Za Putina se to ještě nestalo. Režim se s jeho blížícím se koncem štěpí, říká rusista

Martin Novák Martin Novák
12. 6. 2019 16:11
V Rusku se odehrála na přelomu minulého a tohoto týdne nevídaná věc. Zatčení novináře, který psal o korupci, vyvolalo protesty i mezi představiteli režimu prezidenta Vladimira Putina. Policisté nejprve zadrželi reportéra serveru Meduza Ivana Golunova a obvinili jej z přechovávání drog. Po kritice, která zazněla dokonce i ve státní televizi, ale ministr vnitra Vladimir Kolokolcev v úterý oznámil konec vyšetřování. Golunov je na svobodě, protože si režim nechtěl koledovat o "další lidové bouře", říká rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák.
Vladimir Putin na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu 7. června.
Vladimir Putin na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu 7. června. | Foto: Reuters

Podle Dvořáka byly protesty proti zatčení novináře bezprecedentní (ve středu pokračovaly, policie proti nim však zakročila a zadržela několik stovek lidí) a režim se raději rozhodl ustoupit, jakkoliv je to pro něj netypické.

Rusista Libor Dvořák na archivním snímku.
Rusista Libor Dvořák na archivním snímku. | Foto: Jan Šilpoch

"Je to akt zdravého rozumu, protože v opačném případě by si režim koledoval o další lidové bouře. Přinejmenším stejně silné a rozsáhlé jako loňské protesty proti penzijní reformě či letošní regionální proti výstavbě chrámu v centru Jekatěrinburgu. Ruský režim zkrátka potřebuje klid - a to jak před velkou televizní debatou Vladimira Putina s občany 20. června, tak před regionálními volbami 9. září. V Moskvě bude kandidovat i opozice a přílišný rozruch by jí mohl přinést nečekané body," říká Dvořák v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Čím to, že zrovna tento případ v Rusku tak narazil?

Ruská opozice změnila taktiku. Víceméně klade důraz na nepolitické věci, snaží se na ně upozornit veřejnost a tím z toho dělat politikum. Do této atmosféry přišla tato prapodivná kauza. Okolnosti případu byly natolik podivné a bizarní, že to vzbudilo odpor i u lidí, kteří normálně v Rusku nikdy neprotestují.

Golunov je investigativní reportér, který se zabývá především kauzami týkajícími se moskevské radnice a moskevských úředníků. Hlavním městem protéká podle statistik z uplynulých let 95 procent všech peněz v Rusku - je nabíledni, že těmto lidem leccos zůstane za nehty.

V poslední době se Golunov věnoval takzvanému pohřebnímu byznysu v Moskevské oblasti. V něm se točí podle oficiálních odhadů 60 miliard rublů (zhruba 21 miliard korun) ročně, neoficiálně to bude samozřejmě daleko více. Golunov popisoval, jak se peníze dělí mezi pohřební firmy, policii a státní nebo městské úředníky. Proto se stal nepohodlným člověkem.

Dopadlo to ale obráceně, než jak si přáli ti, kteří tento případ a Golunovovo zatčení vyvolali. Přitom režim je tak prolezlý korupcí a zlodějnou, že když na to někdo poukáže, úřady na to pohlíží jako na protistátní čin.

Pochybnosti o zatčení a obvinění vyjádřila například Valentina Matvijenková, předsedkyně horní komory ruského parlamentu…

Je to pochopitelné, když v pondělí vyšly deníky RBK, Kommersant a Vedomosti s titulkem "Jsme Ivan Golunov". A když se přidá i hlásná trouba režimu, jako je moderátor ruské státní televize Dmitrij Kiseljov, a řekne, že vyšetřování je pochybné, tak už to něco znamená. I režimní média chápou, že takto to nejde. Matvijenková je navíc jednou z nejstabilnějších opor Vladimira Putina.

Valentina Matvijenková.
Valentina Matvijenková. | Foto: Reuters

Takže i špičky režimu dospěly k závěru, že tentokrát se zašlo příliš daleko?

Moskevská policie tentokrát přišla s metodami, které obvykle procházejí v takzvané ruské provincii, kde to nikdo nemůže zkoumat a uhlídat. Pro mě to znamená, že režim tak trochu ztrácí rovnováhu, na kterou jsme zvyklí.

Rusko čeká 20. června každoroční Putinova televizní debata s občany. Říkám tomu Putinovo zjevení lidu. A Putin dle mého názoru bude muset odpovídat i na otázky tohoto typu. Domnívám se taky, že toto je důvod, proč vyšetřování Golunova ukončili. Aby Putin nemusel čelit souvisejícím dotazům.

Jak jsem ale řekl, opozice také změnila taktiku a soustřeďuje se na takzvaně nepolitické věci. Upozorňuje na kriminální podstatu některých problémů…

V naději, že pro lidi to bude srozumitelnější?

Dá se to tak říci. Politické požadavky jsou skutečně pro mnoho Rusů abstraktní.

Podívejte se na to, co dělá třeba Alexej Navalnyj a jeho Fond vyšetřování korupce. On ani ostatní nepřicházejí s politickými programy a požadavky na politické změny, ale říkají: Dobře, tak nám vládněte. Ale vysvětlete nám, proč se děje tohle a tohle.

Když se novináři Kommersantu nebo Vedomostí postavili za novináře Golunova, neriskovali tím nějaký postih? Majitelem Kommersantu je byznysmen Ališer Usmanov, loajální Putinovi…

V tuto chvíli už určitě ne. V případě Golunova se postavila na odpor i některá vyloženě prorežimní média, jako například Kiseljov na státní televizi. Zmiňovali jsme i paní Matvijenkovou. Jako by se najednou ten monolit státní moci štěpil a rozpadal. To je nesmírně zajímavá věc, která v Rusku za Putina ještě nebyla.

Myslím, že to má souvislost s blížícím se koncem Putinovy éry. S koncem Putinova druhého funkčního období v roce 2024. Loňské prezidentské volby ještě lidi kolem Putina nějak spojovaly. Pro mnoho představitelů režimu je Putin garantem moci, kterého potřebují. Zatím se ale neví, co bude po roce 2024. Každý začíná kopat sám za sebe.

Nevíme, co přijde. Může to být režim, který bude ještě horší. Putinův režim je hrou na demokracii, ale protože v Rusku postupně během uplynulých dvaceti let sílí extremismus, tak nikdo nemá představu, co by mohlo po Putinovi nastat.

Vraťme se ještě ke Golunovovi a jeho obvinění z údajného přechovávání drog. Vysvětlení je tedy takové, že policisté mu patrně na žádost někoho z moskevské radnice podstrčili drogy?

Mohlo by to tak být, takové vysvětlení je nejpravděpodobnější. Golunov některé vlivné lidi nepochybně dost štval. Měl rozpracovanou i kauzu předsedy Státní dumy (dolní komory ruského parlamentu - pozn. red.) Vjačeslava Volodina, který po příchodu do Moskvy ze Saratovské oblasti měl na účtech 540 milionů rublů. To bylo asi 160 milionů korun. Tyto peníze přitom nemohl mít z oficiálních příjmů. A v moskevské politice to bude možná ještě horší. V takto zkorumpované a nekontrolovatelné společnosti je pokušení shrábnout si peníze pro sebe velké, Golunov se na to snažil upozorňovat a doplatil na to.

Nemůžu přitom vyloučit, že s drogami do kontaktu třeba i přišel. Když se v zemi jako Rusko zabýváte takovými věcmi a děláte investigativního reportéra, možná trochu toho kokainu potřebujete. Ale aby měl novinář v okamžiku, kdy jde na schůzku se svým informátorem, v batohu tři balíčky narkotik, to je samozřejmě konina.

Deník Komsomolskaja pravda nedávno napsal, že až třetina Rusů, kteří jsou ve vězení, je za mřížemi kvůli drogám. Je to možné?

Těžko říci. Že má Rusko velké problémy s drogami, je nepochybně fakt. Komsomolskaja pravda je ale čistý bulvár. Všechno, co napíše, je potřeba brát s rezervou.

Ivan Golunov: Říkali mi, že nepotřebuji problémy

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy