Vláda ničí zemi, svobodu a demokracii, tvrdí polská opozice a chce se pokusit ji odvolat

ČTK ČTK
17. 3. 2017 20:15
Polská opozice v čele se stranou Občanská platforma chce podat návrh na odvolání kabinetu Beaty Szydlové. Podle ní současná vláda ničí Polsko, demokracii a izoluje zemi od Evropské unie. Vládní strana Právo a spravedlnost má však v dolní komoře pohodlnou většinu, k odvolání tak s největší pravděpodobností nedojde.
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Varšava - Hlavní polská opoziční strana, Občanská platforma (PO), předloží v dolní komoře parlamentu návrh na odvolání vlády premiérky Beaty Szydlové. Vláda podle PO ničí demokracii a Polsko v Evropské unii izoluje. Kabinet má ale v dolní komoře pohodlnou většinu, takže opozice se svým plánem pravděpodobně neuspěje, informují polská média.

"Už 17 měsíců vláda ničí Polsko, ničí demokracii, právní stát, zejména občanské svobody. Napadá místní samosprávy a nezávislou justici. Zdiskreditovala Polsko na mezinárodní scéně," prohlásil šéf poslanců PO Slawomir Neumann.

Lídři EU kritizují současnou polskou vládu za ohrožování demokracie a právního státu. Naposledy se Varšava ocitla v izolaci při pokusu zabránit znovuzvolení bývalého premiéra z PO Donalda Tuska do čela Evropské rady.

Ochotu připojit se k návrhu na odvolání vlády naznačily další dvě opoziční strany, Moderní a Polská lidová strana.

Vzhledem k poměru sil ve sněmovně nemá návrh vyhlídky na úspěch, ale má podle opozičních politiků odhalit vady vládní politiky, kterou ve skutečnosti neurčuje premiérka Szydlová, ale předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Ten přitom nezastává žádnou ústavní funkci.

Vláda se může opřít o spolehlivou většinu 234 z 460 poslanců Sejmu, tedy dolní komory. Hlasovat o důvěře by se mohlo během parlamentní schůze, která začne 5. dubna.

"Víme, jak moc naše vláda za půldruhého roku udělala, rozhodně více než udělala vláda PO za osm let svého působení," prohlásil Ryszyrd Terlecki, který v Sejmu vede poslance PiS.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy