Vláda v Somálsku padla, poslanci jí vyjádřili nedůvěru

ČTK ČTK
6. 12. 2014 13:58
Stalo se tak na pozadí premiérova otevřeného konfliktu s prezidentem Hassanem Sheikhem Mohamoudem.
Somálský prezident Hassan Sheikh Mohamoud (vpravo) s kuvajtským ministrem zahraničí. Ilustrační foto.
Somálský prezident Hassan Sheikh Mohamoud (vpravo) s kuvajtským ministrem zahraničí. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo - Somálští poslanci v sobotu sesadili premiéra Abdiweliho Sheikha Ahmeda, když mu velkou většinou hlasů vyjádřili nedůvěru.

Stalo se tak na pozadí premiérova otevřeného konfliktu s prezidentem Hassanem Sheikhem Mohamoudem, jemuž dal teď parlament 30 dnů na jmenování nového předsedy vlády.

Krok, k němuž poslanci sáhli už podruhé za posledních 12 měsíců, ohrozí křehký proces stabilizace země po dvacetiletém občanském konfliktu, varovali západní dárcovské státy.

Necelý rok v úřadě

Sesazený premiér Ahmed se dostal s prezidentem Mohamoudem do sporu o podobu změn v obsazení vládních postů.

Koncem října se do něj prezident ostře pustil a obvinil ho z přijímání "skandálních" rozhodnutí s poukazem na to, že s ním premiér zamýšlené změny předem nekonzultoval. Prezident je následně zrušil.

Premiér Ahmed zastával svůj úřad necelý rok. Do čela vlády nastoupil loni 12. prosince poté, co poslanci stejně sesadili jeho předchůdce. Dnes mu nedůvěru vyslovilo 153 poslanců, 80 zákonodárců ho naproti tomu podpořilo.

Západní dárci, kteří poskytují miliardy dolarů s cílem obnovy Somálska po dvou desetiletích konfliktu, podle agentury Reuters varují, že odstavení už druhého předsedy vlády za tak krátké období oslabí boj vlády proti islamistickým rebelům.

Boj s milicemi Šabáb

Jejich milice Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida bojují proti somálské vládě, podporované mezinárodním společenstvím, ve snaze zavést v zemi přísnou formu islámského práva šaría.

V posledních měsících jsou ale pod silným tlakem vládních vojsk a jednotek Africké unie. Bojovníci Šabábu spáchali mnoho teroristických útoků v Somálsku, ale i na území sousedních států. Na svědomí mají například atentát na nákupní centrum v keňské metropoli Nairobi, při němž loni v září zahynulo nejméně 67 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy