Vládci Číny schválili velké tržní reformy. Detaily tají

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 12. 11. 2013 15:40
Vedení strany jednalo čtyři dny za zavřenými dveřmi v pekingském hotelu.
Foto: Reuters

Peking - Špičky Komunistické strany Číny schválily na plenárním zasedání ekonomické změny, které podle oficiálního prohlášení posílí roli trhu.

"Státní vlastnictví zůstane nadále pilířem čínského hospodářství, ale soukromé firmy jsou důležitou součástí ekonomiky," uvádí se v prohlášení po skončení pléna, které začalo v sobotu v jednom z pekingských hotelů.

Změny, které 376 nejvyšších představitelů strany a státu schválilo, se bude veřejnost dozvídat postupně. Podle tiskové agentury Nová Čína ale "prohloubí reformy".

Je to už tradice, že třetí plenární zasedání po změně ve vedení strany a státu schvaluje zásadní změny. V roce 1978 oznámil tehdejší vůdce Teng Siao-pching radikální rozchod s maoistickým rovnostářstvím a centrálním plánováním, v roce 1993 pak jeho nástupce Ťiang Ce-min posunul Čínu dál směrem k tržním reformám.

Stranické špičky jednaly podle zákulisních informací o dvou zásadních změnách. Tou první je vlastnictví půdy. Dosud patří státu a lidé si ji mohou jen pronajímat na určitou dobu. Nově by mohli mít právo ji vlastnit a následně prodávat.

To by znamenalo, že místní úřady by už nemohly půdu zabírat, kdykoliv se jim zachce, a udělovat na ní developerům povolení k výstavbě. To obvykle znamená nedobrovolné vystěhování obyvatel z daného místa.

Tito lidé často dostanou jen malou náhradu a protestují. Jde o jeden z největších zdrojů nespokojenosti vůči straně a vládě.

Druhou změnou má být zrušení systému takzvané registrace bydliště. Ten bránil lidem z venkova v masivním stěhování do měst, protože jim nedával nárok například na lékařskou péči nebo pojištění. Činil tak z těch, kteří šli do měst za prací bez povolení, vnitročínské nelegální imigranty.

Zrušení systému by tento tak trochu nevolnický systém připoutání lidí k jednomu místu likvidovalo, což by v čínských dějinách představovalo velký přelom.

Podle informací deníku Financial Times se prezident Si Ťin-pching chystá také "hlasitěji domluvit" šéfům velkých státních podniků, klíčových pro čínskou ekonomiku.

Kvůli přibývajícím případům vyšetřování korupce a špatným výsledkům některých firem si Číňané na sociálních sítích například stěžují na to, že státem vlastnění mobilní operátoři poskytují drahé a špatné služby, že banky nabízejí individuálním klientům nízké úrokové sazby, ale státním podnikům poskytují velkorysé půjčky.

Dlouhodobě jsou "kapitáni průmyslu" kritizováni i za malý pokrok v boji proti znečišťování ovzduší. Například slibované zlepšení v Pekingu po olympiádě v roce 2008 se nekoná a metropoli dál často obklopuje smogová pokrývka.

Čínská ekonomika sice stále roste, ale někdejší růst o deset procent zvolnil. Pohybuje se kolem sedmi procent. Si Ťin-pching údajně ve snaze udržet efektivitu velkých státních kolosů obnovuje tradici z dob Mao Ce-tunga: Šéfové podniků provádějí sebekritiku a pravidelně musí podávat hlášení o tom, jak plní stranické direktivy.

 

Právě se děje

Další zprávy