok zvedl o sedm. Čína vyšla z hodnocení třetí rok po sobě jako země s nejnižší svobodou internetu, následovaná Sýrií a Etiopií.

Freedom House dále uvádí, že dezinformační a manipulační kampaně hrály během zkoumaného období významnou roli ve volbách v alespoň 18 zemích. Jsou mezi nimi Spojené státy, v západní Evropě jde o Francii, Německo, Británii a Itálii. Česká republika ani Slovensko součástí výzkumu nebyly. Na rozdíl od medializovaných údajných snah Moskvy ovlivňovat volby v zahraničí ale podle Freedom House většina dezinformačních operací dotčených zemí cílí na domácí publikum.

Rozkvět dezinformačních strategií, jako je použití zaplacených či automatizovaných účtů na sociálních sítích, šíření falešných zpráv a dalších nástrojů propagandy, vedl ke globálnímu zhoršení svobody na internetu už sedmý rok v řadě, uvádí zpráva Freedom on the Net 2017. Rekordní počet vlád podle ní v uplynulém roce z politických a bezpečnostních důvodů omezoval přístup k internetu, často v oblastech obydlených etnickými nebo náboženskými menšinami.

"Na rozdíl od přímých metod cenzury, jakými jsou blokování webových stránek nebo zatýkání za on-line aktivity, je manipulaci obsahu na internetu těžké odhalit. Také se s ní obtížněji bojuje, vlivem její roztroušenosti a počtu zapojených osob. Dopady těchto rychle se šířících technik na demokracii a občanské aktivity jsou potenciálně zničující," napsal washingtonský Freedom House.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy