Vládní škrty připravily Brity o protipovodňová opatření

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 2. 2014 22:02
Premiér David Cameron odmítl kritiku, že jeho vláda nezvládla řešení celé krize.
Zaplavená náves v Datchetu v hrabství Berkshire.
Zaplavená náves v Datchetu v hrabství Berkshire. | Foto: Reuters

Londýn - Nebýt škrtů v rozpočtu, mohla se řada britských obcí mnohem lépe připravit na ničivé povodně.

Kvůli úsporám nynější vlády ale zůstaly bez protipovodňových opatření, napsal The Guardian.

Podle něj byly postiženy i komunity v oblasti Somerset Levels a Yalding v hrabství Kent, které během povodní navštívil premiér David Cameron.

Ministerský předseda v pondělí označil letošní záplavy na jihu Anglie za tragédii a uvedl, že postupně navštíví všechny postižené oblasti. Odmítl současně kritiku, která se na vládu - především zpočátku - snášela kvůli řešení celé krize.

Zrušená protipovodňová opatření se například týkají části pobřeží v Dalwishi v hrabství Devon, kde se zřítila železniční trať do moře, nebo oblasti poblíž jaderné elektrárny v Hinkley Point v hrabství Somerset.

Podle listu byl také zrušen protipovodňový projekt pro řeky Parrett a Sowy v oblasti Somerset Levels, která byla záplavami mimořádně postižena. Celkem The Guardian napočítal 294 zrušených projektů.

600 milionů liber ročně

List porovnával výdaje určené na protipovodňová opatření pro rozpočtový rok 2010-2011, který naposledy vypracovala předcházející labouristické vláda, s výdaji v rozpočtech nynější vládní koalice konzervativců a liberálních demokratů.

Poté co nastoupila v roce 2010 nová vládní koalice, snížila výdaje na protipovodňová opatření skoro o 100 milionů liber ročně (3,3 miliardy korun).

Nyní Británie vydává na protipovodňová opatření 600 milionů liber za rok. Chris Smith, šéf Agentury pro životní prostředí, řekl, že tento rozpočet by se musel ročně zvýšit aspoň o 20 milionů liber, aby se udržela již existující ochrana proti povodním.

Bývalý ministr životního prostředí v Cameronově vládě Chris Huhne listu řekl, že tyto rozpočtové škrty byly chybné. "Všechny vlády mají sklon řešit dnešní krize na účet zítřka. Obávám se, že jsme to udělali i v roce 2010," řekl. Podle něj se peníze na tyto účely daly najít v rozpočtu armády, kde se vydávají podle něj často zbytečně - například na britské tanky dosud rozmístěné v Německu.

Podle Huhnea se o škrty v rozpočtu na protipovodňová opatření zasadil především ministr financí George Osborne. Nakonec tyto výdaje loni mírně zvýšil poté, co pojišťovny pohrozily, že nepojistí na 350 000 domů ohrožených povodněmi, řekl liberální demokrat Huhne. Ministr financí patří ke konzervativcům premiéra Camerona.

 

Právě se děje

Další zprávy